Ezeket látta már?

Milyen az a kétoldali tüdőgyulladás, amivel Ferenc pápa is küzd?

kétoldali tüdőgyulladás Ferenc pápa tünet veszély

Február 14-én Ferenc pápa kórházi ellátásra szorult, miután hörghurutot diagnosztizáltak nála. A Vatikán legújabb tájékoztatása szerint a katolikus egyház vezetőjénél a diagnózis súlyosbodott, és kettős tüdőgyulladást, majd enyhe, kezdeti veseelégtelenséget állapítottak meg.

A kettős tüdőgyulladásról

A tüdőgyulladás a tüdő szövetének gyulladása, melyet leggyakrabban baktériumok vagy vírusok okoznak, ritkább esetekben gombák vagy paraziták. A Vatikán tájékoztatása szerint Ferenc pápa polimikrobiális fertőzésben szenved, ami arra utal, hogy többféle organizmus is jelen van. Különböző kórokozók egyidejű fertőzése pedig erősebb immunválaszt és súlyosabb tüneteket válthat ki.

A kétoldali tüdőgyulladás kifejezés azt jelenti - ahogy arra a neve is utal- hogy mindkét tüdőben gyulladásos folyamat zajlik. A fertőzés a tüdőben lévő kis léghólyagocskák gyulladását és duzzadását idézi elő, ami folyadék vagy genny felhalmozódásával járhat. Ez megnehezíti az oxigén áramlását a tüdőkből a véráramba, és olyan tüneteket okozhat, mint a légszomj és a gyors légzés. Az állapot további tünetei lehetnek a láz, köhögés (ami váladékkal járhat), fáradtság, mellkasi fájdalom, étvágycsökkenés és zavartság.

A kétoldali tüdőgyulladás esetén a panaszok gyakran súlyosabbak és intenzívebbek, mint az egyoldalinál, mivel mindkét tüdőfél működése károsodott.

A tüdőgyulladás kockázati tényezői

Bár bárki elkaphat tüdőgyulladást, léteznek olyan orvosi és környezeti tényezők, amelyek növelik a fertőzés kockázatát és súlyosságát. A meglévő egészségügyi problémák, mint például a tüdőbetegségek (például cisztás fibrózis vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség), valamint a szívbetegségek, a gyenge immunrendszer és a nyelési nehézségeket okozó állapotok mind fokozhatják a tüdőgyulladás kockázatát.

Ferenc pápa különösen veszélyeztetett, hiszen fiatal felnőttkorában egy légúti fertőzés következtében eltávolították az egyik tüdejének egy részét, és 2023-ban már kórházba került hörghuruttal.

A tüdőgyulladás kockázatát a 65 év feletti kor, a dohányzás, a drogfogyasztás, az alkoholfogyasztás, valamint a környezeti szennyeződéseknek való kitettség is növelheti.

A tüdőgyulladás kezelése

A tüdőgyulladás kezelése - különösen a kettős tüdőgyulladásé- , számos tényezőtől függ, de leginkább az okozó mikroorganizmusoktól. Ferenc pápa esetében a polimikrobiális fertőzés bonyolítja a kezelést - ha virális kórokozók is jelen vannak, egyedül az antibiotikumok nem lesznek hatékonyak.

A fájdalom és láz csillapítására olyan gyógyszerek, mint az ibuprofén használatosak, míg a köhögés és a váladék eltávolítására párásítók ajánlottak. Súlyosabb esetekben a betegek oxigénterápiára vagy intravénás antibiotikumra is szükség lehet.

A teljes gyógyulás hosszadalmas folyamat lehet, különösen az idősebb vagy immungyenge betegek esetében. A panaszok megszűnése után még hetekbe telhet, mire a röntgenfelvételeken látható elváltozások is eltűnnek, ám még a megfelelő terápia alkalmazása ellenére is előfordulhat, hogy a tüdőgyulladás maradványai a tüdőben megmaradnak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Újabb közlemény adott ki a Vatikáni Ferenc pápa állapotáról

Újabb közlemény adott ki a Vatikáni Ferenc pápa állapotáról

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kétoldali tüdőgyulladás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához