Ezeket látta már?

Miért dugul be nyáron gyakrabban a fülem?

Betegségek
2018. július 13. 18:15
Módosítva: 2018. július 14. 09:52
fulzugas

A fülben található verejték- és faggyúmirigyek a melegben intenzívebben dolgoznak, ezért ebben az időszakban azoknál is jelentkezhet fülzsírdugó, akik egyébként nem hajlamosak rá.

Az otthoni eltávolítás veszélyeire figyelmeztet és a szakszerű gyors megoldást is elmondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

Halláscsökkenés, fülzúgás és fülfájás kísérheti

A fülzsír fontos védelmi szerepet tölt be a fülben: megakadályozza, hogy a kórokozók, a por, kosz, vagy akár apró bogarak a fülbe jussanak. Védi a hallójárat és a külső fül érzékeny bőrét a kiszáradástól, így is segítve a fertőzések megelőzését. Ha azonban a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat.

Ki hajlamos rá?

Normális esetben a fülzsír eltávolítása a fülből egy öntisztuló folyamat során valósul meg: folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből. Bizonyos körülmények hatására azonban ez a folyamat nem működik tökéletesen; idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud eltávozni a fülből. A fülzsírdugó kialakulására hajlamosíthat az is, ha valaki poros környezetben tartózkodik rendszeresen, vagy szűkebb a hallójárata, fokozott a faggyúmirigy termelése, zsírosabb a bőre.

fulzugas

Forrás: EgészségKalauz


Az otthoni eltávolítás kockázatai

A fülzsírdugó megelőzése és eltávolítása céljából több eszköz is létezik, dr. Augusztinovicz Monika azonban nem javasolja ezek otthoni használatát. A legismertebb fülfecskendő sem veszélytelen, hiszen csak ép dobhártya és gyulladásmentes hallójárat esetében alkalmazható, ezek vizsgálata pedig szakorvos feladata. "Az otthoni próbálkozások során nem ritka, hogy a betegek felsértik a hallójárat érzékeny bőrét, vagy épp beljebb tolják a fülzsírdugót."

Fertőzhet a fülzsír? Így pucolja ki - kattintson tovább!

Megelőzhetjük a kialakulását?

Nem érdemes tehát otthon kísérleteznünk, fülészeti rendelésen a fül átmosásával, szakszerűen eltávolítják a fülzsírdugót. "A fül tisztítását követően, ha otthon rendszeresen paraffin, vagy olíva olajat csepegtetünk a hallójáratba, akkor azzal segíthetjük megelőzni újabb dugó kialakulását. A fül öntisztulását, a fülzsír távozását segíti az állkapocs rendszeres mozgatása, a rágás is. Bizonyos betegségek esetén szintén gyakrabban alakul ki fülzsírdugó. A bőrszárazsággal, intenzív hámosodással járó kórképek, mint az ekcéma, vagy pikkelysömör esetén érdemes panaszoktól függően fél, vagy egy évente fülészeten elvégeztetni a fül ellenőrzését, szükség esetén tisztítását."

Forrás: Fül-orr-gégeközpont

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fülfájás # fülzúgás # halláscsökkenés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés