Ezeket látta már?

Az orvos elárulja, hogy mit tegyen a COPD-s beteg, ha fellángolnak a tünetei

COPD, tünetmentesség, hörgőgyulladás, tüdőbetegség, légúti betegség

A COPD-nek tünetei olykor fellángolhatnak. Hogy mi ilyenkor a teendő?

Nem elég csak időnként beszaladni és felkapni az előre kiállított recepteket. Rendszeres kontroll vizsgálaton is találkozniuk kell a krónikus betegeknek kezelőorvosukkal.

A betegség tartós kezelése ugyanis nem merül ki a receptek megadott időnkénti felírásában, a diagnózis megállapítását követően beállított terápiát olykor módosítani kell annak érdekében, hogy tartós tünetmentességet és jó életminőséget lehessen elérni a segítségével.

Hogyan diagnosztizálják?

- A COPD krónikus, nem gyógyítható betegségcsoport, ami a hörgők krónikus gyulladásával, a légúti áramlás, így a légzési kapacitás fokozódó beszűkülésével jár – ismertette dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. Elsősorban a dohányzók betegsége, de ritkábban nemdohányzóknál is előfordul. Kezdeti tüneteinek főleg a dohányosok gyakran nem tulajdonítanak jelentőséget, ám az egyre erősödő panaszok - terhelési nehézlégzés, krónikus köhögés, köpetürítés- fokozatosan rosszabbodnak, így előbb-utóbb orvoshoz viszik a beteget.

A COPD diagnózis felállításához részletes tüdőgyógyászati vizsgálat szükséges, ami az általános kikérdezésen, tüneti socre megállapításán, fizikális vizsgálaton kívül kötelezően légzésfunkciós vizsgálatot is tartalmaz. A légzésfunkciós vizsgálaton észlelhető eltérések és tünetek alapján történik a betegség súlyossági besorolása, ami a kezelést alapvetően meghatározza.

- Rendeletileg megszabott, hogy a COPD fenntartó speciális gyógyszerelése fél évente szakorvosi, légzésfunkciós felülvizsgálatot igényel. Enélkül az orvos nem írhat fel támogatásra gyógyszert. De ez a betegnek is fontos kell, hogy legyen a légzési tartalékainak minél további megtartása érdekében, hogy mindig az állapotához igazított kezelést kapja” – tette hozzá a doktornő.

Melyek a COPD tünetei?

A betegség jellemzője, hogy fellángolások következhetnek be- megfázás, légúti fertőzés, stb. miatt, ami kiegészítő kezelést is indokol. Tehát ha ilyen van, a panaszok fokozódnak a fenntartó gyógyszerek használata ellenére, soron kívül is orvoshoz kell fordulni, mert nem megfelelő kezelés mellett a fellángolás gyógyulása után már csak egy alacsonyabb szinten stabilizálódik a betegség.

Hogyan alakul ki a COPD a tüdőben?

A COPD hosszú évek alatt alakul ki. Rendszerint a légutak nyálkahártyáját tartósan irritáló kémiai anyagok okozzák, melyeket cigarettafüsttel vagy a szennyezett levegőből lélegzünk be.

A por- és füstszemcsék folyamatos izgató hatása miatt a légutak nyálkahártyája károsodik és megduzzad, a beszűkülő légutakon keresztül nehezebben áramlik a levegő a tüdőkbe. A légúti nyálkahártya nagy mennyiségű váladékot termel, amelyet köpet formájában köhögünk fel. A légutakat körülvevő izmok összehúzódása tovább fokozza a légutak szűkületét, így a tüdőbe lélegzett levegő csapdába kerül, nehezebbé válik annak kilégzése. Egyre több elhasznált levegő reked a tüdőkben, ezért kevesebb friss levegőt leszünk képesek beszívni.

Összegezve

  • A COPD krónikus, nem gyógyítható betegségcsoport, mely leggyakrabban dohányzás következtében alakul ki.
  • Fontos a rendszeres orvosi kontroll vizsgálat, mivel a terápiát időnként módosítani kell a tünetek enyhítése érdekében.
  • A diagnózis felállításához részletes tüdőgyógyászati vizsgálatra van szükség.
  • A COPD fenntartó gyógyszerelése fél évente szakorvosi, légzésfunkciós felülvizsgálatot igényel.
  • Fellángolások esetén kiegészítő kezelés szükséges.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

COPD: az erős köhögés és a légszomj figyelmeztető jelek

COPD: az erős köhögés és a légszomj figyelmeztető jelek

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

COPD

Forrás: www.tudokozpont.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához