Náthából agytályog is lehet
Vegyük komolyan a náthát! Egy hét, tíz nap alatt nem múló panaszokkal mindig forduljunk orvoshoz, mutatjuk, miért!
Az orrmelléküregekben egészséges körülmények között termelődő nyákot mikroszkópikus méretű csillók továbbítják az orrüregbe, majd innen hátra a garat felé. Ha a nátha miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, a váladék nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el.
Nátha: Honnan tudjuk, ha baj van?
A melléküregek gyulladására kezdetben nem hívják fel egyértelmű panaszok a figyelmet. Fel kell azonban figyelnünk arra, ha a náthára jellemző tünetek elhúzódnak, és feszítő, a fej előrehajtásával fokozódó, esetleg lüktető, a homloktájék, a szemek felé sugárzó arcfájdalom alakul ki sárgás-zöldes, gennyes orrfolyás mellett.
Fontos a megfelelő kezelés, ha náthás
A fül-orr-gégészeti vizsgálat mellett képalkotó eljárások (röntgen, CT,) is segítik a panaszok hátterében álló okok felderítését. A kezelés során a legfontosabb a melléküregek nyílásainak szabaddá tétele, az üregek szellőzésének helyreállítása, a beduzzadt orrnyálkahártya lohasztása orrcseppel. Kiegészítésként adható fájdalomcsillapító, lázcsillapító, nyákoldó, szükség estén antibiotikum. Fontos a rendszeres sóoldatos orröblítés.
Súlyos szövődményei lehetnek a náthának
Kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt melléküreg-gyulladásnál a folyamat fokozatosan és észrevétlenül állandóvá válhat. Polipok alakulhatnak ki, amelyek egy idő után akadályozzák a normális légzést.
Kimutatott, hogy a folyamatosan fennálló melléküreg-gyulladás következtében állandósult garat felé hátracsorgó váladékozás tartós köhögést, hörghurutot okoz, asztmában fokozza a tüneteket.
Az orr-melléküregek gyulladásának másik fontos szövődményi csoportja, ha a gyulladás túllép az üreg falán, és átterjed a szomszédos szervekre, szövetekre is, így okozhat agyhártyagyulladást, agytályogot vagy a szemüreg gyulladását.
Nátha vagy arcüreggyulladás? Ezek a különbségek!
Gyerekeknek a fülére is húzódhat a nátha
A kicsiknél különös figyelmet kell fordítani nátha esetén az orrváladék gyakori és alapos leszívására, a levegő áramlásának biztosítására. Ennek elmulasztása ugyanis a körükben igen gyakori középfülgyulladáshoz vezethet. Főként fél- és egyéves kor között, amikor már nem szopnak, ám az immunrendszerük viszonylag fejletlen, illetve három-öt évesen, amikor az óvodában gyakori fertőzéseken esnek át.