Gombócérzés a torokban: ezek a légúti megbetegedések is okozhatják
Úgy érzi, mintha valami megakadt volna a torkán? A nyakkendő és a sál szinte bilincsként szorítja a nyakát? A gombócérzéstől krákogással, torokköszörüléssel és bőséges folyadékfogyasztással igyekeznek megszabadulni az érintettek, általában hasztalanul.
A kiváltó okokat dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere mondja el, aki szerint az őszi és téli hónapok légúti megbetegedései is gyakran váltanak ki hasonló panaszokat.
Gombóc a torokban – nem is olyan ritka
A torokban tapasztalható gombócérzést a latinul globus pharyngeusnak nevezik. A latin globus szó gömböt, labdát jelent, nagyon szemléletesen kifejezve azt az érzést, amikor egy oda nem illő (nem tapintható) csomót vagy duzzanatot érzünk torkunkban, ami a nyelés és köhögés ellenére sem moccan meg. Elsőként Hippokratesz tett említést az ún. globus hystericus nevű betegségről, amit pszichológiai tényezőkkel hozott összefüggésbe. Manapság már nem használjuk ezt az elnevezést, ám a gyűrűporc magasságában jelentkező, nyelési nehezítettséggel járó, nyaki szorító érzést valóban sok esetben váltják ki megoldatlan konfliktusok, tartós stressz és trauma. Mindannyian ismerjük az idevágó magyar szólást is (gombóc van a torkában), ami arra utal, hogy a túlzott izgalom és idegeskedés miatt elakad valakinek a hangja, és emiatt nem bír megszólalni. A probléma nem is olyan ritka.
– mondja dr. Holpert Valéria. Olyannyira, hogy az emberek 45 százaléka tapasztalja meg élete során legalább egyszer, és statisztikai adatok szerint a betegek 4 százaléka keresi fel ezzel a panasszal a fül-orr-gégészeti szakrendeléseket.
Reflux és elhanyagolt légúti allergia is állhat a gombócérzés hátterében
–A globus szindróma pontos oka nem ismert, valószínűsíthető, hogy többféle tényező is közre játszhat kialakulásában. A pszichológiai tényezőkön túl a helytelen beszédtechnika, a nyelőcső motilitási zavarai, a felső nyelőcső záróizom rendellenes működése is előidézheti a gombócérzést. Az esetek többségében azonban főként kezeletlen refluxra derül fény a kivizsgáláskor: arról van tehát szó, hogy a nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav-tartalom irritálja a légutakat, és okoz idegentest-érzést a torokban – magyarázza a fül-orr-gégész szakember. Ez esetben a gasztroenterológus szakorvos által javasolt életmódbeli változtatásokkal, valamint szükség esetén savcsökkentő készítmények szedésével szabadulhatunk meg a torokszorító érzéstől.
A gombócérzés számos egyéb betegségnek (pl. a pajzsmirigy megnagyobbodásnak, daganatos betegségeknek) lehet alarmírozó tünete, illetve igen gyakran egy gyulladásos folyamat - mandulagyulladás, torokgyulladás, arcüreggyulladás, és a fül fertőzésének - következményeként tapasztalhatnak a betegek égő, kaparó érzést a torokban.
A garatnyálkahártya gyulladását (pharyngitis) leggyakrabban vírusfertőzés, ritkábban baktériumfertőzés okozza. A beteg a torok szárazságérzésre panaszkodik, fokozott köhögési ingert, fülbe sugárzó, erős nyelési fájdalmat tapasztal. A tüneti kezelés (ágynyugalom, folyadékpótlás, gargarizálás, szükség esetén láz- és fájdalomcsillapító készítmények szedése) gyógyírt jelent erre a problémára is. Amint arra dr. Holpert Valéria felhívja a figyelmet, a garat nyálkahártyája az ún. hátsó garatfali csorgás következtében is érzékenyebbé válhat. Ennek előidézője többek között a torokban és a melléküregekben a felsőlégúti gyulladás kapcsán nagy mennyiségben termelődő és a garat felé lecsordogáló váladék, illetve egyik leggyakoribb oka a kezeletlen vagy elhanyagolt légúti allergia.
Ebben az időszakban főként a beltéri allergénekre - poratka, penész, állatszőr - érdemes gyanakodnunk, ha éjszaka – főként fekvő testhelyzetben – a váladék kiváltotta gyakori köhögésre ébredünk. Az allergia adekvát kezelése megoldást jelenthet természetesen ezekre a tünetekre is.
– mondja dr. Holpert Valéria, aki arra biztat mindenkit, hogy ne hagyja figyelmen kívül tüneteit. Amennyiben nyelési nehézséget érez, gombócérzést tapasztal, fül-orr-gégészeti kivizsgálás tisztázhatja panaszainak pontos okát.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó magas vérnyomás ellen? Ezt betartani gyógyszer előtt, vagy közben is döntő jelentőségű