Mi a jó szemviszketés ellen? Ezeket a praktikákat érdemes bevetnie
Nemcsak allergia állhat a panasz hátterében.
A szem viszketését kísérheti kellemetlen, égő érzés, a szemek kipirosodása, könnyezés, illetve a szemhéjak, a szem körülötti terület ödémásodása, bedagadása. A viszketés (és az egyéb tünetek) érinthetik csak az egyik vagy mindkét szemet is.
Mi okozza a szemviszketést?
A legtöbbször a szemviszketést valamilyen allergiás reakció okozza: ebben az esetben irritációt okozó anyag, úgynevezett allergén kerül a szemünkbe, és olyan vegyületek (hisztaminok) szabadulnak fel a szervezetünkbe, amelyek viszketést, kipirosodást, a szövetek bedagadását okozhatják. Ezek az allergének lehetnek növényi pollenek, állatszőr, por vagy vegyszerek is. Előfordulhat, hogy a szem körül alkalmazott krémekre, kozmetikumokra, sminkszerekre allergiás valaki. Az allergia jelentkezhet az év bármely szakában, de időszakosan is, általában a tavaszi-kora őszi hónapokban. Ez utóbbit allergiás kötőhártya-gyulladásnak nevezik.
Szembetegség is állhat a szemviszketés hátterében
Más szembetegségeket is kísérheti a szem viszketése, például a blepharitiszt, vagyis a szemhéjak gyulladását, melyet a legtöbbször bakteriális fertőzés okoz. Az úgynevezett száraz szem szindrómának, illetve a szem körül található, a szemet védő zsíros, faggyúszerű anyagokat termelő mirigyek, a Meibom-mirigyek rendellenességének is tünete a szemviszketés.
A kontaktlencsét viselőknél előfordulhat, hogy a viszketést a nem megfelelően megtisztított, túl sokáig bent hagyott vagy éppen túl ritkán cserélt lencse okozza. A kontaktlencse felületén megtapadhatnak az allergiát okozó anyagok, így azokat újra és újra "visszatehetjük" a szemünkbe.
Szemviszketés kezelése
A szem viszketésének kezelésére, mivel a leggyakrabban allergia okozza ezt a panaszt, nagyon jól alkalmazhatóak az allergia elleni, antihisztamin-tartalmú gyógyszerek, szemcseppek. Szemszárazság miatti viszketésre használjunk műkönnyet. A szemünk rettentő érzékeny, ezért csak steril készítményt használjunk, ne cseppentsünk a szemünkbe semmilyen otthon kutyult csodaszert!
Amennyiben más betegség okozza a viszketést, a szemész szakorvos javasolhat speciális szemcseppet, kenőcsöt.
Otthon is tehetünk a viszketés csökkentéséért, például a kamillás borogatás gyorsan enyhítheti a kellemetlen, gyulladást megelőző tüneteket. A legfontosabb azonban, hogy próbáljunk meg ellenállni, és ne dörzsöljük a szemünket!
A dörzsölés hatására ugyanis csak még rosszabb állapotban kerülhet a szemünk, egyrészt, mert így még több hisztamin szabadulhat fel, másrészt, megsérthetjük a szaruhártyát, sőt előfordulhat az is, hogy a kezünkről baktériumok kerülnek a szembe, ez pedig jelentősen megnöveli a felülfertőződés rizikóját!
Összegezve
- A szemviszketést különböző tünetek kísérhetik, mint például égő érzés, kipirosodás, könnyezés.
- Leggyakrabban az allergia okozza a szemviszketést, melyet pollenek, állatszőr, por vagy vegyszerek is kiválthatnak.
- Emellett más szembetegségek is okozhatnak szemviszketést, például a blepharitisz vagy a száraz szem szindróma.
- A kezelésre alkalmazhatóak allergia elleni gyógyszerek, szemcseppek, valamint szemszárazság esetén műkönnyek.
- Fontos, hogy ne dörzsöljük a szemünket, mert az ronthatja az állapotot és növelheti a fertőzések kockázatát.
Sürgősségi látásvizsgálat: ha ilyen a szeme, ne halogassa az orvost!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!