Ezeket látta már?

Melyik fájdalomcsillapító a leghatásosabb?

Betegségek
2018. október 29. 14:00
Módosítva: 2018. október 30. 13:04
terdfajas__1

Fájdalomcsillapító, ami gyorsan hat, tartósan hat, megszünteti a fájdalmat, vény nélkül kapható és használatakor alig kell mellékhatásokkal számolni – általában ez a betegek igénye, ha mozgásszervi panaszaik enyhítésére keresnek gyógyírt a gyógyszertárban.

Nem mindegy, hogy akut vagy krónikus a fájdalom

A mozgásszervi panaszok lehetnek akutak. Ide sorolható a zúzódás, a rándulás és a ficam, ezek tipikusan olyan "múló" problémák, amik akár egy munkavégzés vagy sportolás miatti rossz mozdulat miatt is létre jöhetnek, és fájdalmas, gyakran véraláfutásos, meleg érzetet adó duzzanattal járnak.

Sok esetben a mozgásszervi fájdalmak tartósan fennállnak, azaz krónikus jellegűek. A térd és a csípő kopásos, gyulladásos eredetű fájdalma (osteoarthritis) sok ember számára teszi nehézzé olyan alapvető feladatok ellátását, mint a lépcsőzés vagy a munkahelyre való eljutás.

Hiteles szakirodalmi források alapján történő összehasonlítás

Ha a fájdalommal, gyulladással járó ízületi panaszok kezelésére szolgáló, különféle nem-szteroid gyulladásgátló (NSAID) hatóanyagú krémeket, kenőcsöket, géleket és tapaszokat szeretnénk összehasonlítani, aligha nyúlhatunk autentikusabb és megbízhatóbb szakirodalmi forráshoz, mint az úgynevezett meta-analízisekhez. A meta-analízisek több, korábbi klinikai vizsgálat eredményeit összegzik, így nagy betegszámot vesznek figyelembe. Esetenként tízezernél több beteg egy adott betegségének a gyógyszeres kezelését elemzik, hasonlítják össze, és ez alapján vonják le a következtetéseket.

Akut váz- és izomrendszeri panaszoknál a diklofenákos gél vezet

61 klinikai vizsgálat eredményeit felölelve, összesen mintegy 9000 beteget bevonva értékeli és hasonlítja össze a külsőlegesen alkalmazott NSAID-kezelések hatásosságát akut mozgásszervi panaszoknál egy 2015-ban publikált munka. Hatóanyagként diklofenák, ibuprofén, ketoprofén, piroxikám és indometacin; gyógyszerformaként pedig gél, emulgél, spray, krém, hab és tapasz került a vizsgálatok középpontjába.

A leghatásosabb formulációnak a diklofenák emulgél formulációja bizonyult. Ezt követte a ketoprofénes gél, majd az ibuprofénes gél. A diklofenákos tapaszokat és az egyéb, vizsgált, külsőlegesen alkalmazott, bőrre felvitt NSAID-okat zúzódásos, rándulásos, ficamos, illetve enyhe sportsérüléses eseteknél kevésbé találták hatásosnak [1].

Sokunknak már a puszta lépcsőzés is felér egy tortúrával.

Sokunknak már a puszta lépcsőzés is felér egy tortúrával.

Forrás: EgészségKalauz


Krónikus váz- és izomrendszeri fájdalmaknál a ketoprofén, a diklofenák és a piroxikám a leghatásosabbak

A hosszú időn keresztül fennálló panaszok, így az osteoarthritissel járó tünetegyüttes kezelésére hosszú távú külsőleges NSAID-alkalmazásra van szükség. Egy 39 klinikai vizsgálat eredményeit összegző, 10631 beteg adatait feldolgozó meta-analízis alapján a ketoprofén, illetve a diklofenák külsőleges gyógyszereivel való kezelések egyaránt hatásosak. Jó eredménnyel alkalmazhatók tehát ezeknek a hatóanyagoknak a géljei, krémjei vagy tapaszai. A betegek körülbelül 60 %-a a fájdalom csökkenéséről számol be a 6-12 hétig tartó külsőleges NSAID-terápia hatására [2].

A krónikus hasi fájdalom jellemzőiért kattintson tovább!

Egy másik, 43 vizsgálat (218074 beteg) eredményeit feldolgozó, 11 különféle külsőleges NSAID-kezelést összehasonlító meta-analízis alapján valamennyi külsőlegesen alkalmazott NSAID hatásosnak bizonyul - mind a fájdalomcsillapítás mértékét, mind pedig a mozgásfunkció javítását illetően. Ugyanakkor, az ízületi kopásos és gyulladásos panaszokkal rendelkező betegeknél a fájdalom csillapításában a diklofenák-tartalmú tapaszok bizonyulnak a legjobbnak. Mindezt a tapasz – krémekhez és gélekhez képest - hosszú időn keresztül való bőrhöz rögzülésével, érintkezésével és a folyamatos hatóanyag-leadással lehet magyarázni. Míg a fájdalom csillapításában a diklofenákos tapasz vezet, addig a mozgásfunkciók javításában a piroxikám-tartalmú külsőleges készítmények tűnnek a leghatásosabbnak,- derül ki a citált meta-analízisből [3].

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Felhasznált irodalom

[1] Derry S. et al. Topical NSAIDs for acute musculoskeletal pain in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 6. Art. No.: CD007402 2015.

[2] Derry S. et al. Topical NSAIDS for chronic musculoskeletal pain in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 4. Art. No.: CD007400 2016.

[3] Zeng C. et al. Relative efficacy and safety of topical non-streoidal anti-inflammatory drugs for osteoarthritis: a systematic review and network meta-analysis of randomized controlled trials and observational studies. Br. J. Sports Med. doi:10.1136/bjsports-2017-098043; 2018.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fájdalom2 # fájdalomcsillapítás # ízületi fájdalmak

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés