Mi okozhatja a köhögést és mit tehetünk ellene?
Semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni a köhögést, fontos, hogy kezeljük, elkerülendő a szövődmények kialakulását.
Fontos tudnunk, hogy maga a köhögés nem betegség, hanem egy tünet, egy reflex, mely a szervezet védelmét szolgálja. A köhögési reflex feladata a légutakba került idegen anyagok vagy a felszaporodott váladék eltávolítása.
Mivel a köhögés "csak" tünet, mindenképp szükséges, hogy megállapítsuk, mi okozza. Nemcsak megfázás-szerű betegségek kísérője lehet. Gyakran állhat a hátterében asztma, okozhatja száraz levegő (kiváltképp a fűtési szezonban), dohányzás és dohányfüst, allergia, reflux, de akár egyéb gyógyszerek mellékhatásaként (pl. magas vérnyomás kezelésére adott gyógyszerek) is jelentkezhet.
Mi a köhögés?
Mi történik a testünkben, amikor köhögünk? Az orrban, garatban, gégében, hörgőkben elhelyezkedő receptorok ingerlése után az ingerület az agytörzsben elhelyezkedő idegi központba kerül. Innen jelzés indul, összehangolódik a gége, a rekesz- has- és bordaközi izmok működése. Rövid, mély belégzés után erőltetett kilégzés jön létre, mely a légutakban megemeli a nyomást, és az elemi erejű "huzat" magával sodorja a légutakat izgató anyagot.
A köhögéseket többféleképpen lehet csoportosítani:
1. Időtartam szerint
- akut (gyorsan lezajló)
- krónikus (elhúzódó)
2. Jellege szerint
- görcsös
- ugató
- száraz
- nedves
Köpet mennyisége alapján
- improduktív (száraz)
- produktív (nedves, hurutos)
- kevert (hurutos és száraz köhögés tünetei, napszakonként váltogatva)
Mivel lehet kezelni?
Köptetőknek nevezzük azokat a vegyületeket, amelyek megkönnyítik, meggyorsítják a köpet felszabadulását és kiürítését a légcsőből és a hörgőkből. Egyes köptetők a nyákot oldják vagy kisebb részekre darabolják, mások a nyálkahártyát védő anyagok kiválasztását növelik. Hurutos köhögés esetében fontos, hogy feloldjuk és felköhögjük a váladékot. Ilyen tüneteknél semmiképp sem szabad a köhögést elfojtani, csillapítani.
A köhögéscsillapítók egyik fajtája a légutakban elhelyezkedő érzékelők (receptorok) ingerlékenységét csökkenti, másik típusuk mérsékli a köhögési központ izgalmát, így a kínzó inger csökken. A száraz köhögés enyhítése nehéz feladat, a csillapítására szolgáló hagyományos hatóanyagok közül számos olyan létezik, mely nem adható gyermekeknek (pl. pentoxyverin, oxeladin, levodropropizin, kodein) vagy csak bizonyos korhatár felett rendelhető (dextrometorfán).
A kevert köhögés kezelése még bonyolultabb, hiszen csillapítani is kell a köhögési ingert (mely gyakran éjszaka, száraz köhögés formájában jelentkezik), de oldani is szükséges a váladékot, gyorsítani a hurutos köhögés enyhülését.
Semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni a köhögést, fontos, hogy kezeljük, elkerülendő a szövődmények (tüdőgyulladás, hörghurut, stb.) és akár súlyosabb betegségek kialakulását. Egy hétnél tovább tartó köhögés esetén mindenképpen keressük fel orvosunkat!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!