Ezeket látta már?

Méhnyakrák megelőzés

Betegségek
2009. január 01. 00:00
Módosítva: 2016. május 22. 18:57

A szexuális úton terjedő betegségek jellemzője, hogy az érintettek akár hónapokon át tünetmentesek lehetnek, így a beteg tudta nélkül is tovább terjesztheti a kórt.

Méhnyakrák megelőzés

A citológiai vizsgálat, vagy másnéven PAP-teszt megbízható eszköz a méhnyak sejtjeiben bekövetkezett elváltozások kimutatására. A jó esetben P1-es, vagy P2-es eredmények mellett bizony tudomást szerezhetünk gyulladások, vagy akár tumoros sejtek jelenlétéről is. A nem kívánt leletek elkerülése érdekében elsősorban ajánlott a szexuális úton terjedő betegségek elkerülése.

A szexuális úton terjedő betegségek jellemzője, hogy az érintettek akár hónapokon át tünetmentesek lehetnek, így a beteg tudta nélkül is tovább terjesztheti a kórt. A már kialakult betegség kezelése sok esetben igen összetett, hosszú időn át tartó, esetleges szövődményekkel járó folyamat, s így mindenképpen fontos a megelőzésre törekednünk.

Ennek érdekében a legmegfelelőbb módszer a védekezés, az óvszer használata. Általánosan elfogadott tény, hogy a kevesebb szexuális partnerrel rendelkező, tartós kapcsolatban élő személyek esélye egyben a nemi betegségek kialakulására is kisebb.

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal 2006-ban engedélyezte a HPV (humán papilloma vírus) elleni védőoltás, a Gardasil használatát. A HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó, melynek bizonyos típusai a méhnyakrákos megbetegedések kialakulásáért is felelősek. Az oltás 11-12 éves lányok számára ajánlott, illetve olyan 13-26 évesek számára, akik korábban nem kapták meg.

A méhnyakrák ellen, csakúgy, mint általános egészségi állapotunk érdekében ajánlott a dohányzás abbahagyása. A füstmentes életmóddal, illetve a passzív dohányzás elkerülésével nem csak a méhnyakrák, de minden daganatos betegség kialakulásának kockázatát csökkentjük.

www.allergiakozpont.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# diagnózis # méhnyakrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés