4 korai figyelmeztető tünet, ami asztmát jelezhet
Ezeknél a tüneteknél gyanakodjon asztmára!
Az asztma, a légúti allergia egy krónikus légúti betegség, amely világszerte sok millió embert érint, és jelentős hatással van az életminőségre és a mindennapi tevékenységekre. Jellemző rá a légutak gyulladása és szűkülése, ami légzési nehézségekhez, mellkasi szorító érzéshez, köhögéshez és légszomjhoz vezethet. Az asztma tünetei gyakran rohamokban jelentkeznek, amelyek súlyossága személyenként eltérő lehet, és különböző környezeti tényezők, allergének vagy fizikai megterhelés is kiválthatják. A modern orvostudomány számos kezelési lehetőséget kínál az asztma kezelésére és kontrollálására, azonban kulcsfontosságú a betegség megértése, a tünetek felismerése és a megfelelő kezelési stratégiák alkalmazása.
Dr. Hidvégi Edit gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa fontosnak tartja, hogy eloszlassa a betegséggel kapcsolatos tévhiteket és a mielőbbi diagnózis érdekében felhívja a figyelmet az asztma korai tüneteire.
Gyakori tévedések az asztmáról
- Habár Hippokratész már időszámításunk előtt 400 évvel is ismerte a betegség létezését, a mai napig sok félreértés kering a köztudatban az asztmával kapcsolatban. Sokan úgy vélik, hogy ez egy gyermekkori betegség, pedig a valóságban a tünetei a későbbi életévekben is jelentkezhetnek. Szerencsére az már ismert tény, hogy az asztma nem fertőz, de az is igaz, hogy az első tünetek gyakran épp valamilyen légúti fertőzést követően jelentkeznek, vagy a már kezelt asztmás tüneteit akutan rontják. Sajnos az asztma valóban nem gyógyítható, ám megfelelően beállított kezeléssel jól kontrollálható, így például a sportolásról sem kell lemondani a betegeknek, ami szintén az egyik gyakori tévhit a betegséggel kapcsolatban – magyarázza dr. Hidvégi Edit.
Ezért fontos a kivizsgálás és a diagnózis
A korai felismerés azért fontos, mert kezelés nélkül az asztmás tünetek súlyosbodására lehet számítani, illetve akár asztmás roham is kialakulhat. Asztmás roham során a légutak falában lévő izmok összehúzódnak, a légutak beszűkülnek, a kilégzés nehezített, a beteg zihál, mellkasi nyomó érzése jelentkezik. A beteg úgy érzi, egyre nehezebb a levegővétel, fokozódik a köhögés, kilégzéskor sípoló légzés hallható. A roham súlyosbodása esetén a tünetek fokozódnak, légszomj jelentkezik. A beszéd akadozik, a beteg tudata egyre zavartabbá válhat. A legsúlyosabb stádiumban a kialakult oxigénhiány miatt a beteg ajkai elkékülnek, eszméletvesztés következik be, így akár végzetes lehet az asztmás roham.
Milyen korai figyelmeztető tünetek jelezhetnek asztmát?
- köhögés, általában rohamokban
- kilégzési sípolás
- nehézlégzés
- szorító érzés a mellkasban
Ha tünetei vannak, vegyen részt asztma szűrésen!
Panaszok esetén a diagnózist a spirométerrel végzett légzésfunkciós vizsgálat támasztja alá. A légzésfunkciós vizsgálat során a beteg először akkora levegőt vesz, amekkorát csak tud, majd erőteljesen belefújja a vizsgáló eszközbe. Ha a FEV1 érték alacsony, akkor a betegnek inhalációban hörgőtágítót fújnak be, majd 20 perc elteltével megismétlik a vizsgálatot. Ha a második vizsgálat normál értékeket vagy legalább jelentős javulást mutat az elsőhöz képest, az általában megerősíti az asztma diagnózisát. A kivizsgálás részét képezheti a légúti allergiateszt elvégzése is.
A diagnózist követően a tüdőgyógyász összeállítja a kezelési tervet. Az asztma gyógyszerek a légutak krónikus gyulladását enyhítik. A rendszeresen használt fenntartó kezelés mellett a betegek rendelkezésére állnak a rohamoldó szerek, amelyeket hirtelen állapotromlás esetén kell alkalmazni.
Összegezve
- Az asztma olyan betegség, ami akár felnőttkorban is jelentkezhet.
- Asportolás sem zárja ki az asztma lehetőségét.
- Asztmás roham során a légutak beszűkülnek, a kilégzés nehezített, a beteg zihál, mellkasi nyomó érzése jelentkezik.
- A diagnózist a spirométerrel végzett légzésfunkciós vizsgálat támasztja alá.
- Az asztma gyógyszerek enyhítik a légutak krónikus gyulladását.
Allergia vagy asztma esetén mellkasi szorítást tapasztal? Erről feltétlenül tudnia kell!