Hogy áll a TBC elleni harc ma?
Sikeresnek tűnik a világ tuberkulózis elleni harca. Lassan kezd visszaszorulni a "szegények betegsége": az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint 2011-ben tovább - 8,7 millióra - csökkent az új tuberkulózisos megbetegedések száma.
A tbc-ben elhunyt betegek száma 1,4 millió világszerte, a WHO jelentése 204 ország és régió adatait egyesíti.
"Az elmúlt 17 évben a világon 51 millió beteget kezeltek sikeresen a WHO kritériumainak megfelelően. Húszmillió ember meghalt volna e nélkül - mondta el Mario Raviglione, a WHO STOP TB, a tbc megállításával foglalkozó részlegének vezetője.
A szegénység, a háborúk és a migráció a főbb okai a tbc elterjedésének és gyógyíthatatlanságának a világ számos régiójában.
Az erőfeszítések ellenére ez a bakteriális fertőzés az egyik legnagyobb "gyilkos" a földön. 2008-ban még 9,8 millió új megbetegedést regisztráltak, 1,8 millióan haltak bele a betegségbe.
2011-ben azonban visszaesést regisztráltak a betegek és elhunytak számát illetően. A WHO szerint mind a hat régióban sikeresnek mondható a munka, még ha Afrika és Európa nem jutott célegyenesbe. A szervezet 2015-ig az 1990-es halálozási érték felére csökkentését tűzte ki célul.
A legproblémásabb területek Kelet-Európa és Oroszország. Kambodzsában ugyanakkor a tbc-s megbetegedések száma 2002 és 2011 között 45 százalékkal csökkent. Növekedést okoznak ugyanakkor az újabban megjelent, az antibiotikumoknak ellenálló törzsek: egy jelentés szerint az újonnan diagnosztizált fertőzések 20 százalékát rezisztens baktérium okozza.
A tuberkulózis esetében a lehető legkorábbi diagnózis és a hatásos terápia állíthatja meg a betegség terjedését.