Duzzadt nyirokcsomók - innen sejtheti, hogy daganat okozza
A nyirokcsomó megnagyobbodása gyakran ártalmatlan, ám van, hogy daganatot jelez.
A nyirokcsomók megnagyobbodása gyakran ártalmatlan, de néha komoly betegséget jelezhet. Ezek a babszem alakú struktúrák a szervezet számos pontján megtalálhatók, és kulcsszerepet játszanak az immunvédelemben. Feladatuk a nyirokfolyadék szűrése és új nyiroksejtek termelése, amelyek segítenek a szervezet fertőzések elleni védelmében.
A nyirokcsomók duzzanata általában könnyen kitapintható, különösen az áll alatt, a nyakon, a fülek mögött, a hónaljban és a lágyéktáji területen. Azonban a mellkasban és a hasüregben lévő nyirokcsomók duzzanata csak képalkotó vizsgálatokkal észlelhető.
Különböző okok és tünetek
A duzzadt nyirokcsomók leggyakrabban fertőzésre vagy gyulladásra utalnak. Például vírusos vagy bakteriális fertőzések, valamint gyulladások okozhatják az immunrendszer fokozott működését, ami nyirokcsomó-duzzanathoz vezet. A duzzanat helye gyakran segít a betegség diagnosztizálásában; felső légúti megbetegedéseknél a nyakon található nyirokcsomók, míg nemi szerveket érintő betegségeknél a lágyéktáji nyirokcsomók duzzadnak meg. A nyirokcsomó-duzzanat gyakran jár együtt más tünetekkel, mint például orrfolyás, láz, torokfájás, bőrkiütések és viszketés. Ha a duzzanat mélyebb nyirokcsomókat érint, akkor keringési zavarokat és ödémásos tüneteket is okozhat.
A legtöbb esetben a nyirokcsomók duzzanata akut fertőzések következménye, és a gyógyulást követően visszanyerik eredeti méretüket.
Daganatot is jelezhet
A nyirokcsomók megnagyobbodása azonban daganatos betegséget is jelezhet. A nyirokfolyadékkal a nyirokcsomókba jutó rosszindulatú sejtek fokozhatják az immunválaszt, ami duzzanatot okozhat. Ezen kívül limfóma, leukémia esetén is fellelhető a panasz.
Érdemes ezért orvoshoz kell fordulni, ha a duzzanat két hétnél tovább fennáll, és olyan tünetekkel jár, mint fogyás, fáradékonyság, állandó hőemelkedés vagy fokozott verejtékezés. Ha a nyirokcsomók kemények, nem mozgathatók, vagy gyorsan növekednek, szintén orvosi vizsgálatra van szükség, csakúgy, mint akkor, ha a nyelést vagy a levegővételt akadályozza.
Honnan tudni, hogy daganat vagy ártalmatlan a nyirokcsomó megnagyobbodás?
A nyirokcsomók megnagyobbodásának okát pontosan csak orvos tudja megállapítani, azonban vannak bizonyos jelek és vizsgálatok, amelyek segíthetnek eldönteni, hogy a duzzanat daganatra utal-e vagy ártalmatlan. Általában, az ártalmatlan nyirokcsomók puha, mozgatható és kisebb méretűek, gyakran 1 cm-nél kisebbek. Ezzel szemben a daganatos nyirokcsomók kemények, nem mozgathatóak, és nagyobb, tartós duzzanatot mutatnak. Az ártalmatlan nyirokcsomók jellemzően csak egy duzzanatot mutatnak, amely a fertőzéssel vagy gyulladással szoros kapcsolatban lévő területen jelenik meg, míg a daganatos nyirokcsomók esetében több érintett nyirokcsomó is lehet, és a duzzanatok távoli helyeken is jelentkezhetnek.
Az ártalmatlan nyirokcsomók gyakran kísérhetik általános tünetek, mint orrfolyás, köhögés, torokfájás, láz és helyi fájdalom. Ezzel szemben a daganatos nyirokcsomók tartós fogyással, éjszakai izzadással, lázzal, fáradtsággal és specifikus fájdalom nélküli duzzanattal járhatnak.
Az orvos fizikai vizsgálat során megítélheti a nyirokcsomó konzisztenciáját és mozgékonyságát. Ezeken túl, vérvizsgálatok segíthetnek meghatározni, hogy fertőzésre, gyulladásra, vagy rákos sejtek jelenlétére utalnak-e az eredmények. Képalkotó vizsgálatok, mint az ultrahang, MRI vagy CT szintén hasznosak lehetnek, különösen a mellkasban és a hasüregben lévő nyirokcsomók esetében. Ezek a vizsgálatok segítenek meghatározni a nyirokcsomó pontos méretét és szerkezetét. A legmegbízhatóbb módszer a daganat diagnosztizálására a biopszia, amely során az érintett nyirokcsomóból vett mintát laboratóriumban elemzik.
Duzzadt nyirokcsomó: a megfázáson túl ezeket a betegségeket jelezheti
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!