Ezeket látta már?

Szűrővizsgálat nőknek: ez a 9 vizsgálat típus a legfontosabb!

Vizsgálat
2024. május 18. 21:04
legfontosabb szűrővizsgálat típus nőknek

A gyógyításában a felfedezés ideje mindig meghatározó a betegség kimenetelére - menjen el a szűrésekre!

A nőket érintő daganatos megbetegedések világszerte több millió életet követelnek évente, és hazánkban is a vezető halálokok közé tartoznak. A rendszeres szűrővizsgálatok célja, hogy az esetleges elváltozásokat időben felfedezzék, még azelőtt, hogy a klinikai tünetek megjelennének. Minél korábbi stádiumban sikerül ugyanis diagnosztizálni a daganatot, annál hatékonyabb lehet a terápia és annál jobbak a beteg túlélési esélyei.

A legtöbb esetben, akár kampányszerűen, csak egy-egy szervet vizsgálnak. A komplex nőgyógyászati rákszűrés során egyszerre végzik az emlő, a méhnyak, a petefészek, a méhtest daganatos betegségeink szűrését. Az alapos vizsgálat során ellenőrzik a vagina és a vulva állapotát is. A komplex nőgyógyászati szűrővizsgálatot érdemes a menstruációs ciklus közepére időzíteni, ilyenkor pontosabb, megbízhatóbb eredményeket kaphatunk, és az emlők sem olyan érzékenyek.

Nők esetében ezek a legfontosabb szűrővizsgálatok

  1. 1 emlőszűrés,
  2. 2 méhnyakszűrés,
  3. 3 vastagbélszűrés,
  4. 4 csontsűrűségmérés (ODM),
  5. 5 bőrvizsgálat,
  6. 6 laborvizsgálat,
  7. 7 kardiológiai vizsgálat,
  8. 8 tüdőszűrés,
  9. 9 szemészeti szűrővizsgálat.

Emlőszűrés

  • Az emlőket és a hónaljakat 20 éves kor felett havonta ajánlott áttapintani.
  • Évente egy alkalommal jelenjen meg nőgyógyászati szűrővizsgálaton.

A mellrák megelőzését szolgáló emlőszűrést leggyakrabban röntgennel (mammográfiával) végzik. Az országosan szervezett szűrés keretében a 45–65 éves korosztályba tartozó hölgyek 2 évente kapnak meghívót szűrővizsgálatra. 20–45 éves kor közötti életkorban az emlő szűrővizsgálatát tapintással és ultrahanggal javasolt végezni.

Méhnyakszűrés

  • Az első nőgyógyászati vizsgálat egészséges nők esetében a nemi élet megkezdése után ajánlott részt venni méhnyakszűrésen.

Amikor a nemi szerveket a nőgyógyász manuálisan és műszerrel is megvizsgálja, hüvelyi ultrahangot is végez. A citológia, azaz a méhnyakrák szűrővizsgálata a nemi élet megkezdésétől vagy 18 éves kortól évente ajánlott.

A humán papillomavírus kimutatására szolgáló HPV-tipizálás elvégzésére akkor kerül sor, ha a citológiai lelet rendellenes sejteket ír le, amelyek felvetik rákmegelőző állapot gyanúját.

Vastagbélszűrés

A vastagbél daganatos megbetegedéseit az esetek nagy részében későn diagnosztizálják, mert nem okoznak tipikus, jól felismerhető panaszokat, pedig kialakulásuk korai felismeréssel megelőzhető.

  • vastagbélrák szűrése 40 éves kortól javasolt azoknak, akiknek a családjában már előfordult béldaganat,
  • illetve akiknél korábban vastagbélpolipot vagy vastagbélgyulladást diagnosztizáltak.
  • 50 év felett mindenkinek ajánlott kétéves rendszerességgel a vastagbélszűrés, mert a vastagbéldaganatos esetek száma 50 éves kor felett ugrásszerűen megnő.

A vastagbélrák szűrővizsgálata kétlépcsős:

  1. 1 Először a széklet rejtettvér-tartalmát ellenőrzik laboratóriumban általában 3 különböző mintában. A kezelőorvos rektális digitális vizsgálatot is végezhet, hiszen a vastagbéldaganatok jelentős hányada a végbélben helyezkedik el.
  2. 2 Amennyiben a székletvérvizsgálat eredménye vagy a rektális vizsgálat eredménye pozitív, az orvos gasztroenterológushoz küldi a pácienst kolonoszkópos vizsgálatra (vastagbéltükrözés). A vizsgálat során az orvos vékony száloptikás eszközt vezet a végbélen át a vastagbélbe, amely segítségével áttekinthető a végbél és a vastagbél fala.

A vastagbéldaganatok többsége úgynevezett vastagbélpolipokból alakul ki, amelyek a tükrözés során fájdalommentesen eltávolíthatók.

A vizsgálat része lehet még a CT-kolonoszkópia is, amely egy hasi és kismedencei CT-vizsgálat is.

Csontsűrűségmérés

Csontsűrűségmérés (oszteodenzitometria – ODM) a csontok ásványianyag-tartalmának mérésére szolgál. A csontveszteség mindkét nemnél az 50-es éveikben kezdődik, de a nőknél gyorsabb ütemű a változókori hormonszintváltozás miatt.

A vizsgálat elvégzése – és kétévenkénti (esetenként háromévenkénti) ismétlése – javasolt a csontritkulás gyanúja esetén, valamint az 50 év feletti nőknek, illetve mindazoknak, akiknél fennállnak a csontritkulás rizikófaktorai:

  • alacsony kalciumbevitel, 
  • dohányzás,
  • túlzott feketekávé-fogyasztás,
  • mozgásszegény életmód,
  • hormonális problémák,
  • genetikai hajlam,
  • vékony, magas testalkat, 
  • cukorbetegség,
  • máj- vagy vesebetegség,
  • csontritkulást okozó gyógyszerek szedése.

Bőrvizsgálat

Az utóbbi időszakban sokszorosára növekedett a bőrdaganatok gyakorisága. Az egyik legrosszindulatúbb daganatos betegség a melanoma, amelynek kialakulásában – a világos bőr és hajszín mellett – a bőrön jelentkező nagy mennyiségű anyajegy is rizikófaktort jelent. A rendszeres orvosi anyajegyvizsgálat és önvizsgálat lényegesen megnöveli a melanoma és más rosszindulatú elváltozások időben történő felismerését, ami nagy esélyt jelent a gyógyulásra.

Az anyajegyeket javasolt évente egyszer bőrgyógyásszal megvizsgáltatni (dermatoszkópos szűrővizsgálat); nagyszámú anyajegy esetén félévente; az önvizsgálatuk pedig havi rendszerességgel ajánlott. Az anyajegy színbeli, méretbeli vagy alakbeli változása esetén azonnali bőrgyógyászati vizsgálat szükséges.

Az ABCDE angol betűmozaik az önvizsgálat alapjait tartalmazza:

A: asymmetry – aszimmetria; szabálytalan alakot jelent.

B: border – határ; a melanomának a jóindulatú elváltozások egy részével szemben elmosódott, szabálytalan határai lehetnek.

C: color – szín; a terület pigmentáltsága, a bőrdaganatok többféle pigmentet tartalmazhatnak.

D: diameter – átmérő; aggodalomra adhat okot, ha az anyajegy 6 mm-nél nagyobb.

E: evolving – kialakulás, fejlődés; ha az anyajegy változik, növekszik, a felszíne érdessé, szárazzá válik, viszketni, esetleg vérezni kezd, orvoshoz kell fordulni.

A bőrdaganatok megelőzése érdekében 50 faktoros naptejjel ajánlott védekezni a nap káros UV-sugarai ellen, és kiemelten fontos a leégés elkerülése.

Laborvizsgálat

Általában évente egyszer javasolt rutin vér- és vizeletvizsgálatot végeztetni, de különböző betegségek fennállása esetén gyakoribb laborvizsgálatra is szükség lehet.

A háziorvos a kapott eredmények alapján ítéli meg, hogy szükség van-e további szakorvosi vizsgálatokra, esetleg gyógyszeres kezelésre.

Kardiológiai vizsgálat

A szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága a 40 év felettiek körében jelentősen emelkedik, ezért fontos a szívműködés zavarainak feltérképezése szűrővizsgálattal. Az orvos összetett rizikófelmérést végez, és a kockázati tényezők figyelembevételével

A vizsgálatokat egyéb vizsgálattal egészítheti ki – EKG, Holter-EKG, ABPM-vizsgálatok –, illetve szükség esetén a háziorvos kardiológus szakorvoshoz irányíthatja a beteget.

Tüdőszűrés

A tüdőszűrő vizsgálat fiatalabb életkorban 3-5 évente, 40 év felett évente javasolt a tüdődaganatok felismerése érdekében, különösen dohányzók esetében. A szűrőmódszer nem alkalmas a korai tüdődaganat kimutatására, ezért fokozott kockázat esetén alacsony sugárdózisú CT-vizsgálat javasolt.

Szemészeti szűrővizsgálat

A rendszeres szemvizsgálat és szűrés panaszmentesség fennállása esetén is javasolt, mert fényt deríthet olyan elváltozásokra, amelyek majd csak később okoznak problémát (például cukorbetegség, magas vérnyomás). A szűrés látásélesség-vizsgálatból, színlátásvizsgálatból és mikroszkópos szemvizsgálatból áll.

Egyéb javasolt vizsgálatok 45 év feletti nők esetében:

  • pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat,
  • hasi ultrahangvizsgálat,
  • kismedencei ultrahangvizsgálat,
  • nyaki erek vizsgálata Doppler-ultrahanggal (érelmeszesedés okozta érfali egyenetlenség, szűkület felderítésére),
  • tumormarkerek vizsgálata daganat gyanúja esetén.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Daganat a méhnyálkahártyán: ez a panasz már az elején jelezhet rákot

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: NNK/EgészségKalauz
# szűrővizsgálat # rákszűrés # méhnyakszűrés # szűrés # emlőrákszűrés # vastagbélrák-szűrés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés