Ezeket látta már?

Klimax: hogyan menthető meg a párkapcsolat változókorban?

Életmódorvoslás
2022. december 27. 19:54
klimax, menopauza, változókor, hüvelyszárazság

3 dolog, amit minden férfinak tudnia kellene a menopauzáról.

Segítség, mi történik a párommal? Hazánkban több százezer nő van abban az életkorban, hogy szenvedhet a változókor tüneteitől – ezek gyakran hirtelen lépnek fel és drasztikusnak tűnnek. A bonyolult hormonális változással járó időszak sok kellemetlen vagy akár életminőséget rontó tüneteinek okát azonban sokszor nem ismerik fel. Pedig ezek a párkapcsolat minőségére is rányomhatják a bélyegüket és akár súlyos kapcsolati gondokat is okozhatnak. Azonban, ha felismerjük a változókor jeleit, tudatosan figyelhetünk a kezelésükre is és segíthetünk az időszak átvészelésében.

Menopauza tünetei

A menopauza Magyarországon átlagosan 51 éves korban következik be, definíció szerint 1 éves vérzéskimaradást követően. A petefészkek működésének csökkenése a nők nagy részénél ösztrogénszint csökkenéssel és a folliculus stimuláló hormon (FSH) szintjének emelkedésével jár, a kellemetlen tünetekért az előbbi tehető felelőssé. A tünetek jelentkezése a menopauzát akár évekkel is megelőzheti (átlagosan 4 évvel), ezt az időszakot nevezzük perimenopauzának, mely évekig változatos tünetekkel jár. Ebben az időszakban számos folyamat zajlik a szervezetben, melyek befolyásolhatják az érintett nők életminőségét. A rendszertelenné váló menstruációs ciklusok mellé hőhullámok, idegesség, alvászavar, depresszió, vizelettartási panaszok és hüvelyszárazság társulhat, emellett lassul az anyagcsere. Ha a viselkedés változásait „drámázásként, hisztiként” azonosítjuk, akkor nagyon megnehezíthetjük a párkapcsolatunkat és garantáltan nem a megfelelő megoldást választjuk.

1. Hüvelyszárazság

Az ösztrogénszint csökkenése hat bizonyos szövetek funkciójára is, ez állhat a hüvelyszárazság hátterében is, mely nehézséget okozhat a szexuális együttlét során. „Ne piszkáljuk a párunkat, ha azt érezzük, jócskán visszavett az ifjonti hévből! Jó eséllyel épp nőisége elvesztéseként éli meg ezt az időszakot, gyászolja” – mondja el Dr. Balogh Beatrix, az RMC Clinics szülész-nőgyógyásza. A hüvely falának szövete ebben az időszakban vékonyabbá és sérülékenyebbé válik. Ez irritációval, égő-viszkető érzéssel, csökkent szexuális vággyal és gyakoribb húgyúti fertőzésekkel járhat, a tüneteket súlyosbítja a stressz és a depresszió. A fájdalmas közösülés egyértelműen rontja az életminőséget. „Fontos tudni, hogy a tüneteket okozhatja fertőzés, a flóra egyensúlyának felbomlása is, így a vizsgálat mindenképpen javasolt” – teszi hozzá Dr. Balogh Beatrix. Gyakran szükséges lehet a partner bátorítása ahhoz, hogy ezekkel a jelekkel nőgyógyász szakorvoshoz forduljunk, aki különböző kezeléseket és azok kombinációját is javasolhatja.

2. Küzdelem a változó testtel, a felkúszó kilókkal

A változókor kezdete egy új életszakasz nyitánya, melyben a nők felnőtt életük akár felét is töltik majd, ugyanakkor az átmenet hosszú és nehézségekkel tarkított. A fizikai és lelki tünetek mellett általában ekkor változhatnak a családi körülményeik is, mind a kamasz gyerekek, mind idősödő szüleik révén számos nehézséggel nézhetnek szembe. Ezeket tetézheti testsúlygyarapodás és emiatt csökkenhet az önbecsülés is. Pedig tévhit, hogy a változókori hízás törvényszerű. A hormonháztartás megváltozása hatással van az anyagcserefolyamatokra, de általában az életkor, és életmód változása és nem pusztán a menopauza hat a testsúly növekedésére. Az életkorral csökken az izomtömeg, a mozgásszegény életmód és túlzott kalóriabevitel ilyenkorra érezteti hatását. A felszedett túlsúly a női test más részein rakódik le, mint korábban, jellemzőbbé válik a hasi elhízás. „Az életmód nagyon sokat számít. Hízás esetén a korábbi étrend megváltoztatása és több sport beiktatása szükséges a változókorban. Érdemes olyan edzésformát választani, amely segít az izomtömeg megtartásában vagy akár a növelésében” – nyugtat meg Dr. Baló Tímea, az RMC Clinics Menopauza Programjának vezető orvosa. Az izomtömeg megtartását segíthetik az erősítő gyakorlatok és a súlyzós edzések, melyekre akár együtt is járhatnak a párok, rendszeres közös elfoglaltságként.

3. Alvászavarok

Számos párkapcsolatban okozhat feszültséget az egyik fél alvászavara, főleg, ha az hosszú időn keresztül fennáll. A nők esetében a perimenopauzában is jelentkező depresszió, hőhullámok, szorongás együttesen rossz minőségű alváshoz, elalvási nehézségekhez vezethetnek. Az éjszaka jelentkező hőhullámok pedig megszakítják az alvást, majd lehetetlenné teszik a visszaalvást. Az alvásminőséget javítja a rendszeres mozgás és a meditáció is. Az alvászavarok kapcsán érdemes beszélni a hormonpótló terápiáról is, mely a többi tünetet is megelőzheti. „Az ösztrogén hiány tüneteinek enyhítésére hormon pótló terápia is javasolható, mely a többi kellemetlen tünet enyhítése mellett például az alvással kapcsolatos panaszokon is segíthet - mondja el Dr. Baló Tímea, az RMC Clinics Menopauza Programjának vezető orvosa. - A terápiát az utolsó menstruációs vérzéstől számítva 10 éven belül el kell kezdeni, kizárólag 60 év alatti pácienseknél. A kezelés megkezdése előtt részletes kivizsgálás szükséges, mely magában foglalja a vénás thromboembolia, a stroke és az emlő – illetve egyéb nőgyógyászati daganatok rizikóbecslését is. Amennyiben ezekre vonatkozó fokozott rizikó nem áll fenn, a kezelés megkezdhető. Méheltávolításon át nem esett asszonyoknál a terápia kombinált ösztrogén-progesztin pótlást jelent a lehető legalacsonyabb effektív dózisban. Ilyen esetekben a hormonpótlás az alvászavarok megszüntetése mellett segít a hőhullámok, hangulatingadozás, libidócsökkenés és hüvelyszárazság megelőzésében és nem jelent nagyobb kockázatot, mint a fogamzásgátlás. Ne ódzkodjunk a hormonterápiától! Tőlünk nyugatabbra nagyságrenddel több nő használja biztonsággal, kitolva jó pár évvel a legaktívabb éveket. Ha kérdés vagy kétely lenne, kérdezzünk bátran hozzáértő szakorvosoktól, lehetőleg ne a szomszédtól és ne Dr. Google bizonytalan álinformációira hagyatkozzunk.”

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: rmc clinics
# menopauza # klimax # menstruáció # párkapcsolat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés