Ezeket látta már?

A magyarok fele nem tudja, hogy veszélyben lehet az élete

migrén, fejfájás, fajtái, tünetei, okai, kezelése, hőguta, agyrázkódás, hipertóniás krízis, agydaganat, szén-monoxid-mérgezés, nyaki verőér repedés, stroke, agyhártyagyulladás

Egy kis odafigyeléssel sokat tehet a saját biztonságáért.

Szeptember a szén-monoxid-mérgezés és füstmérgezés elleni védekezés hónapja

Annak ellenére, hogy a magyarországi háztartások 81%-ában van olyan fűtőberendezés, amely szén-monoxidot bocsáthat ki, az emberek mindössze 47%-a tudja, hogy szén-monoxid (CO) mérgezés is előfordulhat otthonában - derül ki a Resideo1 idei európai felméréséből. A balesetek elkerülhetők, ezért a Resideo szeptemberben tartja a szén-monoxid-mérgezés és füstmérgezés elleni védekezés hónapját, tippekkel és saját oktatási tartalommal segítve a lakosság figyelmének felkeltését.

Az őszi fűtési szezon beköszöntével fontos, hogy a háztartásokban élők tájékozottak legyenek a szén-monoxid-mérgezés veszélyeiről és a füst terjedésének kockázatáról.” - mondja Bognár Gábor, a Resideo regionális kereskedelmi igazgatója.

A fűtőberendezések nem megfelelő működéséből származó színtelen és szagtalan gáz, a szén-monoxid évről évre halálesetek forrása. A kelet-közép-európai országok lakosságának jelentős része (Csehország: 74%, Magyarország: 53%, Lengyelország: 39%, Románia: 62%, Szlovákia: 68%) nem tudja, hogy az otthonukban lévő nyílt égésterű kazánok, kandallók, fűtőberendezések CO-t termelhetnek - derül ki a Resideo felméréséből.

A hagyományos fűtőberendezések használata az energiaárak emelkedése ellenére is csak minimálisan csökkent

Az emelkedő fűtési költségek miatt a Resideo legutóbbi felmérése a tüzelőanyagot égető készülékek használatában bekövetkezett változásokat is vizsgálta. Míg a magyarországi háztartások 21%-a korszerűsítette otthoni fűtési rendszerét, addig a legtöbb háztartásban még mindig hagyományos fa-, olaj- vagy gázkazánok, gázkályhák és kandallók vannak. Az olyan tüzelőanyagok, mint a gáz, a fa, a szén, a faszén, a fűtőolaj vagy a paraffin szén-monoxidot bocsáthatnak ki, ezért a közfigyelem életeket menthet.

Az energia költségek drasztikus emelkedésének hatására sok háztartás végzett energetikai korszerűsítést. Azonban még így is sok otthonban működik kéményes fűtő- és melegvíz készítő berendezés, amely a legnagyobb veszélyforrása egy szén-monoxid mérgezésnek. Ez kialakulhat a fűtőberendezések együttes üzeme, fokozott légzárású nyílászárók használata, páraelszívó berendezések együttes működése, kedvezőtlen szélterhelés, vagy hibás égéstermék elvezető rendszer miatt. Amíg a tulajdonosok gazdasági vagy műszaki okok miatt nem tudják a fűtési rendszereiket korszerűsíteni, addig a fent említett berendezések esetén kötelezőnek tartom szén-monoxid érzékelő használatát és időszakos ellenőrzését.” – mondta el Szűcs Gábor, energetikai szakértő.

A szén-monoxid- és füstmérgezés megelőzésére a legjobb gyakorlat az, ha van CO vészjelző és füstjelző az ingatlanban.

Ezen kívül az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni:

  • Fontos biztosítani, hogy az otthon jól szellőzzön, hogy a friss levegő napszaktól és évszaktól függetlenül keringjen.
  • Ha szédülést, fáradtságot, fejfájást vagy hányingert tapasztal, és a szellőztetés után sem érzi jobban magát, hagyja el otthonát, és hívjon segítséget!
  • Rendszeresen ellenőriztesse szakemberrel a fűtőberendezéseket és a kéményt!
  • Szereljen fel riasztót még akkor is, ha modern, zárt égésterű kazánokat használnak, hogy a szén-monoxid- vagy füstfeleslegre figyelmeztessenek!
  • Talán nem is gondolná, de a szén-monoxid-mérgezés a fürdőszobákban a leggyakoribb, ezért fontos, hogy minden helyiségben, így a fürdőszobákban is legyen CO-riasztó.

A szén-monoxid hatása a szervezetre

  1. A szén monoxid és az oxigén bekerülnek a légzőszervbe.
  2. A szén-monoxid kapcsolódik a hemoglobinhoz. A szén-monoxid és a hemoglobin (oxigénmolekulák szállítója) karboxihemoglobinná (szén-monoxid+hemoglobin) alakul.
  3. A karbaxihemoglobin akadályozza az oxigénszállítást. A sejtek és szövetek oxigénhiányos állapotba kerülnek.
  4. A szén-monoxid kb 250-szer jobban kötődik a hemoglobinhoz, mint az oxigén, ezért már kis mennyiség is súlyos következményekkel járhat.

Szén-monoxid mérgezés tünetei

  1. émelygés
  2. fejfájás
  3. hányinger, hányás
  4. végtagok gyengesége
  5. izomfájdalom
  6. mozgásképtelenség
  7. hallucináció
  8. szédülés
  9. eszméletvesztés

Súlyos következményei vannak, ha túl nagy koncentrációban kerül a szervezetbe a szén-monoxid.

Ha a szén-monoxid koncentráció:

  • 0.02% 2-3 óra tartózkodás után fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger
  • 0,04% 1-2 óra után homloktája fejfájás, 3 óra után életveszély
  • 0,08% 30 perc után szaggató fejfájás, 2-3 óra után halál
  • 0,15% 20 perc után ájulás, 1-2 óra után halál
  • 0,30% 5-10 perc után ájulás, 20-30 perc után halál
  • 0,60% 1-2 perc után ájulás, 10-20 perc után halál
  • 1.20% 1-5 perc után halál

Szén-monoxid mérgezés esetén ezt kell tenni:

  1. Hívjunk mentőt!
  2. Vigyük ki a sérültet a gáztérből!
  3. Fektessük le a szabad levegőn!
  4. Ha eszméletlen, helyezzük stabil oldalfekvésbe!

1 A Resideo megbízásából 2023. augusztus 3-16. között végzett felmérések a lakástulajdonosok reprezentatív mintáján (500+) a Cseh Köztársaságban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a szén-monoxid mérgezés 9 tünete - ha ezeket tapasztalja, rögtön hívja a mentőket!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hányinger

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához