Új módszer az Alzheimer-kór gyógyítására
A Michigani Egyetem kutatói olyan molekulákat állítottak elő, amelyek reményeik szerint megtisztíthatják az Alzeimer-kórban szenvedők agyát a betegséget okozó "fehér foltoktól".
Az Alzheimer-kór hivatalosan idegrendszeri eredetű gyógyíthatatlan betegség. Oka, hogy az agyba az amiloid-béta nevű, fehérjeszerű anyag kerül, amely annak bizonyos részein foltokat képez. Ezek, és a köztük fellelhető szennyeződések okozzák az agyi sejtek elhalását, mely a betegség jellegzetes tünetének számító memóriazavarhoz és más mentális problémákhoz vezet.
Mi Lee Him és kutatócsoportja korábban már kifejlesztett egy olyan kettős célt szolgáló molekulát, amely amellett, hogy elkapja a fémionokat, kölcsönhatásba tud lépni az amiloid-bétával. Most ennek a továbbfejlesztett változatával készültek el, amely biológiai környezetben sokkal ellenállóbbnak tűnik. Az anyagot Alzheimer-kóros agyon tesztelték.
"Úgy találtuk, hogy ezek az összetevők képesek szétszedni az amiloidokat kisebb darabokra, így könnyebb megtisztítani az agyat" – nyilatkozta Lee professzor.
Az első próbák azt mutatták, hogy a molekula könnyen átjut a sejtek védőfalán, amely azt akadályozza meg, hogy a vér az agyba jusson.
A kutatási eredmények a Proceedings of the National Academy of Science című lapban jelentek meg.