Ezeket látta már?

Kapar a torka? Ilyenkor jelez légcsőgyulladást a torokfájás

Tünet
2025. február 27. 15:24
Torokkaparás, torokfájás légcsőgyulladás

Akárcsak a légző szervrendszer más részeit, a légcsövet is megtámadhatják különböző vírusok és baktériumok.

A légcső (trachea) a felső- és az alsó légutak között helyezkedik el, ez a rugalmas, porcos, nyálkahártyával borított cső továbbítja a belélegzett levegőt a tüdőbe. Akárcsak a légző szervrendszer más részeit, a légcsövet is megtámadhatják különböző vírusok és baktériumok – a légcsőgyulladásért általában bakteriális fertőzés a felelős, míg a hozzá nagyon hasonló krupp kialakulásában vírusok játszhatnak közre. A betegség kialakulhat önállóan, de az is előfordulhat, hogy más felső légúti betegséggel együtt, vagy azt követően jelennek meg a légcsőgyulladás tünetei.

Milyen tünetei lehetnek a légcsőgyulladásnak?

A légcsőgyulladás leggyakoribb és legjellegzetesebb tünetei közé tartozik

  • a mélyről jövő, ugató köhögés
  • a belélegzéskor jelentkező sípoló hang
  • a torokfájás
  • a rekedtség, illetve a "kaparó", viszkető érzés a torokban.

A fájdalom kisugározhat a mellkasba, sőt a hát középső részére is, de a légcsőgyulladást kísérheti fül- és fejfájás is, de láz és szédülés is.

A légcsőgyulladás és a kruppnak nevezett betegség igen közel állnak egymáshoz, a tüneteik is igen hasonlóak, de a bakteriális eredetű légcsőgyulladásra nincsenek igazán hatással azok a gyógyszerek, melyeket a krupp kezelésére adnak. Ugyanakkor, a bakteriális eredetű légcsőgyulladás antibiotikumokkal jól kezelhető, megfelelő kezelés mellett gyorsan gyógyul. A krupp viszonylag gyakori betegség, ugyanakkor a a bakteriális légcsőgyulladás jóval ritkább. Szintén jelentős különbség, hogy a krupp általában öt évesnél fiatalabb gyermekeket érint, míg a légcsőgyulladás bármely életkorú embernél kialakulhat.

Mennyire veszélyes a légcsőgyulladás?

A bakteriális eredetű légcsőgyulladás a kisgyermekek esetében lehet a legveszélyesebb. Ennek elsősorban anatómiai okai vannak. Náluk ugyanis sokkal kisebb, szűkebb a légcső, mint a felnőtteknél, ezért a nyálkahártya duzzanata könnyebben okozza a légcső leszűkülését, sőt akár elzáródását. Erre figyelmeztethet például a szapora, felületes, sípoló hanggal kísért lélegzetvétel, a gyengeség, az extrém fáradékonyság, illetve az ajkak, ujjak elkékülése (cianózis). Szintén veszélyesebbé teheti a betegséget, hogy gyakran más fertőzésekkel, pl. bronchitissel vagy tüdőgyulladással együtt jelentkezik (vagy azok éppen a légcsőgyulladás szövődményeként alakulnak ki).

Bár a legtöbbször a gyógyszeres kezelés elegendő a bakteriális eredetű légcsőgyulladás gyógyításához, súlyos esetben kórházi ápolásra, a lélegzetvétel "támogatására" is szükség lehet.

Nátha, megfázás, köhögés esetén ezek a módszerek segíthetnek
Kapcsolódó cikk

Nátha, megfázás, köhögés esetén ezek a módszerek segíthetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fejfájás # láz # légcsőgyulladás # torokfájás # torokkaparás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés