Így növeli az e-cigaretta a COPD kockázatát
A dohányzás a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) első számú oka, de ha azt reméli, hogyha e-cigarettára vált, megvédheti a tüdejét, gondolja át még egyszer.
Az Amerikai Tüdőszövetség szerint az e-cigaretták maradandó károsodást okoznak a tüdőben. A Johns Hopkins kutatói szerint a COPD megnövekedett kockázatával is összefüggésbe hozhatóak.
Az e-cigaretta veszélyei
Az e-cigaretta elemmel vagy tölthető akkumulátorral működik. A készülékben lévő folyékony állagú nikotint fűtőszál melegíti fel, és aeroszollá porlasztja. Az e-cigaretta folyadékában lévő és a melegítés során képződő további vegyületek közül számos egészségkárosító hatású: hozzájárulnak a tüdőszövet és az egész szervezet gyulladásos folyamataihoz, ezáltal növelhetik a szív- és érrendszert, a tüdőt, a csontvelőt, a lépet és a központi idegrendszert érintő betegségek előfordulását. A használók légzését vizsgálva látható, hogy a kilélegzett levegő formaldehidtartalma (rákkeltő hatású vegyület) magas.
Használata duplájára növeli a szívroham kockázatát, növeli a légutak gyulladásos megbetegedéseinek kockázatát és a kötőszövetes (fibrotikus) átalakulást, valamint gyengíti az immunrendszer kórokozókkal szembeni védekezőképességét.
Az e-cigarettázó fiatalok, serdülők fokozott veszélynek vannak kitéve, mivel a felmérések szerint nem a hagyományos cigarettáról térnek át az e-cigarettára, hanem elsőként e-cigarettát használnak (vonzó számukra a különböző ízesítés és forma is), és gyorsan erős nikotinfüggőség alakulhat ki náluk.
Az e-cigaretta folyadékában és a képződő párában található vegyületek
- propilén-glikol,
- glicerin,
- nikotin,
- aldehidek, ketonok (formaldehid, acetaldehid, aceton),
- illékony szerves vegyületek,
- aromásító anyagok,
- nitrózaminok,
- fémek,
- policiklusos aromás szénhidrogének.
Vajon a COPD kockázati tényezője is lehet?
Léteznek erre irányuló kutatások, amelyek szerint a válasz igen.
Az e-cigaretta használata a dohányzás népszerű alternatívájává vált. Sokan úgy gondolják, hogy kevésbé kockázatos, mint a dohányzás és kevésbé valószínű, hogy tüdőbetegséget okoz. A legújabb kutatások szerint azonban kapcsolat van a COPD és az e-cigaretta között és a COPD-ben szenvedők esetében súlyosbíthatja a betegséget.
Kutatási eredmények
A dohányzás és a dohányzás egészségre gyakorolt negatív hatásai már bizonyítottak. A dohányzás nemcsak COPD-t és tüdőrákot okozhat, hanem szívbetegséget, vesebetegséget, cukorbetegséget, reumás ízületi gyulladást és számos ráktípust is okozhat vagy súlyosbíthat. Mivel az e-cigaretták nem léteznek túl régóta, hosszú távú egészségügyi hatásai még ismeretlenek. Az elmúlt néhány évben azonban tanulmányok összefüggést találtak az e-cigaretta és a légzőszervi megbetegedések között.
- Egy 2019-es tanulmány (1.) szerint az e-cigarettát használóknak magasabb volt a proteáz enzimek szintje a tüdősejtekben, mint a nem használóknak. Ezek a magas enzimszintek tüdőtágulást okozhatnak.
- Egy másik 2019-es tanulmány (2.) megállapította, hogy a párologtatás kockázati tényezőt jelent a légzőszervi betegségek, köztük a COPD és az asztma kialakulásának szempontjából.
- Egy harmadik 2019-es tanulmány (3.) szerint azoknál, akik párologtattak, de soha nem szívtak hagyományos cigarettát, megnövekedett az asztma kialakulásának kockázata.
- Egy 2021-es, közel 13 000 koreai férfi bevonásával készült tanulmány szerint (4.) azoknál, akik egyszerre dohányoztak és párologtattak, megnőtt a COPD kockázata.
CPOD esetén jobb az e-cigaretta?
COPD-t diagnózis után sokan elgondolkodnak azon, hogy az e-cigarettára való áttérés jobb-e a tüdőnek. A meglévő kutatások szerint az e-cigaretta ronthat a COPD állapotán. Egy másik tanulmány szerint (5.) fokozta a tüdőgyulladást a COPD-s betegeknél.
Összefüggést mutattak ki továbbá a hevített dohánytermékek használata és az allergiás megbetegedések (asztma, szénanátha, atópiás ekcéma) előfordulási gyakorisága között.
Ha COPD-ben szenved, és a dohányzásról való leszokáshoz az e-cigarettát szeretné használni, először beszéljen tüdőgyógyásszal. Mivel sok e-cigarettának magasabb a nikotin koncentrációja, erősebben függhet a nikotintól, mintha dohányt használna.
A nikotinról való leszokás a legjobb megoldás
Sosem késő leszokni, nem számít hány éves, a leszokás javítani fogja a tüdeje egészségét.
Azok az emberek, akik bármely életkorban abbahagyják a dohányzást, jobban teljesítenek a tüdőfunkciós teszteken. Ha megőrzi jelenlegi tüdőfunkcióját, vagy megakadályozza annak romlását, az nagyban befolyásolhatja életminőségét.
Összegezve
- A dohányzás a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) első számú oka.
- Az e-cigaretták maradandó károsodást okoznak a tüdőben és összefüggésbe hozhatóak a COPD megnövekedett kockázatával.
- A e-cigaretta számos egészségkárosító hatású vegyületet tartalmaz, amelyek súlyosbíthatják a COPD-t és növelhetik a szívroham kockázatát.
- Az e-cigarettázó fiatalok és serdülők fokozott veszélynek vannak kitéve, és gyorsan erős nikotinfüggőség alakulhat ki náluk.
- Még ha COPD-ben szenvedők szeretnének az e-cigarettára váltani, először beszéljenek tüdőgyógyásszal, mivel az e-cigaretta ronthatja a COPD állapotát.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezekre a vizsgálatokra érdemes elmennie, ha dohányzik és gyakran köhög
Hivatkozások:
- https://www.atsjournals.org/doi/pdf/10.1164/rccm.201903-0615OC
- https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(19)30391-5/fulltext
- The association between e-cigarette use and asthma among never combustible cigarette smokers: behavioral risk factor surveillance system (BRFSS) 2016 & 2017 - BMC Pulmonary Medicine
- Association between dual use of e-cigarette and cigarette and chronic obstructive pulmonary disease: an analysis of a nationwide representative sample from 2013 to 2018 - BMC Pulmonary Medicine
- An RCT of acute health effects in COPD-patients after passive vape exposure from e-cigarettes