Ezeket látta már?

Vizeletcsepegést okozhat ez a típusú sérv

vizeletcsepegés inkontinencia sérv hólyagsérv

Nagyon kellemetlen, amikor nevetés vagy tüsszentés közben vizeletcsepegést tapasztalunk. Ne legyintsen rá, hiszen komolyabb betegséget is jelezhet!

A hólyagsérv súlyos és kellemetlen betegség, melynek során a húgyhólyag akár előre is eshet, a hüvelybe türemkedhet. Egyik következménye és tünete a vizeletcsepegés, inkontinencia. Hogy miként lehet kezelni?

A hólyagsérv elsődleges oka, hogy a húgyhólyag és a hüvely közötti kötőszövet megsérül, meglazul, megnyúlik vagy meggyengül, így nem tudja megfelelően a helyén tartani a húgyhólyagot. Ezáltal pedig a húgyhólyag záróizmainak működése sérül, aminek a következménye inkontinencia, vizeletcsepegés is lehet. A legsúlyosabb esetekben a hólyag akár teljesen ki is türemkedhet a hüvelybe (ezt prolapszusnak is nevezzük).

Túlsúlyos nőknél gyakori a hólyagsérv

A hólyagsérv nagyon gyakran a szülést követően alakul ki - ilyenkor a kötőszövetek sérülnek, túlfeszülnek. Idősebb nőknél is jellemző lehet, hiszen a menopauza idején a szervezet ösztrogénszintje lecsökken, ami szintén befolyásolhatja a kismedence szerveinek, szöveteinek állapotát.

A betegségre tovább hajlamosít többek között a túlsúly, a kismedencei izmok rendszeres túlerőltetése (pl. krónikus székrekedés esetén), de az is, ha valaki állandóan nagy súlyokat emelget. Öröklött hajlam is szerepet játszhat a betegség kialakulásában, így ha valakinél a családban már előfordult hasonló probléma, nagyobb eséllyel számíthat rá, hogy idővel nála is megjelenik.

A krónikusan megnövekedett hasűri nyomás is növeli a rizikót. Azoknál a nőknél is nagyobb a kockázat, akiknek eltávolították a méhét, illetve akiket kismedencei daganatos betegséggel kezeltek.

A hólyagsérv tünete a vizeletcsepegés

Előfordulhat, hogy a hólyagsérvnek egyáltalán nincsenek tünetei – ez azonban csak a legelső, legenyhébb stádiumra jellemző. Ugyanakkor jellegzetes figyelmeztető jel lehet az inkontinencia, a vizeletcsepegés (hiszen hólyagsérv esetén a záróizom nem működik megfelelően). Ilyenkor nevetés, tüsszentés, köhögés vagy akár sportolás esetén kis mennyiségű vizelet távozhat – sajnos, idővel a beteg állapota folyamatosan romlik, a „problémás” helyzetek egyre gyakrabban jelentkezhetnek!

A hólyagsérv tünetei között találhatjuk még az idegentest-érzést, a hüvelyben érezhető feszítést, a fájdalmas szexuális együttlétet, a hát- és derékfájást, sőt még a vérzést is. Az állapottal küzdők gyakran úgy érezhetik, hogy a hólyagjukat nem tudják rendesen kiüríteni, esetleg állandó vagy nagyon sürgető vizelési ingerrel küzdenek.

A hólyagsérv kezelése

Szerencsére, a hólyagsérv általában jól kezelhető. A legenyhébb esetben elég az életmód megváltoztatása, a középsúlyos vagy súlyos hólyagsérv esetén szalagplasztika vagy lézeres terápia lehet indokolt.

Ezekben az esetekben vagy egy speciális, szövetbarát anyagból készült szalagot ültetnek a húgycső középső része alá, mely segít megtámasztani a hólyagot; vagy pedig lézersugár segítségével felmelegítik a kötőszövetet, ezzel beindítva a szervezet saját, öngyógyító mechanizmusát. A gyógyulás során ugyanis a kötőszövet megvastagszik, a kollagénrostok között új kapcsolatok alakulhatnak ki, az egész hüvelyi rész rugalmasabbá és erősebbé válik.

A lézeres terápia előnye, hogy a beavatkozáshoz nem szükséges vágás, varrat, komolyabb előkészületek, nincs fájdalom és hosszas lábadozásra sincs szükség.

Az intimlézeres kezelés menetéről tekintse meg videónkat:

Összegezve

  • A hólyagsérv inkontinenciát, vizeletcsepegést is okozhat.
  • A szülés, menopauza, elhízás, genetika is hajlamosíthat rá.
  • Tünetei közé tartozik az idegentest-érzés, vizeletürítési problémák, fájdalom.
  • Kezelése életmódváltással, szalagplasztikával vagy lézeres terápiával történik.
  • A lézeres terápia fájdalommentes, nem igényel vágást vagy varratot.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Extrém fáradtság: van, amikor cukorbetegség áll a háttérben

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#Cukorbetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához