Pollenallergiás? Így készüljön fel az allergiaszezonra!
Hogyan csökkenthetjük az allergiás tüneteket, mit érdemes tennünk annak érdekében, hogy az allergiaszezon kevésbé legyen megterhelő?
Ha időben felkészülünk, és néhány otthoni rutinon változtatunk, jelentősen enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket – így a tavasz valóban a megújulás időszaka lehet, nem a tüsszögésé.
Ruhacsere és hajmosás: első védelmi vonal
A tavasz megérkezésével menetrendszerűen elindult a pollenallergia-szezon Magyarországon – a következő hónapokban egymást váltják a különféle allergének, így a mogyoró és az égerfa után már jelen vannak a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, valamint a kőris, a nyár, a juhar, a fűz és a gyertyán virágporai is – mégpedig jobbára közepes koncentrációban, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján elérhető információk alapján. Májustól a pázsitfűfélék, júliustól pedig a legtöbbek számára gondot okozó parlagfű virágzása hozhat komolyabb kellemetlenségeket.
Rengeteg embert érint hazánkban az légúti allergia: az NNGYK korábbi adatai szerint Magyarországon közel 2,5 millió ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, és minden tizedik magyar küzd a leginkább allergizáló parlagfű pollenje okozta tünetekkel, a pázsitfűfélékre pedig az allergiások mintegy negyede érzékeny. Az online is elérhető pollennaptárak és a naponta frissített pollenjelentések és előrejelzések segítségével ugyanakkor előre tervezhetünk, illetve akár már most megtehetjük az első lépéseket a szezon minél könnyebb átvészelése érdekében. Az LG szakértői összegyűjtötték, mire érdemes figyelnie a háztartásában annak, aki pollenallergiával él.
A kinti ruházat, a cipő, a táska mellett a haj, a szemöldök és az arcszőrzet is könnyen összegyűjti a polleneket, amelyeket aztán haza is viszünk. Ezért:
- Hazaérkezéskor cseréljünk ruhát, és az utcai öltözetet tegyük zárt szennyeskosárba – lehetőleg ne a hálószobában öltözzünk át és tároljuk a szennyest.
- Mossunk kezet, arcot, és használjunk tengervizes orrspray-t vagy langyos vizet az orrjáratok átöblítésére.
- A hosszú hajúaknak különösen ajánlott a rendszeres hajmosás, hogy a hajban megtapadó pollenek ne kerüljenek át a párnára és ne okozzanak éjszakai tüneteket.
Gyakori és alapos tisztítás: nem csak nagytakarításkor
A beltéri pollenterhelés csökkentésére hetente többszöri alapos takarításra lehet szükség:
- Portalanítsunk nedves ruhával, porszívózzunk HEPA-szűrős készülékkel, az arra alkalmas felületeket mossuk fel gyakrabban, de ne feledkezzünk meg a függönyökről, szőnyegekről, plédekről sem – ezek is pollencsapdák lehetnek.
· Mossunk gyakrabban ágyneműt, különösen párnahuzatot – a heti csere javasolt, mosást pedig lehetőleg gőzölős (SteamTM technológiás) mosógéppel végezzük, amely akár 99,9%-ban eltávolíthatja az allergéneket. Lehetőség szerint használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt.
· A ruhák szárítását ne a szabadban végezzük, mert a textíliákon újra megtapadhatnak a pollenek. Ilyenkor hasznos segítség lehet egy szárítógép beszerzése.
Szellőztetés és levegőtisztítás: mikor és hogyan?
A szellőztetés fontos, mert ezzel csökkenthető a leghatékonyabban a beltéri légszennyező anyagok koncentrációja, de pollenallergia esetén nem mindegy, mikor végezzük:
- Válasszuk a kora reggeli órákat (3 és 5 óra között) vagy az eső utáni időszakot, amikor alacsonyabb a pollenkoncentráció.
- Az Európai Tüdő Alapítvány (European Lung Foundation, ELF) a beltéri levegőminőség javítására a szellőztetés mellett a légtisztító készülékek használatát javasolja, de jó megoldást jelenthetnek a légtisztító funkcióval ellátott légkondicionálók is. Olyan készülékek is léteznek már, amik a szennyezett levegő érzékelése esetén azonnal bekapcsolnak, és a legparányibb, 1 mikronos (PM 1.0) méretű szennyeződéseket is képesek eltávolítani a levegőből. Az ilyen készülékek további előnye, hogy automata tisztítási funkcióval rendelkeznek, ami azzal, hogy a berendezés kikapcsolása után önműködően párátlanítja a hőcserélő egységet, megakadályozza a baktériumok és a penész megtelepedését.
Gondoskodjunk a szűrők tisztításáról és cseréjéről
Az előző pontban említett légtisztító és klímaberendezéseket megfelelően karban is kell tartani ahhoz, hogy hatékonyan tegyék a dolgukat – minderre ideális a tavaszi időszak. A szűrők rendszeres cseréje és tisztítása azért fontos, mert segít megelőzni, hogy a por, a pollenek vagy a penészgomba-spórák visszakerüljenek otthonunk légterébe, de hozzájárul a készülékek hosszabb élettartamához és a kisebb energiafogyasztáshoz is. A légkondicionálók karbantartását, tisztíttatását évente legalább egyszer szakemberrel érdemes elvégeztetünk, akit érdemes mielőbb felkeresnünk, hiszen közvetlenül a nyári hónapok előtt már nehéz olyan klímást találni, aki ne lenne betáblázva, és belátható időn belül el tudná végezni a munkát.
Összegzés
- A pollenallergia-szezon kezdetével érdemes figyelni a különféle allergének ciklikus megjelenésére.
- Hetente többszöri alapos takarításra van szükség a beltéri pollenterhelés csökkentése érdekében.
- Használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt a pollenek eltávolítására.
- Ne a szabadban szárítsuk ruháinkat, mert újra megtapadhatnak rajtuk a pollenek.
- Tartsuk karban a légkondicionálókat és klímaberendezéseket, hogy csökkentsük a pollenek koncentrációját otthon.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!