Kullancsok a kertekben, parkokban – nem csak a húsvéti nyuszi ajándékai bújhatnak meg a fűben
Ezek az apró élősködők alig észrevehetők, de komoly betegségeket terjeszthetnek, köztük a Lyme-kórt is.
A húsvéti ünnepek közeledtével egyre többen szerveznek izgalmas tojáskereső játékokat a kertben vagy a közeli parkban. A gyerekek boldogan kutatnak a fűben elrejtett csokinyuszik, színes tojások után – és ezzel sajnos gyakran a kullancsok élőhelyén is mozognak.A fűben, bokrokban, árnyékos részeken lapulnak, és egyetlen csípésük is elegendő lehet ahhoz, hogy komoly betegséget adjanak át. Mivel tavasszal az idő melegedésével a kullancsok is aktívabbá válnak, nem árt egy kis elővigyázatosság a húsvéti mókázás közben sem!
Lyme-kór: egy betegség, ami az egész testre hatással lehet
A Lyme-kór tünetei rendkívül sokfélék lehetnek, ami megnehezíti a felismerését. Bár sokan a bőrfelszínen megjelenő, piros, kokárdára emlékeztető foltra gondolnak elsőként, ez sajnos nem minden esetben jelenik meg, csupán a fertőzések harmadánál tapasztalható. Ehelyett gyakran csak általános, influenzaszerű panaszok jelentkeznek: tartós fáradtság, izom- és ízületi fájdalmak, hőemelkedés vagy láz, esetleg makacs fejfájás.
Ha a Lyme-kór kezeletlen marad, a korai, enyhébb tünetek után akár hónapokkal vagy évekkel később is komolyabb panaszokat okozhat. Ilyenek lehetnek például a visszatérő ízületi gyulladások, leggyakrabban a térdben, vagy a memóriazavarokkal, alvásproblémákkal, szorongással járó idegrendszeri tünetek. Egyes esetekben a szív is érintett lehet, például szívritmuszavar vagy szívizomgyulladás formájában.
A Lyme-kór megzavarhatja a test különböző rendszereit, köztük az anyagcserét is. Előfordulhat például, hogy a betegség következtében valaki indokolatlanul fogyni kezd. Ennek oka lehet az immunrendszer állandó készenléti állapota, amely fokozott kalóriaégetéssel jár, illetve a megváltozott étvágy és emésztési problémák is közrejátszhatnak. A fertőzés a hormonháztartást is felboríthatja, ami többek között a testsúlyváltozásban, meddőségben, női problémákban jelentkezik. Bár a hirtelen fogyás vagy testsúlynövekedés nem mindenkinél jelentkezik, fontos tudni róla, mert sokan nem gondolnák, hogy a ezek hátterében akár a Lyme-kór is állhat.
Tippek a biztonságos húsvéti keresgéléshez:
- Öltöztessük a gyerekeket hosszú ujjú felsőbe és hosszú nadrágba, világos színekben – így könnyebb észrevenni az esetleg megtapadó kullancsokat!
- Használjunk kullancsriasztót a ruhára és bőrre egyaránt!
- A játék után alaposan nézzük át a gyerekek (és saját magatok) testét – különösen a hajtöveknél, fül mögött, térdhajlatban!
- Ha kullancsot találunk minél előbb távolítsuk el egy finom csipesszel, és figyeljük a következő hetekben, hogy jelentkezik-e fertőzésre utaló tünet!
A húsvéti tojáskeresés, a kerti játék és a természetben töltött idő remek családi program, és egy kis odafigyeléssel sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat. A kullancsok jelenléte nem kell, hogy elrontsa az ünnepet – csupán legyünk elővigyázatosak, és tanítsuk erre a gyerekeket is!
Összegzés
- A kullancsok komoly betegségeket terjeszthetnek, mint például a Lyme-kór.
- Tavasszal a kullancsok is aktívabbá válnak, amikor a gyerekek tojáskereső játékokat játszanak a kertben.
- A Lyme-kór tünetei rendkívül sokfélék lehetnek.
- Kezeletlen Lyme-kór hosszú távú és súlyos problémákat okozhat.
- A kullancsok jelenléte ellenére a húsvéti játékokat és a természetben töltött időt élvezhetjük, csak legyünk elővigyázatosak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Itt a tavasz és a kullancsok - védőoltás és praktikus tanácsok kisgyerekes családoknak