Ezeket látta már?

Mi jó köhögés ellen? Ne hagyja, hogy hosszan kínozza a probléma

Mi jó köhögés ellen? Ne hagyja, hogy hosszan kínozza a probléma

A köhögés igen gyakori és kellemetlen probléma, mely akár a pihentető éjszakai alvást is megnehezítheti. Íme, miket lehet ellene tenni!

A köhögés egy reflex, mely segít a szervezetnek megtisztítani a tüdőt és a légutakat az azt irritáló anyagoktól. Bár igen hasznos, ám ha szinte folyamatosan jelen van, az megviselheti az embert: megzavarhatja ugyanis az alvását, a munkavégzését, sőt fizikailag is kimerítheti.

Mi minden okozhat köhögést?

Leggyakrabban fertőzés áll a panasz hátterében - ilyenkor torokfájás, esetleg láz is párosul mellé. A köhögés ekkor segít a védekezésben és az esetleges váladék kiürítésében.

Ám nem csak fertőzés, de számtalan más ok is állhat a probléma mögött: ez lehet egy egyszerű allergia, de reflux, tüdőgyulladás, illetve olyan súlyos állapot is, mint például a tüdőembólia. Ekkor egyéb figyelemfelkeltő tünetek is jelentkeznek a köhögés mellett: pl. véres köpetürítés, nehézlégzés, szapora pulzus. Ilyen esetekben azonnali orvosi segítségre van szükség!

Érdemes tudni, ha a köhögés 2-3 hétnél tovább tart, az általában valamilyen mögöttes betegséget jelez - ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni, aki fényt derít a probléma hátterére! Krónikus köhögést okozhat ugyanis a folyamatos arcüreggyulladás, COPD, rosszindulatú daganatok, cisztás fibrózis, illetve szívelégtelenség is.

Mikor indokolt orvost felkeresni a köhögéssel?

  • a köhögés 3 hétnél tovább tart
  • légszomj, mellkasi fájdalom és fellép
  • véres köpetürítést tapasztal
  • fogyással lázzal járó állapotok

Mit lehet tenni köhögés ellen?

A köhögés kezelése annak kiváltó okától függ. Amennyiben egyszerű, rövid ideig tartó akut köhögéssel küzd, úgy különböző házi praktikák is sokat segíthetnek.

Hidratálás

Fontos, hogy köhögés esetén maradjon jól hidratált! Igyon sok vizet, ugyanis az elősegíti a váladék felhígulását és könnyebb távozását. A legjobb, ha meleg folyadékot fogyaszt, mivel az még jobban segíti a nyák fellazítását.

Méz

A méz szintén hatásos köhögéscsillapító hírében áll, sőt egyesek szerint olyan jól működik, mint a vény nélkül kapható gyógyszerek! Fogyaszthatja önmagában is, de belekeverhet egy evőkanálnyit belőle meleg italába is. A méz nemcsak csillapítja a köhögést, de segít a fertőzések elleni küzdelemben is.

Gyógynövények

Köhögésre különböző gyógynövényeket is használhat: az egyik legnépszerűbb az ilyen esetekben a kamillából készült tea fogyasztása, de a bodzavirág, valamint a csalán is hatékonyan segít a panaszon. Hurutos köhögés esetén a mezei kakukkfű, illetve a hársfavirág bizonyulnak a leghatásosabbnak, hiszen remekül oldják a letapadt nyákot. Ezeken kívül gyulladáscsökkentő hatásuk révén a cickafark, valamint a körömvirág is jó választás lehet.

Sós vizes gargalizálás

A torokfájás csillapítása mellett a sós vizes gargalizálás segíthet a vastag nyák fellazításában, valamint hozzájárulhat az allergének és a kórokozók eltávolításához is. Egy pohár meleg vízben oldjon fel fél teáskanálnyi sót, majd körülbelül 30 másodpercig gargalizáljon vele, utána köpje ki. Ezt a nap folyamán többször ismételje meg!

Párásítson

A levegő párásítása segíthet fellazítani a váladékot és megnyugtatja a légutakat. Ezt elérheti erre való párásító eszközökkel, de akár úgy is, hogy meleg vizes fürdőt vesz és csukva hagyja az ablakokat. Arra azonban figyeljen hogy utána alaposan szellőztessen ki hiszen párás környezetben könnyebben terjednek a kórokozók, ráadásul a nedvesség a penész fellépésében is közrejátszik.

Nem mindegy hogyan alszik

Köhögés esetén érdemes plusz párnával megemelni a fejét, máskülönben a váladék könnyen összegyűlhet a torok hátsó részén, ami tovább fokozhatja a köhögést!

Csak bátran a csípős ételekkel

Meglepő lehet, de a csípős, fűszeres ételek is sokat segíthetnek a köhögésen. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy a kapszaicin - amely a chili paprika csípősségét adó vegyület - csökkenti a köhögést. Szerencsére nincs gond, ha nem bírja ezeket az ízeket, ugyanis a kapszaicin kapszula formájában is elérhető.

Vény nélkül kapható szerek

Amennyiben a természetes köhögéscsillapító módszerek nem vezetnek eredményre, úgy vény nélkül kapható köhögéscsillapító szerekkel is próbálkozhat. A patikákban különböző köhögés elleni szirupokat, torokfertőtlenítőket és hurutoldókat találni, melyek remek szolgálatot tehetnek. Arra azonban ügyeljen, hogy ha köptető hatású készítményt használ, azt a lefekvés előtt legalább 3-4 órával alkalmazza, máskülönben a nyugodt alvás rovására mehet. Fontos továbbá, hogy köhögéscsillapító és köptető hatású szereket soha ne alkalmazzon egyszerre!

Amennyiben ezek hatására sem múlik a köhögés, 2-3 hét elteltével forduljon orvoshoz, aki egyrészt vényköteles készítményeket ajánl, valamint különböző vizsgálatokkal fényt derít a nem múló köhögés hátterére.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Elhúzódó köhögés más tünet nélkül - ezt a krónikus betegséget jelezheti

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

köhögés

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához