Ezek a hörgőgyulladás fájdalmas tünetei: a köhögés csak az egyik jel
A bronchitis tulajdonképpen azoknak a hörgőknek a gyulladása, amelyek a belélegzett levegőt a tüdő hólyagocskáihoz szállítja.
A gyulladás lehet akut és krónikus is. A bronchitis legjellegzetesebb tünete a fájdalmas köhögés.
A bronchitis lehet akut, melynek hátterében a legtöbbször vírusos eredetű fertőzés áll, illetve krónikus, melynek okozója a leggyakrabban a dohányzás, vagy más , erősen irritáló anyag tartós belélegzése. Az akut bronchitis legalább három hétig tart, míg a krónikus legalább három-három hónapig, egymást követő két évben.
Ezek a bronchitis tünetei
A bronchitis legjellegzetesebb tünete a fájdalmas, "hurutos" köhögés, mellyel együtt váladék is távozik. A váladék lehet átlátszó, sárgás vagy zöldes árnyalatú is, időnként vér is pettyezheti (a váladék színe a közkeletű vélekedéssel szemben nem utal arra, hogy mi okozza a betegséget).
Kisgyermekeknél a köhögés mellett időnként hányás is előfordulhat. Emellett mellkasi fájdalom, fej-, torok- és izomfájdalom is jelentkezhet, illetve orrdugulás, enyhe légszomj, fáradékonyság és mérsékelt láz is jellemző lehet a betegre. A köhögés minimum öt napig tart, de a gyógyulás akár három hétig is elhúzódhat.
Mi okozhat bronchitist?
A hörgők gyulladását az esetek legnagyobb részében vírusfertőzés okozza, de irritáló anyagok is állhatnak a hátterében. Az irritáló anyagokkal, szmoggal, porral, dohányfüsttel való kontaktus nemcsak krónikus bronchitist okozhat, de az akut betegség rizikóját is megnövelheti. Emellett pedig az is előfordulhat, hogy a visszatérő akut gyulladás idővel krónikussá válik. Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy az akut bronchitis fertőző betegség (ráadásul egészen a tünetek teljes elmúlásáig megfertőzhetünk másokat).
Hörghurut vagy bronchitis? Mind a kettőt erős köhögés jelzi: lássuk!
Mit tehetünk bronchitis esetén?
A betegség nagyon gyakori, különösen a téli hónapokban. Előfordulhat, hogy influenza, nátha vagy megfázás után jelentkezik, először száraz, majd hurutos köhögéssel, melyet főleg éjjel tapasztal meg a beteg. A diagnosztizálásához általában nincs szükség külön vizsgálatokra (pl. mellkasi röntgenre, laboratóriumi tenyésztésre), és a bronchitis kezelése is csak a tünetek enyhítését célozza meg. A legtöbb esetben ugyanis a bronchitis maximum két-három hét alatt magától is elmúlik, a leghosszabb ideig tartó tünet a köhögés (a láz, általános gyengeség vagy fej- és torokfájás általában csak néhány napig tart).
Olvasta már?
- Bevált gyógymódok, ha megfázás miatt berekedt, vagy fáj a torka
- 6+5+17 betegség, aminek a köhögés az egyik tünete
- Reflux diéta: ezek az ajánlott és tiltott ételek reflux esetén
- Fájdalom a mellkasban: reflux is okozhatja nem csak szívbetegség!
- Rekedtség és gyakori torokköszörülés esetén ez a gyógyszer hatástalan
- Reflux, torokfájás: ha ezt is tapasztalja mellé, hívjon orvost!
- Égő száj szindróma: diabéteszt és refluxot is jelezhet
- Puffadás, gyomorégés, reflux? Így lehet jobb az emésztése!
- Reflux és gyomorégés - így segíthet az édesgyökér ellene!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!