Megdöbbentően gyorsan eljuthatunk az első slukktól a COPD betegségig
Ilyen szoros összefüggés van a gyógyíthatatlan krónikus obstruktív tüdőbetegség és a dohányzás között.
„Az első szál cigitől a COPD betegségig" címmel tartott sajtónyilvános szakmai kerekasztalbeszélgetést a WHO magyarországi irodája, az Országos Korányi Pulmonológia Intézet és a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárság Dohányzás Fókuszpont.
Fontos a hiteles tájékoztatás
Megdöbbentően gyors út vezet az első szál cigarettától a COPD betegségig, amelytől a legszerényebb adatok szerint is több mint 500.000 honfitársunk szenved. A hiteles kommunikáció szerepét, a gyógyíthatatlan krónikus obstruktív tüdőbetegség és a dohányzás összefüggéseit, valamint a megelőzés lehetőségeit vitatták meg a szakemberek. A beszélgetésbe kapcsolódott egy COPD betegségben szenvedő páciens, aki megosztotta személyes tapasztalatait a betegségével kapcsolatban. Kiemelte, hogy milyen fontos a megfelelő és hiteles tájékoztatás, hiszen a mai napig nagyon kevesen tudnak a COPD-ről ahhoz képest, hogy milyen sokan szenvednek ettől a gyógyíthatatlan tüdőbetegségtől.
Dr. Szigeti Szabolcs a WHO Magyarországi Irodájának egészségpolitikai szakértője bemutatta azt a rövid videót, ahol a WHO fiatalokat szólított meg a dohányzási szokásaikról érdeklődve. A kisfilmben hallható volt, hogy ez a korosztály nem tekinti veszélyforrásnak a dohányzás hagyományos, illetve alternatív formáit sem, és ez az oka annak, hogy a fiatalok (13-15 évesek) 12,5 százaléka használja ezeket a termékeket, miközben súlyos következményekről - például a COPD betegségről - semmilyen szinten nem tájékozott. Kiemelte, hogy a dohányzás népegészségügyi szempontból járványnak tekinthető, amelynek a leküzdéséhez összetett kommunikációs eszköztár szükséges. A film a COPD ellátás betegközpontú fejlesztését szolgáló projekt keretében készült az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel együttműködésben az EU DG REFORM támogatásával.
Leszokás támogatása
Dr. Bogos Krisztina az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) főigazgatója beszámolt a COPD- hez kapcsolódó hazai adatokról, köztük arról a fontos tényről is, hogy a COPD betegek 85 százalékánál a tartós dohányzás vezetett a betegség kialakulásához. Az előrejelzések szerint a betegségben szenvedők számának emelkedése várható, ezért különös jelentőséggel bír a társadalmi szintű figyelemfelhívás és a betegséggel kapcsolatos prevenciós jellegű tájékoztatás.
Dr. Cselkó Zsuzsa, az OKPI Szervezési és Módszertani Osztály vezetője kiemelte, hogy a COPD-sek dohányzásról való leszokásának segítésekor fontos azt figyelembe venni, hogy jellemzően régóta dohányzó, magas nikotinfüggőségben szenvedő krónikus betegekről van szó, akiknél nagy hangsúlyt kell fektetni a személyre szóló, intenzív leszokás támogatásra és hosszú távú követésre.
A megelőzés létfontosságú
Demjén Tibor, a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárság Dohányzás Fókuszpont vezetője, hangsúlyozta, hogy a kommunikációnak a megelőzésre kell irányulnia, tekintettel arra, hogy a dohánytermékek számos betegség kialakulásáért felelősek.
A szakemberek egyetértettek abban, hogy a hiteles, őszinte és közvetlen kommunikáció kulcskérdés ebben a súlyos egészségügyi kérdésben. Ennek érdekében hozta létre a WHO a hazai szakemberekkel együttműködésben a copd.info.hu weboldalt és egy zárt social média csoportot, ahol a betegek meg tudják osztani egymással a kérdéseiket, tapasztalataikat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!