Ezeket látta már?

Meddőség és bűntudat: romboló, pedig sokat lehet tenni ellene!

Betegségek
2023. december 15. 06:04
Meddőség oka bűntudat ellen

Amikor az orvos közli a meddőség diagnózisát, az egy igen kegyetlen érzés. Nem csak azért, mert szembesülünk a ténnyel, hogy egy erősen rögös út áll előttünk a családalapítás felé, hanem ezért is, mert a felismerést rögtön követi a bűntudat.

Én tehetek róla? Valamit rosszul csináltam? Elrontottam? Ez azonban nem vezet megoldásra, a meddőség ellen viszont nagyon is sokat lehet tenni, még a diagnózis után is! A témában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Önvád

Sajnos egyre gyakoribb ez a probléma, hiszen napjainkra minden 6. ember küszködik a meddőség tényével a bolygón - és ez nagyjából fele-fele arányban érinti mindkét nemet. Önmaguk vádolására a hölgyek hajlamosabbak, és ezzel komoly gondok vannak.

Azon túl, hogy lelkileg megterhelő, megakasztja az embert. Elhiszi, hogy egy olyan állapotban van, amivel nem tud mit kezdeni, amit ő idézett elő és ami végérvényesen megváltoztatta az életét. A lelki állapot pedig bizony erősen beleszól a termékenységbe is!

Meddőség

A meddőség nem betegség, hanem egy állapot - mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. Ez azért fontos, mert nincsen kőbe vésve, nem megváltoztathatatlan, sőt, többnyire igen jól kezelhető. A meddőség a diagnózis után is kiiktatható, ráadásul ebben nem csak a szakemberek munkája segíthet, hanem mi magunk is nagyon sokat tehetünk érte.

A bűntudat felesleges. A szervezetünk állapota felel a meddőség kialakulásáért, de elkerülése messze nem olyan magától értetődő és egyszerű feladat, mint az elsőre gondolnánk. A termékenység egy másodlagos funkció, vagyis nincsen közvetlenül szükség rá az életben maradáshoz. Ennek megfelelően amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő tápanyag, akkor ezt a funkciót hagyja leromlani a szervezet – ennek ráadásul többnyire semmilyen tünete nincsen.

Tápanyaghiány?

Az tehát érthető, hogy a meddőség egy leggyakoribb oka a tápanyaghiány (emellett betegség, illetve genetikai tényező is okozhatja, így a kezelésébe is érdemes szakorvost bevonni). Na de miért alakul ki tápanyaghiány, mikor az egészséges életmód ma már trend, igyekszünk sokat mozogni és rendszeresen, egészségesen étkezni?

Nos, ha mindez – vagyis a rendszeres mozgás és az egészséges étkezés - sikerül is, akkor is szembesülnünk kell két olyan tényezővel, ami nem rajtunk múlik. Az egyik az élelmiszerek beltartalmi csökkenése, vagyis ásványi anyag, nyomelem és vitamintartalmuk jelentős hanyatlása. A másik a környezetből minket érő hatások romboló ereje. Minkét tényező hatással van a tápanyagellátottságunkra. Az első a bevitelt csökkenti, méghozzá a tudtunkon kívül, a második pedig a felhasznált tápanyagmennyiséget növeli - hiszen a szmog, a stressz, a vegyi anyagok és sok más környezeti ártalom kivédéséhez a szervezet sok energiát használ el.

Tápanyagpótlás

Mi mást tehetünk a mozgáson és az egészséges étkezésen kívül? Ha ezek mellett is jelentkezik a meddőség, akkor vitaminkészítménnyel támogathatjuk meg a szervezetet. De ahogyan az lenni szokott, ez sem ennyire egyszerű.

Azt megmondani, melyik tápanyag hiányzik a szervezetből, bonyolult folyamat, ráadásul az egyes hiányok másokat is magukkal hozhatnak. A C-vitamin hiánya hatással van a vas mennyiségére a szervezetben. A D-vitamin hiánya a kalciumére és így tovább. Mivel nem tudjuk, mely anyagokból lépett fel hiány, így érdemes komplex készítményt választani - ezzel a fent említett anyagkapcsolatokat is ki tudjuk elégíteni, hiszen például a C-vitamin a vas felszívódását is elősegíti, de ez igaz a D-vitamin és a kalcium, vagy éppen a cink és a réz kapcsolatában is. A felszívódás kérdése pedig központi!

Nem elég ugyanis “csak” bevinni az anyagokat, azokat a szervezetnek hasznosítani is kell. Ez pedig nem könnyű, hiszen többnyire szervetlen kötésben szedjük a készítményeket. Az ilyen anyagok hasznosulása azonban siralmasan alacsony. A szerves kötésben jelen lévő anyagok lényegesen, akár 80%-kal is jobban hasznosulnak, vagyis olyan készítményt keressünk, amiben a lehető legtöbb anyag szerves kötésben van jelen (ez jellemzően -citrát és -glükonát kötési formákat jelent, pl.: cink-citrát, réz-glükonát).

Mindemellett, ha a cél a családalapítás, akkor még egy igen fontos szempontot érdemes figyelembe venni. Számtalan várandósvitamin kelleti magát a polcokon, de csak nagyon kevés képes arra, hogy a trimeszterek, azaz a fejlődési szakaszok eltérő igényeit megfelelően szolgálja ki. A szervezet felkészítése a terhességre és annak első trimesztere ugyanis más arányban kívánja meg a tápanyagokat, mint a második trimeszter. Ugyancsak ezektől eltérő igényrendszerrel rendelkezik a harmadik trimeszter és a szoptatási időszak egysége, vagyis megfelelően tagolt vitaminkészítményt érdemes keresni. A fentiek figyelembevételével mi magunk is igen sokat tehetünk a vágyott családért, és ez sokszor segít leküzdeni a felesleges bűntudatot is.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen nyomokat hagyhat a klimax az arcbőrön?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# családalapítás # tápanyaghiány # meddőség # család

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés