Ezeket látta már?

Így változhat a menopauza után a nők vérnyomása

Betegségek
2024. július 27. 07:04
Magas vérnyomás menopauza után

Az idősebb nőknél gyakran ilyen irányba változik a vérnyomás.

Az orvos és a beteg is akkor jár a legjobban, ha a magas vérnyomásra úgy tekintünk, mint egy szindrómára, ami az egész szervezetre kihat. Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája szerint külön figyelmet érdemes fordítani erre a kérdésre a menopauzában, amikor egyébként is megemelkedhet a vérnyomás, és más tényezők is fokozhatják a nőket érintő rizikót.

A magas vérnyomás okai

Felmerülhet a kérdés, miért érdemes a magas vérnyomásra tünetegyüttesként gondolni. Dr. Kapocsi Judit PhD válasza erre az, hogy a vérnyomás számos szerv és folyamat működését befolyásolja, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat hatással van a vérnyomás alakulására is. Az úgynevezett hipertónia szindróma elemei éppen ezért a csökkent artériás rugalmasság, az endotél diszfunkció (ami az érelmeszesedés előjelzője), a vesefunkció változás, a bal kamra hipertrófia, a fokozott trombóziskészség, a neurohormonális diszfunkció, a szénhidrát- és zsíranyagcsere zavar, az inzulin anyagcsere zavara és az elhízás is.

Már csak azért is fontos szindrómaként kezelni a magas vérnyomást, mert ma hazánkban a fő halálok több, mint 50%-ban szív-érrendszeri betegség, amelyek hátterében a leggyakoribb okok egyike a hipertónia. Ráadásul a magas vérnyomással élők 80%-a számos kísérőbetegséggel rendelkezik. Tehát szó szerint életbevágó a magas vérnyomás betegség hatékony és komplex kezelése – első lehetőségként életmóddal, bizonyos helyzetekben pedig gyógyszerrel is.

Magas vérnyomás nőknél

Sok nő azzal a tudattal nyugtatja magát, hogy a magas vérnyomás a férfiak betegsége, és ez bizonyos életkorig igaz is. 30-44 éves kor között a nők szisztolés (első érték vérnyomás méréskor) vérnyomása valóban alacsonyabb, mint a férfiaké. A korral azonban a vérnyomás emelkedik, a szisztolés vérnyomás a férfiakkal összehasonlítva még meredekebben is. Mire pedig a nők betöltik a 60. életévüket, a hipertónia gyakorisága nagyobb, a vérnyomás értéke pedig magasabb, mint a férfiakban. Összefoglalva tehát elmondható, hogy a menopauza után fokozódik a nők kardiovaszkuláris rizikója!

- A menopauzális vérnyomás emelkedésének több oka is van – hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája. - Az autonóm idegrendszeri és neuro-hormonális változások mellett fontos hangsúlyozni a só érzékenység fokozódását és a sok esetben megváltozott életmódot is. A hormonális változások közül a legjellemzőbb az ösztrogénhiány, amelynek szerteágazó következményei közt szerepelhet többek közt az elhízás, az ebből eredő inzulin rezisztencia, esetleg 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az endotél diszfunkció és végső soron az érelmeszesedés. Ezért is születhetett meg a posztmenopauzális metabolikus szindróma fogalma, amely mindezeket magában foglalja, a magas koleszterinszint és a magas húgysavszint mellett.

Hogyan kezelhető a menopauza idején a magas vérnyomás?

Kapocsi doktornőtől tudható, hogy a menopauza idején, után kialakult magas vérnyomás szindróma elsődleges kezelése – a többi esethez hasonlóan – az életmód rendezése. Ez érintett nőknek jelentős segítséget kell kapnia a testsúly csökkentéséhez, a megfelelő étrend és a mozgásprogram kidolgozásához, adott esetben a dohányzás elhagyásához. Ebben pedig döntő jelentősége lehet az életmód orvoslásnak, amely nem csak az életmód orvos, a dietetikus és a mozgásterapeuta bevonásával állítja fel az optimális életmódtervet, de – tekintettel a menopauzára – akár nőgyógyász bevonásával is képes kezelni a problémákat.

- Természetesen az életmód rendezésén túl szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, akár a már kialakult betegségek kezeléséhez, akár a magas vérnyomás csökkentéséhez – hangsúlyozza Kapocsi doktornő. – Ez utóbbiról azonban tudni kell, hogy mindig személyre szabottan kell meghatározni a kívánt célértékeket, hiszen más az elfogadható például elsődleges magas vérnyomás esetén és akkor, ha a hipertónia mellett már a cukorbetegség is jelen van. A cél azonban minden esetben a szervkárosodások megelőzése, illetve azok visszafejlődésének elérése, végső soron a szív-érrendszeri megbetegedés és halálozás kockázatának maximális csökkentése.

Összegzés

  • Az idősebb nőknél nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás.
  • A magas vérnyomás szindróma az egész szervezetre kihat.
  • A menopauzális magas vérnyomás elsődleges kezelése az életmódterápia.
  • Fontos személyre szabottan meghatározni a gyógyszeres kezelést.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen betegségek okozhatják a gyakori szédülést? Az orvos elmondja

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# magas vérnyomás # klimax # menopauza # vérnyomás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés