Ezeket látta már?

Makacs körömgomba: nem, nem múlik el magától

Betegségek
2024. augusztus 02. 20:34
körömgomba ellen magától elmúlik

A körömgomba főleg nyáron okoz komoly kellemetlenséget, ennek ellenére sokan úgy vélik, hogy majd magától elmúlik, a köröm úgyis lenő.

Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a gyakran nem feltűnő tünetekről, a hatékony kezelésről és a megelőzésről is beszélt.

A körömgomba: náluk alakulhat ki nagyobb eséllyel

Hazánkban a lakosság 60-70 százalékának van valamilyen gombás eredetű panasza, ezen belül a körömágyon megjelenő fertőzés elterjedése 15-50 százalékos. A szintetikus, rosszul szellőző cipők és nylon zoknik, harisnyák ideális körülményeket teremtenek a kórokozó elszaporodásához, amely a meleg, párás, sötét helyeket kedveli. Néhány hajlamosító tényező pedig még inkább elősegíti a gombás fertőzés, így a kialakulását:

  • túlfűtött helyiségek, párás levegő
  • cukorbetegség
  • túlsúly, elhízás, a végtagok rosszabb vérellátása és az izzadás miatt
  • közös használatú zuhanyzók, fürdők, strandok
  • legyengült immunrendszer
  • szív- és érrendszeri betegségek, érszűkület

A körömgomba tünetei

  • fehér vagy sárgásbarna elszíneződés a körmön
  • barázdálttá váló körömfelszín
  • a köröm megvastagodása
  • súlyosabb esetben kialakulhat gennyes gyulladás, és sárgásfehér, porózus anyag távolítható el a köröm alól

Körömgomba nem múlik el magától

A leggyakoribb fertőzés a körömgomba, amivel sokan szégyellnek orvoshoz fordulni. Holott minél később kezdődik el a kezelés, annál nagyobb az esély arra, hogy több körömre is átterjed a gomba, sőt másokat is megfertőzhet. Sajnos a probléma nem múlik el magától, és még ha orvosi segítséget is kapunk, akkor is számolni kell a hosszadalmasabb, hónapokig, akár fél évig tartó gyógyulással. Ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges szereket (lakkot, krémet, ecsetelőt), vagy súlyosabb, főleg körömgombás esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is.

- Sajnos a recept nélküli szerek nem mindig jelentenek megfelelő megoldást. A hatékony kezelés alapja a gombavizsgálat, amikor a köröm alól vett kaparékból mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálatot végzünk. Így tudjuk beazonosítani, hogy milyen típusú gomba is “lakik” a körmünkben. Ez alapján történik a célzott kezelés. Ennek segítségével a gyógyszerelés sokkal célzottabbá válik és a rendelkezésre álló jó hatású gombaellenes tablettákat (melyek nem olcsók és hosszú távon mellékhatásokat okozhatnak) a tenyésztési eredmény birtokában szedhetjük – ismerteti dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.

Azonban még a legpontosabb diagnózis birtokában is előfordulhat, hogy jópár hónapig is elhúzódik a gyógyulás. A gombaellenes gyógyszerekről pedig tudni kell, hogy bár a legtöbb esetben igen hatékonyak, de előfordulhatnak mellékhatások, ezért orvosi ellenőrzésre, laborvizsgálatokra van szükség a kúra előtt és alatt is, illetve máj- és szívproblémák, terhesség és szoptatás esetén nem is alkalmazhatóak ezek a szerek.

Hasznos tippek a megelőzéshez

  • Hazaérkezéskor cseréljük le a kinti, esetleg rosszul szellőző lábbelit egy kényelmes (lehetőleg nem műanyag vagy lakk) papucsra, és figyeljünk rá, hogy mindenkinek külön papucsa legyen.
  • Viseljünk papucsot a közös használatú vizes helyiségekben, strandon, uszodában.
  • Mindenki használjon saját törölközőt, és saját manikűrollót. Ha ez utóbbi nem áll rendelkezésre, használat után fertőtlenítsük az eszközt.
  • Évszakonként legalább két pár cipőt váltogassunk, hogy mindig teljesen kiszáradva vehessük fel őket. Ideális megoldás, ha a munkahelyünkön is van váltócipőnk. Kerüljük a szintetikus anyagú lábbeliket, és rendszeresen használjunk izzadásgátló sprayt a lábfejünkre. Hasznos az is, ha hintőport szórunk a cipőbe. 

Összegezve

  • A körömgomba főleg nyáron okoz sok kellemetlenséget.
  • A körömgomba nem múlik el magától.
  • A szintetikus cipők és nylon zoknik ideális körülményeket teremtenek a gombás fertőzés elszaporodásához.
  • A hatékony kezelés alapja a gombavizsgálat, amikor amely során a köröm alól vett kaparékból mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálatot is végeznek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kifefehéredő, opálos köröm: ilyen jelekből sejthető, ha bajban a máj



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dermatica
# körömgomba # bőrbetegség # bőrgombásodás # gyógyszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés