Alkoholmérgezés tünetei: mit tegyünk, ha valakink túl sokat ivott?
Tévhit, hogy az alkoholmérgezésen segít a hideg zuhany, séta, fekete kávé vagy koffein fogyasztása. Mi segít, és hogyan segíthetünk másokon mi? Mutatjuk.
A mérgezéses esetek leggyakoribb oka az alkohol – főleg fiatalok esetén. Akut alkoholmérgezés túlzott mennyiségű alkohol, általában rövid időn belül történő elfogyasztása esetén következik be. Az, hogy pontosan mennyi alkohol idéz elő mérgezést, egyénfüggő.
Az alkoholmérgezés tünetei akár nagyon gyorsan kialakulhatnak. A tünetek kortól, nemtől, testsúlytól – és legfőképpen az alkoholmérgezés súlyosságától, stádiumától függően változhatnak. Súlyos esetekben, kezelés nélkül az alkoholmérgezés kómához, agykárosodáshoz majd halálhoz vezethet.
Ez a fő szabály
Az alkoholmérgezés súlyos, életet veszélyeztető állapot, amennyiben az észlelt tünetek alkoholmérgezés gyanúját vetik fel, hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Az ittasság és az alkoholmérgezés stádiumai, és a stádiumra jellemző véralkoholszintek az alábbiak.
- Józanság, vagy enyhe ittasság (0–0,5 ezrelék véralkoholszint): a személy viselkedése normális, nincsenek látható jelei az alkoholos befolyásoltságnak (zavaros beszéd, késleltetett reakcióidő).
- Eufória (0,3–1,2 ezrelék véralkoholszint): az önbizalom fokozódása, a gátlások oldódása és a szótlanabb emberek beszédesebbé válása jellemző, a reakcióidő ebben a stádiumban már erősen csökken.
- Izgatottság (0,9–2,5 ezrelék véralkoholszint): a fokozódó beszédesség mellett megjelenik az érzelmi instabilitás, az ítélőképesség jelentős romlása, álmosság. A személy láthatóan „részeg”, látási- és egyensúlyproblémákkal küzd.
- Zavarodottság (1,8–3,0 ezrelék véralkoholszint): heves érzelmi kitörések és a koordináció gyakorlatilag teljes elvesztése jellemzi. Előfordulhat, hogy a személy nem tud felkelni, tántorog, beszéde egyre zavarosabbá válik. Az ittas személy nagy valószínűséggel elfelejti a vele és körülötte történteket. A fájdalomérzet elmúlása miatt gyakori a sérülés vagy baleset.
- Kábulat (2,5–4,0 ezrelék véralkoholszint): a hétköznapi értelemben vett alkoholmérgezésről nagyjából ettől a szinttől beszélünk. Az ittas személy nem reagál a körülötte zajló eseményekre. Elveszíti az eszméletét, bőre sápadt, légzése szabálytalanná és lassúvá válik, gyakori az inkontinencia vagy a kontrollálhatatlan hányás. Előfordulhatnak görcsrohamok is.
- Kóma (3,5–4,5 ezrelék véralkoholszint): a kómában lévő személy légzése és keringése elégtelenné válik, a testhőmérséklet gyorsan csökken.
- Halál (4,5 ezrelék feletti véralkoholszint): az élettel összeegyeztethetetlen állapot, az ittas személy élete kis eséllyel menthető már csak meg - azonnali szakszerű segítséget igénylő helyzet.
Ezek az alkoholmérgezés tünetei, következményei
- zavartság, összefüggéstelen, zavart beszéd
- a koordináció zavara vagy teljes elvesztése
- hányás, akár vérhányás – a légutakba kerülő hányadék fulladáshoz vezethet
- lassú, szabálytalan légzés, légzésmegállás
- sápadt vagy kékes elszíneződésű bőr – melyet az alacsony testhőmérséklet okoz
- kábult állapot – az illető eszméleténél van, de nem reagál a környezetére
- ájulás, zavartság
- súlyos dehidratáltság (kiszáradás), ami agykárosodást is okozhat
- szívinfarktus (szívroham)
- az alacsony vércukorszint miatti epilepsziaszerű görcsroham
Teendők a mentők kiérkezéséig:
- Ha a mérgezett eszméletlen, óvatosan az oldalára kell fordítani (a legelőnyösebb: stabil oldalfekvésbe fektetni), a hányástól való fulladás megakadályozása érdekében.
- Ha a mérgezett eszméleténél van, meg kell próbálni ébren tartani és felültetni.
- A mérgezettet melegen kell tartani.
- Ha a mérgezett képes nyelni, kortyoljon egy kevés vizet.
- A mérgezettnek nem szabad magára hagyni, amíg az orvosi segítség meg nem érkezik.
- A mérgezettnek nem szabad kávét vagy egyéb koffeintartalmú italt adni „kijózanítás” céljából!
Fontos tudni, hogy a véralkoholszint az utolsó ital elfogyasztásától számított 30-40 percig még növekedhet, és csak ezután kezd el csökkenni!
Mennyi alkoholt lehet inni egy nap? Az orvos szerint legfeljebb ennyit!
Az egy alkalommal elfogyasztott háromnál több pohár alkohol egészen biztosan emeli a vérnyomást, és ha rendszeresen hódolunk ennek a szokásnak, akkor hosszú távú emelkedéssel is számolhatunk - figyelmeztetett Dr. Kapocsi Judit PhD, a Kardioközpont magasvérnyomás- és érkockázat specialistája.
Különösen azoknak kell óvatosan kortyolgatniuk, akik eleve magasvérnyomás betegek. Nekik ismerniük kell a még elfogadható mennyiségeket, amelyek a következők:
- Két ital / nap a 65 évnél fiatalabb férfiaknak.
- Egy ital / nap a 65 évnél idősebb férfiaknak és a nőknek, életkortól függetlenül.
Egy ital jelenthet 355 ml sört, 148 ml bort vagy 44 ml tömény alkoholt.
Az alkohol megváltoztatja a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek hatását. A szeszes italok fogyasztásnál ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy az alkohol megváltoztathatja a magasvérnyomás gyógyszerek hatását és bizonyos esetekben növelheti a mellékhatások előfordulását.
Olvasta már?
- Túl sok alkohol: a férfiaknál ezt a nem várt következményt is lehet
- Mennyi alkoholt lehet inni egy nap?
- Ennyivel növelheti meg az alkohol a daganat kialakulásának esélyét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!