Ausztrál tudósok áttörést jelentő tbc-gyógyszert fedeztek fel
Ausztrál tudósok felfedeztek egy új szert, mely nem fertőző szakaszában gyógyíthatja a tuberkulózist - ez az elmúlt ötven év első nagy áttörése lenne a tbc gyógyításában.
Nick West bakteriológus szerdán jelentette be, hogy a Sydneyben működő Centenary Institute kutatói kifejlesztettek egy szert, amely megküzd a betegséggel, még mielőtt az eluralkodik, így több millió ember életét mentheti meg világszerte.
"Egy fehérjét vizsgáltunk, amely a tuberkulózis (baktériumának) túléléséhez szükséges, és némi sikert értünk el egy gyógyszer kifejlesztésében, amely gátolja ezt a fehérjét" - közölte West. A szakemberek a következő hónapokban a szer teljes hatását kutatják.
West szerint ez lenne az első eset, hogy az alvó baktériumok ellen is hatásos szert vetnek be, vagyis a nem fertőző szakaszban lévő tbc is kezelhető lenne. A jelenleg használt antibiotikumokat ugyanis csak akkor lehet alkalmazni, amikor a korábban alvó baktérium már aktiválódott.
"Ez alapvető probléma, hiszen tíz emberből, akinek látens tbc-je van, egynél ki fog alakulni a kór aktív formája, megbetegszik és fertőző lesz" - tette hozzá West.
Becslések szerint a világ népességének harmada, mintegy két milliárd ember fertőzött tuberkulózissal, a betegség a leggyorsabban Délkelet-Ázsiában terjed, és egyre gyakoribb a gyógyszereknek ellenálló baktériumtörzs is.