Segít-e a cink a nátha leküzdésében? Ez a szakértők véleménye
Nincs biztos megoldás a megfázás kezelésére, de számos jól bevált házi praktika létezik, amit sokan használnak, amikor megjelennek az első tünetek. Ilyen lehet a tyúkhúsleves vagy a citrusfélék fogyasztása.
Egy másik gyakori módszer pedig a cink tabletták szedése, mivel a cink olyan természetes ásványi anyag, amely támogatja az immunrendszert a baktériumok és vírusok elleni küzdelemben.
Ám a szakértők közül sokan, köztük Dr. Katharine DeGeorge, a Virginiai Egyetem családorvosa, nem javasolják, hogy a megfázás első jeleinél azonnal cinkhez nyúljunk.„Lehet, hogy valakinek segít, de ennek ára van – pénzben és esetleges mellékhatásokban is mérhető” – figyelmeztet Dr. DeGeorge.
Mit mond a tudomány a cink hatásáról?
A cinket szedők bizonyos tudományos eredményekre támaszkodhatnak. Egyes kutatások szerint a cink megakadályozhatja, hogy a megfázás vírusa kapcsolódjon a sejtekhez és szaporodjon, ami rövidítheti a betegség időtartamát. Néhány tanulmány szerint azok a felnőttek, akik a megfázás első 24 órájában napi körülbelül 80 mg cinket kezdenek szedni, gyorsabban érzik jobban magukat, mint azok, akik nem alkalmaznak cinket.
Egy közelmúltbeli elemzés is ezt erősítette meg, amely 34 korábbi tanulmányt vizsgált. Az eredmények alapján nincs bizonyíték arra, hogy a cink megelőzheti a megfázást, de arra igen, hogy betegség esetén két nappal lerövidítheti a gyógyulást.
Megéri cinket szedni a megfázás alatt?
Daryl Nault, a Marylandi Integratív Egészségtudományi Egyetem docense és a Cochrane-elemzés egyik szerzője, óvatosan kezeli a cinket övező elvárásokat. „Az eredmények nem túl megbízhatóak, mivel a vizsgált tanulmányok különböző cinkfajtákat és adagokat használtak, és eltérő kutatási módszereket alkalmaztak” – mondja Nault. „Legjobb esetben is csak annyit mondhatunk, hogy elképzelhető, hogy átlagosan pár nappal lerövidítheti a megfázást.”
Dr. DeGeorge arra is felhívja a figyelmet, hogy a cink szedése mellékhatásokkal járhat, mint például gyomorpanaszok, fejfájás és kellemetlen szájíz. Az, hogy a cink hatásos legyen, körülbelül napi 80 mg mennyiségben szükséges szedni, de ez növeli a mellékhatások kockázatát is. „Egy ponton a náthás tüneteit már csak újabb kellemetlenségekre cseréli le” –fogalmaz Nault.
Vannak esetek, amikor ezekkel a mellékhatásokkal együtt is megéri cinket szedni – például, ha valaki egy közelgő utazás előtt szeretne gyorsabban kilábalni a megfázásból. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési Központja (CDC) javasolja a cinket az utazók számára, ám Dr. DeGeorge szerint a legtöbb esetben hasonló hatást érhetünk el, ha inkább a pihenésre és a megfelelő folyadékbevitelre összpontosítunk.
Óvatosan a cink alkalmazásával
A hosszú távon nagy mennyiségű cink szedése komolyabb problémákhoz is vezethet, beleértve bizonyos neurológiai tüneteket és az immunrendszer gyengülését, ami ironikusan több megbetegedéshez vezethet. Dr. DeGeorge szerint a nátha tüneteinek enyhítésére rövid ideig történő alkalmazás nem valószínű, hogy komoly szövődményekkel jár, de túlzásba sem szabad vinni a cink szedését.
Cink helyett inkább pihenés
Dr. Roy Gulick, a NewYork-Presbyterian kórház fertőző betegségekkel foglalkozó vezetője azt tanácsolja, hogy akik szeretnék enyhíteni tüneteiket, jobban járhatnak a vény nélküli készítményekkel, például orrcseppekkel és torokfertőtlenítő szopogató tablettákkal. Dr. DeGeorge is azt ajánlja, hogy a páciensek inkább kerüljék el a cink mellékhatásait, és takarítsák meg a költségeket azáltal, hogy otthon pihennek, sok folyadékot fogyasztanak, és hagyják, hogy a megfázás magától elmúljon. „A nátha egy hétig kellemetlen, de ez normális és magától is elmúlik” – teszi hozzá.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nátha vagy arcüreggyulladás? Hasonlók a tünetek, de máshogy kell kezelni!