Ezeket az ételeket soha nem teszi mikróba, ha ezt megtudja!
Bizonyos élelmiszerek mérgezővé válhatnak, ha mikrohullámú sütőbe főzik, illetve melegítik őket. Mutatjuk melyek ezek.
A mikrohullámú sütők korszaka kb. 40 évvel ezelőtt kezdődött, azóta szinte nincs olyan háztartás, amelyben ne használnák, ez főképp a fiatal generációra igaz.
Sokak szerint használata nem teljesen veszélytelen, pedig az általa kibocsájtott sugárzás a kevésbé ártalmasak típusok közé tartozik, de azért bizonyos előírásokat nem árt betartani. A mikrohullámú sütők úgy melegítik fel az ételt, hogy az azt felépítő molekulákat rezgésre késztetik, melynek során a molekulák folyamatosan ütköznek egymással, ezáltal pedig hő keletkezik.
Hasonlóan hat, ha a mikrohullámok az emberi test szöveteit érik: súlyos égési sérüléseket okozhatnak, a szemben szürke hályogot idézhetnek elő. Ehhez viszont nagy mértékű sugárzás szükséges, ami a sütő nyílásain nem juthat ki. A mai, modern mikróknál nagyon minimális a sugárzás esélye.
Vannak, akik nem kedvelik ezt a gyors megoldású háztartási eszközt, mivel nem egyenletesen melegíti fel az ételt, ami azt jelenti, hogy az ételekben lévő baktériumok túlélhetik a hőkezelést. A kockázatok minimalizálása érdekében ne melegítse, főzze az alábbi ételeket mikrohullámú sütőbe.
Tojás
A tojásfőzést kerülje el, mert a benne levő nedvesség olyan extrém gőzt hozhat létre, amely hatására a tojás felrobban, vagy szétreped, és ez akár a kezünkbe, vagy a tányéron is bekövetkezhet, kellemetlen, égési sérüléseket okozva. Ha a főtt tojást szeretnénk felmelegíteni, előtte vágjuk apróbb darabokra, így megelőzzük a "robbanást".
Anyatej
Az újdonsült anyukák többsége lefagyasztja az anyatejet, de fontos, hogy ne melegítse újra mikrohullámú sütőbe. A gond itt is az, hogy az üvegben lévő tej egyenletlenül melegszik, ezzel a tejben forró pontokat hoz létre, ezek pedig megégethetik a baba száját.
Ráadásul rákkeltő hatása is lehet, ami a műanyag újramelegítésének következménye. Az FDA (Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) azt javasolja, hogy az anyatejet és a tápszert is tűzhelyen vagy forró vízzel melegítsék fel. Megoldás lehet még, hogy egy pohár vizet felmelegít a mikróba, majd olvadásig ebbe helyezze el az anyatejes zacskót vagy üveget.
Feldolgozott hús
A húsok gyakran tartalmaznak különböző adalékanyagokat, vegyszereket, tartósítószereket, melyekkel meghosszabbítják az eltarthatóságukat. A Journal of Agricultural and Food Chemistry kutatása szerint a feldolgozott húsok mikrohullámú melegítésénél, sütésénél olyan kémiai változások keletkeznek, mint az oxikoleszterin, amely az egyik legsúlyosabb kockázata a szív- és érrendszeri betegségeknek.
Rizs
A rizs mikróban való feldolgozása kutatások szerint akár ételmérgezéshez is vezethet. A nyers rizs baktérium (Bacillus cereus) spórákat tartalmaz, amely a rizs főzése után is "életben" maradhat. Minél tovább hagyjuk a rizst szobahőmérsékleten, annál nagyobb az esély arra, hogy ez a baktérium szaporodni kezd és méreganyagot termel. Az International Journal of Food Microbiology kutatási eredményei is azt mutatják, hogy ezek a mérgező spórák meglepően hőállóak.
Számos tanulmány megerősíti, hogy amint a rizs kikerül a mikrohullámú sütőből és szobahőmérsékleten tároljuk, a benne lévő spórák elszaporodhatnak, és elfogyasztásuk akár ételmérgezést is eredményhez. A Bacillus cereus többféle toxikus betegséget is okozhatnak, amelyek tünetei főképp a hasmenés, a hányinger, de akár hányást is okozat.
Csirke
A mikrohullámok nem minden esetben pusztítják el a baktériumokat, mert kívülről befelé melegítenek. Ez az oka, hogy az újramelegített élelmiszereknél nagyobb a betegségek kockázata, mert ezek a baktériumsejtek életben maradnak. A csirkénél fokozottan magas a szalmonella fertőzés kockázata. Fogyasztás előtt úgy kell megfőzni a húst, hogy ne maradjon nyers rész, mert csak így tudjuk eltávolítani a baktériumokat.
A mikrohullámú sütőben nem mindig lehet egyenletesen készre főzni, sütni a csirkét, ezért maradhatnak benne baktériumok, például a szalmonella.
Leveles zöldségek
Ha például a zeller, kelkáposzta, spenót maradékát szeretné elfogyasztani, akkor inkább hagyományos sütőben melegítse fel,mivel a mikróban ezekben a zöldségekben előforduló nitrátok (amelyek egyébként jók a szervezet számára) nitrozaminokká alakulhatnak, amelyek rákkeltőek hatású vegyületek. Hasonló kémiai átalakulás megy végbe a répa és fehérrépa újramelegítésekor is, de ezeket inkább nyersen fogyasszuk.
Csípős paprika
Ha a csípős paprikát mikróba melegítjük, akkor a kapszaicin - a csípős ízért felelős alkaloid - a levegőbe kerül belélegzéskor pedig irritálhatja a szemet és a torkot.
Gyümölcs
Bár nem szokványos, hogy a gyümölcsöket is mikróba melegítsünk, ha mégis, akkor tisztába kell lenni azzal, hogy például a szőlőből nem mazsola lesz, hanem plazma. Stephen Bosi, PhD, a New England Egyetem fizika oktatója egy videóban azt mutatta be, ha szőlőszemet teszünk mikrohullámú sütőbe, úgy, hogy a héjuk érintkezik, akkor mikrózás közben érdekes tűzijátékot láthatunk: ahol összeérnek a szemek, fényes plazma, tűz és füst keletkezik. Bár nem valószínű, hogy más gyümölcsből is előállítható plazma, de mindenféleképpen figyelni kell, hogy melegítés közben ne "robbanjon" fel.
Krumpli
Amikor felmelegítjük a főtt burgonyát, akkor jelentkezik a veszély. Amikor például alumíniumfóliában sütjük, az megvédi a burgonyában lévő Clostridium botulinum (toxinja okozta botulizmus ételmérgezés) baktériumot a hőtől, így nem tud elszaporodni. Azonban - mint a rizsnél is -, ha sokáig tároljuk szobahőmérsékleten, botulizmust (ételmérgezést) is okozhat. Inkább tepsibe süssük meg a burgonyát és a maradékot hűtőbe tároljuk.
Olvasta már?
- Ezekkel a módszerekkel győzhetjük le a sós ételek iránti vágyunkat!
- Három hétköznapi, fiatalító táplálék amit érdemes bevetni öregedés ellen
- Nem jó ötlet sült húst enni? Egy új kutatás szerint növelheti a rák kockázatát
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!