A mozgásra jelentkező erős légszomj akár erre a tüdőbetegségre is figyelmeztethet
Sokan nem fordítanak elég figyelmet a tünetekre, amíg a betegség el nem pusztítja a tüdőszövetük legalább 50%-át.
A légszomj hátterében számtalan probléma állhat. Bár kiválthatja banális állapot is, ám érdemes tudni, hogy szív-és tüdőbetegséget is jelezhet, ezért mindenképp fontos kivizsgáltatni, mi is okozza a panaszt.
A légszomj jellemzően terhelés során lép fel eleinte, ám ha komolyabb baj van, akkor később egy egyszerűbb lépcsőzés vagy rövid séta is generálhatja a problémát.
Tüdőtágulat is állhat a légszomj hátterében
A tüdőtágulat (emfizéma) egy olyan idült, progresszív tüdőbetegség, melynek során a tüdőhólyagocskák (alveolusok) károsodnak, falai meggyengülnek. Ezek megrepedhetnek, így a sok kicsi helyett egy nagyobb légteret hoznak létre. Ez azért probléma, mert ez csökkenti a tüdő felületét, és ezzel együtt a véráramba jutó oxigén mennyiségét.
Kilégzéskor a sérült léghólyagocskák nem működnek megfelelően, ezért "régi" levegő beszorul, így nem marad hely a friss, oxigéndús levegőnek.
Oka legtöbbször a dohányzás, de okozhatja levegőszennyezés, alfa-1-antitripszin-hiány, valamint a COPD részként is megjelenhet (A tüdőtágulat a COPD oka, de nem minden tüdőtágulatban szenvedő betegnél van COPD).
A léghólyagocskák szerepe
Az alveolusok kicsi, törékeny zsákok. Egy egészséges tüdőben kb. 300 millió ilyen léghólyagocska található. Belégzés során a levegő a hörgőcsöveken keresztül ide áramlik, majd ekkor az alveolusok ahogy oxigént szívnak fel, kitágulnak és oxigént juttatnak a vérbe. Kilégzéskor pedig ezek a zsákok összezsugorodnak és kiszorítják a szén-dioxidot.
Légszomj a fő tünet tüdőtágulat esetén
A tüdőtágulat enyhébb tünetei évekig is jelen lehetnek, míg olyan súlyossá nem válnak, hogy már komoly életminőség-romláshoz vezetnek. A leggyakoribb korai figyelmeztető jel a légszomj, a krónikus hurutos köhögés, a sípoló légzés és a mellkasi szorító érzés.
A légszomj kezdetben igen enyhe, és csak akkor tapasztalhatja a beteg, amikor erősebb terhelésnek van kitéve. Később azonban a panasz fokozatosan romlik és már a mindennapi feladatok elvégzése során is jelentkezhet, míg végül nyugalmi állapotban is felléphet.
Súlyos szövődményeket okozhat
A tüdőtágulatot igen komolyan kell venni, hiszen olyan szövődményeket okozhat, mint a:
- visszatérő légúti fertőzések
- szívproblémák (cor pulmonale, melynek során a szív egy része kitágul és gyengül)
- légmell
- légúti daganat
Nem gyógyítható, de a folyamat lassítható
Amennyiben felmerül a tüdőtágulat esélye, úgy az orvos a tünetek alapján, légzésfunkció és képalkotó vizsgálatokkal állítja fel a diagnózist. Ekkor a betegnek hörgőtágító és gyulladáscsökkentő készítményekre van szüksége (pl. inhalációs kortikoszteroidok), valamint a légzőizmok erősítésére és a gázcsere javítására légzőgyakorlatokat kell végeznie. Súlyosabb esetben oxigénkezelésre is sor kerülhet. Természetesen mindezeken kívül igen fontos a dohányzás azonnali abbahagyása.
Összegezve
- A légszomj számos problémára utalhat, beleértve a szív- és tüdőbetegségeket.
- A tüdőtágulat (emfizéma) idült, progresszív betegség, melyet legtöbbször a dohányzás okoz.
- A tüdőtágulat csökkenti a tüdő felületét és a véráramba jutó oxigén mennyiségét.
- A betegség fő tünete a légszomj.
- A diagnózist légzésfunkció és képalkotó vizsgálatokkal állítják fel.
- A tüdőtágulat nem gyógyítható.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!