Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Miért feszül a nők melle a menzesz előtt?

Betegségek
2020. szeptember 18. 11:29
/Kép: Shutterstock

Sok nő tapasztalja, hogy a menzesz előtt fájnak és feszülnek a mellei. A kellemetlen érzést a testben végbemenő hormonális változások okozzák. Ez a menstruáció előtt jelentkező premenstruális szindróma egyik gyakori tünete.

„Ha hozzáérek a mellemhez, nagyon fáj”

„Nem szeretem a menstruációmat megelőző napokat! Nem elég, hogy sokkal ingerültebb vagyok, még a melleim is feszülnek, és ha hozzáérek, nagyon fáj – meséli a 30 éves Lilla. – A barátnőmmel a múltkor alaposan kitárgyaltuk a problémát, és mint kiderült, ő is hasonló cipőben jár a menzesze előtt. Utánanéztünk, hogy mi okozhatja a fájdalmas mellfeszülést, és mit lehet tenni ellene.”

A mellfeszülést a testben végbemenő hormonális változások okozzák. A legtöbb nőnek a menzeszt megelőző napokban megduzzad, feszül, érzékennyé válik vagy fájni kezd a melle. Leginkább a mell felső, illetve oldalsó részén jelentkezik a fokozott érzékenység, de akad olyan nő is, aki a hónaljában érzi a kellemetlen fájdalmat. Ennek oka, hogy a menzesz előtt egy héttel megemelkedik a progeszteronszint, ami a tejmirigyek növekedését stimulálja, a mell pedig ettől duzzadt lesz és fájni kezd. Az érzékenység szintje egyénenként változik: van, akinek egész nap feszül és érzékeny, érintésre pedig fáj is, ám egyes nőknek csak érintésre, vagy hason fekve válik érzékennyé a mellük. A jelenséget szaknyelven masztodíniának nevezik.

Mi a PMS? Milyen típusok vannak?

„Nekem nemcsak a mellem szokott feszülni, hanem sokkal ingerültebb és falánkabb is vagyok a menstruációm előtt” – állítja Lilla.

Ezeket a menstruációt megelőző napokban jelentkező kellemetlen panaszokat összefoglalóan PMS-nek, azaz premenstruális szindrómának nevezik. Nagyon sok, mintegy 150 féle tünete ismert, amelybe beletartozik a mellfeszülés, az ingerlékenység és a falánkság is. Többféle PMS-típus létezik, vannak például „vízvisszatartók”, akiknek az ödéma miatt jelentkező tünetek jelentik a fő problémát, például dagad a kezük és a lábuk, illetve feszül a mellük. A „depressziósoknak” a menstruációt megelőző napokban nyomott a hangulatuk, és több mélyponttal is meg kell küzdeniük. A „szorongóknak” gyakran változik a kedélyállapota, hol fent, hol pedig lent van. Vannak, akiknek a menzesz előtt megnő az étvágyuk és akár falási rohamaik is lehetnek. A kevert típusokra pedig a testi és lelki problémák egyaránt jellemzőek lehetnek.

A barátcserjét már az ókorban is használták

Egy gyógynövény, a barátcserje bizonyítottan segíthet a PMS tüneteinek, köztük a mellfeszülés és az ingerültség legyőzésében. A barátcserje egy olyan gyógynövény, amelyet már az ókorban és a középkorban is használtak „női bajok” kezelésére. Hatóanyagainak a női hormonális szabályozórendszer működésére gyakorolt pozitív hatását pedig ma már klinikai vizsgálatokkal is igazolták.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# mellfeszülés # menstruáció # pms # premenstruációs szindróma # premenstruációs tünetek # Havi baj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés