Bronchitis vagy tüdőgyulladás okozza a tüneteit? Így lehet megkülönböztetni
A tüdőgyulladást és a bronchitist könnyű összetéveszteni, hiszen a gyulladás (nagyjából) ugyanazokat a területeket érinti és a tünetek is rendkívül hasonlóak. Mit érdemes tudni erről két betegségről? Hogyan különböztethetjük meg őket?
Mi a bronchitis?
A bronchitis a hörgőknek a gyulladása, vagyis azoknak a rugalmas "csöveknek", melyek a belélegzett levegőt a tüdőkbe szállítják. A bronchitist a legtöbbször vírusfertőzés okozza, gyakran alakul ki megfázást, náthát vagy influenzát követően. A tüdőgyulladás magát a tüdőt érintő betegség, mely általában sokkal komolyabb tünetekkel, nagyobb fájdalommal és sajnos komolyabb szövődményekkel jár együtt, mint a bronchitis. A tüdőgyulladásnak számos típusa van, van, amelyik súlyosabb, más enyhébb tünetekkel jár együtt. A tüdőgyulladást nagyon gyakran bakteriális fertőzés okozza.
Bronchitis és a tüdőgyulladás tünetei
Nem mindegy, hogy bronchitisben vagy tüdőgyulladásban szenvedünk: annak ellenére, hogy hasonlóak a tüneteik, nagy különbségeket lehet találni!
A bronchitis legfőbb tünetei közé tartozik
- az elhúzódó köhögés (mely először száraz, és csak néhány nap elteltével válik hurutossá, vagyis időnként váladék felköhögésével is járhat)
- a torok- és mellkasi fájdalom
- az egész testre kiterjedő gyengeség
- a lélegzetvételkor jelentkező sípoló hang.
A tüdőgyulladás jellemző tünetei
- a magas láz
- a hidegrázás
- a mellkasi fájdalom
- a hurutos köhögés (vagyis váladék, köpet felköhögésével jár együtt a betegség)
- a légszomj
- a fejfájás és gyengeség
- a fáradékonyság.
A bronchitis esetében a váladék átlátszó, sárgás vagy zöldes árnyalatú, esetenként vér is pettyezheti, míg a tüdőgyulladásnál a váladék általában sötétebb és sűrűbb. A bronchitises betegek ritkán lázasak, amennyiben igen, általában csak hőemelkedés a jellemző.
A bronchitis általában 8-10 napon belül magától, gyógyszerszedés nélkül gyógyul – igaz, a köhögés még hosszú hetekig elhúzódhat. Ha a tüneteink nem javulnak (esetleg romlanak, a köhögésen kívül más problémák is jelentkeznek), akkor valószínűleg más betegséggel kell megküzdenünk a bronchitis mellett vagy éppen utána. A tüdőgyulladás is hosszabb ideig elhúzódhat, minimum két-három hétig tarthat a gyógyulás.
Míg a bronchitis esetében nagyon ritkán van szükség antibiotikumos kezelésre, a tüdőgyulladás esetében ez a jellemző, javasolt terápia. Súlyosabb esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet. Emellett nagyon fontos az elegendő pihenés, a sok folyadék és a tünetek (pl. a láz vagy a köhögés) megfelelő enyhítése.
Nagyon fontos észben tartani, hogy akár bronchitisre, akár tüdőgyulladásra gyanakszunk, ne próbáljuk meg magunkat diagnosztizálni, sem pedig kezelni! A diagnosztizálás és a megfelelő terápia meghatározása is az orvos feladata! Vírusos eredetű bronchitisre antibiotikumot szedni például nemcsak felesleges, de rendkívül káros és veszélyes is.
Összegzés
- A bronchitis a hörgők gyulladása, míg a tüdőgyulladás magát a tüdőt érinti.
- A bronchitist általában vírusfertőzés, míg a tüdőgyulladást gyakran bakteriális fertőzés okozza.
- A bronchitis esetében általában 8-10 napon belül gyógyul, míg a tüdőgyulladás hosszabb gyógyulást igényel.
- A bronchitisnél ritkán van szükség antibiotikumos kezelésre, míg a tüdőgyulladás esetében ez jellemző, akár kórházi kezelésre is szükség lehet.
- Fontos, hogy mind bronchitis, mind tüdőgyulladás esetén orvos felkeresése szükséges a helyes diagnózis és terápia érdekében..
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Fáradékonysággal, száraz köhögéssel és hasmenéssel is jelezhet a tüdőgyulladás