Ezeket látta már?

Gyakran megy fel a láza? Lehet, hogy baj van az immunrendszerével!

Kezelés
2025. április 19. 16:34
helyes lázmérés alapszabályai

Íme 5 jel, ami immunhiányra utalhat.

A láz az egyik leggyakoribb tünet, amely számos betegség kísérője lehet, és a szervezet védekező mechanizmusának részeként jelentkezik. Gyakran előfordul azonban, hogy a láz ismétlődően vagy tartósan jelen van, ami mélyebb vizsgálatot igényelhet a kiváltó októl függően. Az ismétlődő vagy krónikus lázas állapot nem csupán akut fertőzésekre utalhat, hanem súlyosabb alapbetegségre, például immunhiányos állapotra is felhívhatja a figyelmet.

Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa szerint azonban kizárólag a gyakori betegeskedés alapján nem lehet erre következtetni, ám ha más tüneteink is jelentkeznek, az akár immunhiányos állapotot is jelezhet.

Az immunhiányos betegségek formái

Az immunhiányos betegségeknek több formáját ismerjük. A primer immunhiány tünetei rendszerint már gyermekkorban megmutatkoznak. Léteznek másodlagos immunhiányos állapotok, amelyek más betegségekhez – például diabétesz, vesebetegség – jönnek létre. Ezen kívül gyakori fertőzéseket okozhat az is, ha valaki olyan gyógyszert szed, amely az immunrendszer működését gátolja, például autoimmun betegség esetén. A szerzett immunhiány legismertebb formája pedig az AIDS.

1. Visszatérő, más okkal nem magyarázható láz

Elhúzódó, tartós hőemelkedés vagy láz esetén – amennyiben minden szükséges vizsgálat elvégzése megtörtént és mégsem találják a kiváltó okát – a diagnózis: ismeretlen eredetű láz. Ilyen esetben gondolni kell az immunhiányos állapot lehetőségére is.

És hogy miért okozhat az immunhiányos állapot lázat? Röviden azért, mert az immunrendszer alapvető funkciója a kórokozók elleni védelem, és amikor ez a rendszer gyengül vagy károsodik, a szervezet kevésbé hatékonyan küzd a fertőzésekkel. A védekezési mechanizmusok aktiválása során megemelkedik a test hőmérséklete, ami természetes reakció a fertőzések leküzdésére. Immunhiány esetén a fertőzések gyakoriak és súlyosak lehetnek, mivel az immunrendszer nem tud megfelelően reagálni, ami tartós vagy visszatérő lázhoz vezet. Ez az állapot lehet veleszületett, szerzett vagy gyógyszeres kezelések által okozott, és a láz fontos figyelmeztető jelzésként szolgálhat a problémák felismerésére és további orvosi beavatkozások szükségességére.

2. Hasmenés

Gyakori tünet, lehet egyszerű gyomorrontás vagy gyomor-bélrendszeri fertőzés következménye. Ha azonban a tünetek nem múlnak, a hasmenés napokig-hetekig is fennáll, oly mértékben, hogy a betegnél már fogyás is megfigyelhető, akkor komolyabb ok is állhat a héttérben.

3. Sorozatos antibiotikumot igénylő fertőzés

Felnőtteknél évi 2-3 légúti betegség az őszi-téli időszakban átlagosnak nevezhető, sőt fogékonyabbak lehetünk a fertőzésekre, ha elhúzódó, például munkahelyi vagy családi stressz is nehezíti az életünket. Aggodalomra ad azonban okot az évente négy vagy több antibiotikumos kezelést igénylő fül-, tüdő-, orrmelléküreg-, vagy hörgőgyulladás.

4. Bőrtünetek, bőrbetegségek

Figyelmeztető jel lehet, ha a gyakori fertőzések mellé szájpenész, gombás fertőzések visszatérő tályogok jelenléte is társul.

5. Antibiotikum-kezelésre nem reagáló fertőzések

Ha a betegnél visszatérő és/vagy szokatlan kórokozók által okozott fertőzések jelentkeznek, melyek antibiotikumokra nem vagy nagyon rosszul reagálnak, ha intravénás antibiotikumra van szükség, akkor is érdemes immunhiányra gyanakodni.

Komplex kivizsgálás - immunhiányos betegség

Gyakori fertőzések esetén minden esetben szükséges ellenőrizni, hogy nincs-e valamilyen szervi eltérés a háttérben. Visszatérő orrmelléküreg-gyulladást okozhat például orrpolip vagy fel nem ismert légúti allergia, sőt reflux is, így első körben az adott szakorvosi kivizsgálásra van szükség. Lényeges a beteg alapos kikérdezése, a családi és egyéni kórelőzmény megismerése. Emellett laboratóriumi tesztek és immunológiai vizsgálatok is segítenek annak eldöntésében, hogy a beteg esetében beszélhetünk-e immunhiányos állapotról.

Összegezve

  • Az immunhiányra utaló jelek meglehetősen változatosak lehetnek.
  • Az immunológus szerint az immunhiányra nemcsak a gyakori betegeskedés, hanem más tünetek is utalhatnak.
  • Az immunhiányos betegségek több formáját ismerjük, beleértve a primer immunhiányt és másodlagos immunhiányos állapotokat is.
  • Az elhúzódó hőemelkedés vagy láz gyakori az immunhiányos állapotnál.
  • A gyakori fertőzések és más tünetek esetén szükséges a beteg alapos kivizsgálása és laboratóriumi tesztek elvégzése.
Mikor tekinthető magasnak a láz, és mikortól kell csillapítani?
Ez a cikk is érdekelheti

Mikor tekinthető magasnak a láz, és mikortól kell csillapítani?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Immunközpont
# immunhiány # láz # hasmenés # fertőzés # gyenge immunrendszer # tünet # bőrbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés