Ezeket látta már?

7 betegség, ami miatt mindig eldugul az orra

bedugult orr ellen, nátha, megfázás, reflux

Nem csak a megfázás okozhat orrdugulást.

Ha a náthától vagy egyéb légúti betegségtől függetlenül is hosszabb ideje szenved tőle, akkor alapvetően nem a recept nélküli orrspray, hanem a kiváltó ok kezelése jelenti a megoldást. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány lehetséges okot sorolt fel, a tartós orrdugulás hátterében.

Szénanátha

A légúti allergia egyik tünete lehet az orrdugulás gyakran orrváladékozással kísérve. Ha évről-évre azonos időszakban jelentkezik a panasz, vagy télen a lakásban erősebb, akkor érdemes allergológussal konzultálni. Allergiavizsgálattal megtudhatjuk, hogy mi okozza az orrdugulást és így hosszú távon is biztonsággal használható kezelést kaphatunk.

Reflux

A gyomorsav visszaáramlása nemcsak a nyelőcsőben, hanem akár a garat környékén és az orrüregben is elváltozásokat okozhat. A reflux miatt tartós nyálkahártya-gyulladás is kialakulhat ezeken a területeken, elhúzódó rekedtséget, torokfájást és krónikus orrmelléküreg-gyulladást, nyálkahártya duzzanatot és ezáltal gátolt orrlégzést kiváltva.

Krónikus orrmelléküreg-gyulladás

A visszatérő orrdugulás mellett a hátsó garatfali csorgás figyelmeztethet rá. Tartós orrnyálkahártya-gyulladás mellett megnő a termelődő váladék mennyisége, ami hátrafelé, a garat irányába csorog. Emiatt gyakori panasz az erős köhögőroham is.

Orrpolip

Akár a kezeletlen idült orrmelléküreg gyulladás miatt tartósan fennálló orrnyálkahártya-gyulladás is közre játszhat abban, hogy a nyálkahártyán szőlőfürt szerű növedék, orrpolip jelenik meg. A polip méretétől függően részleges vagy akár teljes fél-, vagy mindkét oldali orrdugulás is jelentkezhet.

Orrsövényferdülés

Jellegzetes féloldali orrdugulást okoz, attól függően, hogy melyik oldal érintett. Az elváltozás fül-orr-gégészeti vizsgálat során derül ki, van, hogy csak az egyéb tünetek – visszatérő arcüreggyulladás, orrhangú beszéd - hívják fel rá a figyelmet.

Orrmandula nagyobbodás

Gyermekeknél jellemző probléma, mely lehet alkati kérdés is, de gyakori betegeskedések miatt is megnagyobbodhat az orrmandula. Az orrdugulás következtében gyakori szájlégzés, ismétlődő középfülgyulladások megszüntetése miatt is fontos a kezelése, emiatt fiatalabb korban indokolt lehet a műtét elvégzése.

Ezt alapos kivizsgálásnak kell megelőznie. Érdekes megfigyelés, hogy gyerekeknél krónikus orrnyálkahártya-duzzanatot okozhat a tejallergia is, ami miatt orrdugulás jelentkezhet. Ilyen esetben a nagyobbodást és az orrdugulást is megszünteti a tejmentes étrend.

Orrkagyló megnagyobbodás

Az orrüregben elhelyezkedő három – alsó, középső és felső – orrkagylók a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelősek. Ha az alsó orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést és tartós orrdugulást okoznak.

Gyakran épp a tartós orrdugulás miatt akár hetekig, hónapokon át használt nyálkahártya lohasztó orrspray-k következtében alakul ki. Az orrkagyló megnagyobbodás műtéttel kezelhető.

+1 Gyógyszerek

Vérnyomáscsökkentő szedése miatt is jelentkezhet orrdugulás, ilyen esetben a gyógyszer cseréje lehet megoldást. Ha az orrdugulás antibiotikum, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő szedése, főként hosszú távú használata kapcsán jelentkezik, akkor felvetődik a hisztamin intolerancia gyanúja is.

Ezek a készítmények ugyanis hisztamin felszabadító hatásúak, vagy gátolják a DAO enzim működését, így felerősítik a hisztamin intoleranciások tüneteit. Erre akkor érdemes gondolni, ha az orrdugulás mellett egyéb, étkezéshez köthető panaszunk – bőrpír, csalánkiütés, fejfájás, hasfájás, hányinger és puffadás - is van.

7 házi praktika orrdugulás ellen

Az orrdugulás megszüntetésére ugyanis számos, természetes módszer létezik.

1. Inhalálás

A gőzölés (vagyis a gőz belégzése) sokat segíthet a tipikus nazális tünetek enyhítésében. A gőzöléshez lehet sima vizet is használni, de kamillás, borsmentaolajos víz is ajánlott. A gőzöléshez forró, de nem forrásban lévő víz fölé kell hajolni, ügyelve arra, hogy az arcunkat ne égesse a forró gőz. Hogy az ne illanjon el, tegyünk törölközőt a fejünkre, így koncentráltan beszívhatjuk a forró párát. A meleg és a nedvesség megnyugtathatja az orrban található membránokat, és segíthet elpusztítani a vírusokat. A sóinhalátor használata szintén jó ötlet lehet, ugyanis a só csökkenti a gyulladást, az orrduzzanatot, valamint tisztítja az orr járatait.

2. Természetes összetevőket tartalmazó orrspray

A sós, illetve természetes anyagokat tartalmazó orrspray-k nem okoznak függőséget, így hosszú távon is biztonságosan használhatók. Léteznek olyan spray-k, ami védőréteget képez az orrnyálkahártyán. Ezek segítségével megelőzhető, hogy az orrban megtapadjanak a különböző vírusok, valamint allergének.

3. Orröblítés

Az emberiség már régóta használ neti edényeket az orröblítésre, sós vízzel, vagy sóoldattal. Ezek több szempontból is hasznosak, hiszen egyrészt kitisztítják az orrüregeket, másrész nedvesen tartják az olykor száraz, megviselt orrnyálkahártyát. Azonban figyelni kell, hogy csak steril, desztillált vizet használjunk, valamint az eszközt is rendszeresen kell tisztítani, fertőtleníteni az esetleges fertőzések elkerülése érdekében.

4. Antihisztamin tabletták, és természetes antihisztaminok

Az orrdugulást sok esetben allergiás reakció okozza. Az antihisztamin pedig megakadályozza, hogy a hisztamin megtapadjon a sejteken, így elkerülhetők a kellemetlen tünetek. Vannak olyan élelmiszerek, amelyek természetes antiszhisztaminok, ilyenek például magas kvercetin tartalmú ételek, mint az alma, a brokkoli, a zöld tea. Ezenkívül a lapacho tea is igencsak hatékony hisztamin-űző.

5. Párásító

A párás levegő segít megnyugtatni az irritált orrszöveteket, csökkenti az orrmelléküreg-gyulladást, valamint csökkenti a nyák-képződést is. A párásító mérsékli a helyiségben a szálló por mennyiségét, valamint tisztítja a levegőt is. Ugyanakkor arra oda kell figyelni, hogy emellett megfelelően szellőztessünk is, valamint naponta cseréljük a vizet. Az ideális páratartalom 40-60% közötti, azonban a legjobb, ha 50% körüli értéken tudjuk tartani.

6. Hidratálás

A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. A szakemberek szerint napi 2,5-3 liter folyadékot kell inni egy nap, ez alól a téli napok sem kivételek. Nyáron, ha fokozottan izzadunk, vagy sportolunk, akkor ez a mennyiség pedig még tovább nőhet.

7. Éjszakai orrdugulás ellen változtass az alváspozíción

Gyakori, hogy az orr lefekvés előtt, éjszaka dugul el, ami rossz alváshoz, vagy akár alvási apnoehoz is vezethet. Ha nem megfelelő szögben van a párnánk, és túl lapos, akkor a gravitáció hatására a nyálka felgyülemlik az orrban és a torokban, ahelyett, hogy elfolyna. Azonban könnyen orvosolni lehet a problémát úgy, hogy egy-két extra párnát teszünk a fejünk alá, így a gravitáció nekünk, és nem ellenünk dolgozik. A nyálkát lehet hígítani például párásítóval, így éjszaka könnyebben elfolyik

Összegezve

  • Többféle állapot is okozhat tartós orrdugulást, nem csak a megfázás.
  • Az orrdugulást kiváltó ok kezelése fontos, nem csak az orrspray használata.
  • Az allergiavizsgálat segíthet az orrdugulás okának felderítésében.
  • Reflux is okozhat tartós orrdugulást.
  • Gyermekeknél gyakran előfordul az orrmandula megnagyobbodása, ami orrdugulást okozhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Megfázott vagy influenzás? Hasonlít kettő, de máshogy kell kezelni!

Megfázott vagy influenzás? Hasonlít kettő, de máshogy kell kezelni!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Megfázás

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához