Ezeket látta már?

Korszerű neurorehabilitációs osztályt avattak Szegeden

Betegségek
2009. április 27. 10:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ötvenkét millió forintból korszerű, negyvenágyas neurorehabilitációs osztályt avattak pénteken a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában; ezzel egy intézménybe került a sürgősségi betegellátás, az akut neurológiai és intenzív ellátás, a képalkotó diagnosztika és a komplex rehabilitációra alkalmas fizikoterápiás részleg.

Jakab Katalin, az SZTE Neurológiai Klinikájának osztályvezető főorvosa elmondta: évente négyszáz beteget látnak el, akiket Szegedről és vonzáskörzetéből szállítanak az intézménybe, elsősorban agyi érkatasztrófa miatt. Rehabilitációjukat ezentúl korszerű eszközökkel végezheti a jól képzett szakembergárda. Tájékoztatása szerint átlagosan egy hónapig tart a betegek rehabilitációja. A halálozási arány egy százalék alatt van.

A stroke-rehabilitációs munka 1986-ban kezdődött Szegeden az akkor még létező I-es kórházban. 2007. október elsején a rehabilitációs osztály a neurológiai klinikához csatlakozott és a stroke betegek mellett több, idegrendszeri eredetű betegséget tudnak kezelni. A pénteken átadott új osztály lehetőséget ad a korai, aktív rehabilitációra. Ugyanis egy helyen van a sürgősségi neurológiai ambulancia, a sürgősségi stroke-ellátás, a neurológiai klinika aktív osztályai, az idegsebészeti klinika, az intenzív osztályos ellátás, a képalkotó diagnosztika, illetve az Ortopédiai Klinika széles körű fizikoterápiás lehetőségei is elérhetőek.

A rehabilitáció során négy oldalról segítik a beteget. Elsőként az orvosi rehabilitáció valósul meg. Emellett a szociális rehabilitációnál a betegeket informálják a támogatások, segélyek köréről, a foglalkozási rehabilitáció keretében a megváltozott munkaképességhez igyekeznek lehetőségeket keresni, ehhez pedig, szorosan kapcsolódik a pedagógiai rehabilitáció, mely átképzést biztosít számukra.

Az európai normáknak megfelelően a negyvenágyas osztályon négy orvos és tizennégy szakápoló dolgozik. Emellett gyógytornász segíti a munkát, aki a saját tornateremben dolgozik. Dolgozik a csoportban dietetikus és ortopéd műszerész is; logopédust és neuropszichológust még keresnek.

Jakab Katalin hangsúlyozta: egyszerűbb és olcsóbb a beteg rehabilitációja, s ezzel gyors visszahelyezése a munkába, az aktív és önálló élethez segítése, mint később segélyekhez juttatása és kezelése az otthonápolási rendszerben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Idegrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés