Elhúzódó, makacs köhögés: ekkor utalhat tüdőrákra
Krónikus köhögés esetén, vagyis ha a panaszok 8 hétnél hosszabb ideje fennállnak, mindenképp indokolt az orvosi kivizsgálás.
Sok betegség okozhat elhúzódó köhögést
A tartós köhögésnek számos légzőszervi vagy más szervrendszeri oka is lehet. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa néhány gyakori kiváltó okot sorolt fel az elhúzódó panaszok hátterében.
Hátsó garatfali váladékcsorgás
Krónikus orrmelléküreg-gyulladás, orrpolip, a közelmúltban lezajlott felső légúti betegség következtében is jelentkezhet hátsó garatfali csorgás. Ilyenkor a termelődő orrváladék hátrafelé, a garat irányába csorog. Emiatt ingerköhögést okoz, mely főként fekvő testhelyzetben jelentkezik, a nyugodt alvást is zavarja. Hátsó garatfali csorgást fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt légúti allergia is okozhat, így ilyen esetben ezt is vizsgálni kell.
Vérnyomáscsökkentők mellékhatása
A jelenség nem ritka, az ACE-gátlót szedők körében megközelítőleg 5-ből 1 embert érint. Sok esetben nehéz megállapítani az összefüggést, mivel a köhögés hetekkel, de akár hónapokkal később is jelentkezhet azután, hogy elkezdtük szedni a gyógyszert. Ha mégis erre gyanakszunk, jelezzük kezelőorvosunknak, mivel ilyen esetben a makacs köhögés ellen csak a gyógyszer cseréje jelent megoldást.
Szívbetegség miatt is köhöghet
A szívelégtelenség miatt jelentkező köhögés lehet száraz vagy hurutos. A köhögés mellett az állapot romlásával nehézlégzés is fellép. A panaszok jellegzetesen éjszaka, fekvő helyzetben fokozódnak és felülésre javulnak. Ilyen esetben a szívbetegséget kell kezelni a köhögés megszűnéséhez.
Reflux a háttérben
Ha a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, akkor nemcsak mellkasi égő érzést, kellemetlen szájszagot – a reflux jellegzetes tüneteit – okozhatja, hanem légúti tüneteket is. Akár orrmelléküreg-gyulladást is kiválthat, de hozzájárulhat orrpolip kialakulásához és műtét utáni kiújulásához is. Gyakran torokfájás és köhögés – különösen éjszaka, fekvő helyzetben – lehet a következménye. Ilyen esetben a köhögés ellen a reflux kezelésével védekezhetünk.
Stressz-betegség
Az elhúzódó köhögés bizony lehet a stressz, az idegesség és depresszió következménye is. Gyanúra ad okot, ha a kivizsgálás során nem találnak szervi rendellenességet, és megfigyeljük, hogy panaszaink súlyosbodnak stresszhelyzetben. A tartós köhögés ellen ilyen esetben stresszcsökkentő technikák elsajátításával vehetjük fel a harcot.
Asztma
Az asztma krónikus légúti gyulladással jár, első tünete lehet a tartós köhögés is. Jelentkezhet éjszaka is, de az allergéneken kívül kiválthatja különböző irritáló anyagok – illatanyagok, por és füst - belélegzése is. Esetenként a hideg levegő és a testedzés szintén kiváltó ill. súlyosbító tényező is lehet. Elhúzódó köhögés esetén az asztma lehetősége is felmerül, a diagnózishoz tüdőgyógyászati, allergológiai kivizsgálásra van szükség.
Krónikus hörghurut
Ha a légutakat borító nyálkahártya begyullad, a nyáktermelő mirigyek megduzzadnak, és fokozott váladéktermelődés lesz a következmény, ez tartós köhögést fog fenntartani.
Előfordulhat hörgőszűkület nélkül is, mint egyszerű idült hörghurut, vagy hörgőszűkülettel, mint a COPD tünete. Mindkét eset elsősorban a dohányosokat érinti, ilyenkor alapvető a dohányzás teljes elhagyása is a megfelelő gyógyszeres kezelés mellett. Kisebb arányban a nem dohányosoknál is előfordulhat, pl. légköri, munkaköri ártalmak következtében.
Tüdőgyulladás
Kezdeti tünet is lehet, de akár hetekkel a betegség lezajlását követően is megmaradhat a köhögés. A tüdőgyulladás járhat lázzal, de jelentkezhet láz nélkül is. Életkoronként eltérő tüneteket okoz, emiatt a felismerése nem mindig könnyű. A diagnózishoz mellkasröntgenre van szükség.
Tüdőrák
A tartós köhögést azért sem szabad elbagatellizálni, mert súlyos betegségeket, akár tüdődaganatot is jelezhet. Az elváltozás kockázata magasabb a dohányzók körében, ám a füstmentes élet sem jelent egyértelműen védelmet a tüdődaganat ellen, nemdohányzóknál is kialakulhat. Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha másfél-két hónapon túl elhúzódó köhögést tapasztalunk.
A tüdődaganatok főbb tünetei
A tüdőrák viszonylag tünetszegény, ezért a daganat meglétére korai stádiumban többnyire véletlenszerűen, egyéb okból végzett vizsgálatok során derül fény. A tüdő rákos megbetegsedésekor az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- mellkasi fájdalom – előfordulhat centrálisan elhelyezkedő daganatoknál, de gyakran észlelhető perifériás kiindulású, esetleg a mellkasfalat is beszűrő daganatoknál;
- sípoló légzés (stridor) – a daganat hörgőn belüli (endobronchialis) növekedésének, szűkítésének vagy extrabronchialis összenyomás eredményeként alakul ki;
- köhögés – sokszor a „dohányos köhögés” megváltozása hívhatja fel a figyelmet a tüdőrákra. A köhögés lehet produktív, vagyis köpetürítéssel kísért, valamint improduktív, azaz száraz köhögés. Rendszerint kínzó, különösen akkor, ha a daganat nagyobb hörgőből indul ki, arra ráterjed, vagy azt összenyomja;
- vérköpés – elsősorban a centrális tüdőrák gyakori tünete. Lehet visszatérő, enyhe, vércsíkos köpet, máskor nagyobb mennyiségű vért tartalmazó;
- nehézlégzés – tüdőrák esetén a helyi, a daganat kiterjedéséből eredő áttét okozta tüneteken kívül a besugárzás (irradiáció) és a kemoterápia mellékhatásaként is kialakulhatnak tünetek. Nehézlégzést okozhat a mellkasi folyadék és a hormontermelés tüneteként fellépő hörgőgörcs (bronchospasmus) is;
- szívtünetek – szabálytalan szívverés (arrhythmia), szívinfarktus elsősorban bal oldali, szívre terjedő daganatok esetében alakulhat ki;
- légzési elégtelenség – különösen nagy kiterjedésű daganat, váladéktermelő alveolarsejtes rákban gyakori;
- fulladás és rossz terhelhetőség – főként mellhártyadaganatban jelentkezik, mivel az ott termelődő gyulladásos izzadmány összenyomja a tüdőt;
- dobverőujjak – a kéz- és lábujjak végeinek kiszélesedése;
- étvágytalanság, súlycsökkenés, gyengeség – a betegség késői szakaszában jelentkező tünetek.
Olvasta már?
- Tüdőrák: ez a 3 tünet már korai stádiumban jelentkezhet
- Tüdőrák: ezt teheti magáért a beteg a kezelések után
- Lappangó tüdőrák: itt egy vírus, ami elpusztítja a rákos sejteket
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!