Új szempont az Alzheimer-kórhoz
Új magyarázat az Alzheimer-kór kialakulására: értúltengés. A Brit-Kolumbia Egyetem munkatársai új magyarázattal szolgáltak, hogy az Alzheimer-kór miként pusztítja az agyat: a jelenség titka az érfal sejtjeinek elszaporodása.
Wilfred Jefferies és munkatársai az Alzheimer-betegség során az erekben és az idegszövetben kialakuló sejthalál jelenségét kutatják. Egérkísérleteik során megállapították, hogy Alzheimer-kóros egerek agyában mintegy kétszeres az érsűrűség, mint egészséges egyedeknél. Ugyanakkor humán mintákban hasonló különbség mutatkozott Alzheimer-betegek és egészségesek agya között.
A PLoS One oldalain közölt tanulmány azt az elméletet veti fel, hogy a túl sok ér kialakulását a béta amiloid serkenti – ezen fehérje elszaporodása Alzheimer-kórban a szövetdegeneráció alapvető jele. Az újonnan létrejött erekben már nincs jelen a vér-agy gát, mely megakadályozhatná, hogy a káros anyagok a vérből az agyba kerülhessenek.
Az osztódás során kialakuló új, kerek alakú sejtek ezt a funkciót nem képesek betölteni, emiatt az agy integritása zavart szenved. Az is elképzelhető, hogy ez az alapja a béta-amiloid felhalmozódásának.
Az erek szerepét korábbi kutatások is felvetették, azonban az elmélet központjában az érpusztulás állt, nem az erek elszaporodása.