Nyirkos bőr, szapora szívverés? Így ismerheti fel, ha a gyenge érfalak okozzák
Az idősebb felnőttek mintegy 90 százaléka legalább egy, 80 százalék pedig több krónikus egészségi problémával küzd.
Magyarországon leggyakoribb a magas vérnyomás
Az egészségügyi statisztikák szerint az étkezéssel, a dohányzással és az alkoholfogyasztással kapcsolatos halálozások esetében hazánk az öt legrosszabban teljesítő európai uniós ország között szerepel. A halálozások háromnegyedét a szív- és érrendszeri megbetegedések (52 százalék) és a rosszindulatú daganatos megbetegedések (23 százalék) okozzák.
A Magyar Hipertónia Társaság adatai alapján a 8,3 millió felnőtt lakosból mintegy 3,5 milliót érint a magas vérnyomás. Ez a szám a lakosság idősödése miatt folyamatosan nő, a 75 év felettiek több mint 80 százaléka hipertóniás. A felmérés szerint az anyagcsere-betegségek közül a cukorbetegség a leggyakoribb, a lakosság nyolc százalékát érinti.
Ötvenéves kor felett megnő bizonyos betegségek kialakulásának kockázata, de a leggyakoribb betegségek közül az alábbiak azok, amelyekre a megelőzés miatt is kiemelte érdemes odafigyelni.
Magas vérnyomás
Számos szív- és érrendszeri betegség előszobája, hiszen csendes gyilkosnak is nevezik, mivel az esetek nagy részében sokáig nem okoz panaszokat. A felismerés legbiztosabb módja, ha rendszeresen ellenőriztetjük a vérnyomásunkat. A kezdeti tünetek közé tartozik a fejfájás, lüktetés, a bizonytalan egyensúly, a mellkasi nyomás, a szapora szívdobogás, az izzadás, a látászavar.
Szívroham
A leggyakoribb jelek a mellkasi fájdalom, a légszomj és a hátban, a vállban vagy a nyakban jelentkező fájdalom. Emellett izzadás, szédülés, hányinger is jelezheti. Kisebb a kockázata azoknál, akik nem dohányoznak, rendszeresen mozognak, és tartják a normál testsúlyt.
Stroke
A vér nem jut el az agy bizonyos részeibe, emiatt az érintett agysejtek elhalnak. Azonnal kérjen segítséget, ha hirtelen gyengeség vagy zsibbadás jelentkezik az arcában, karjában vagy lábában, ha elveszíti a tájékozódó képességét, összezavarodik, és nehezen beszél. A stroke kialakulásának esélyét csökkenti a rendben tartott vérnyomás, a koleszterinszegény étrend, a stresszkezelés és a dohányzás abbahagyása.
Aneurizma
Az érfal meggyengülése miatt kialakuló kiboltosulás. Veszélyét az adja, hogy ha kireped, vérzés alakul ki, annál nagyobb, minél nagyobb érről van szó – az aorta aneurizmájának megrepedése például életveszélyes állapotot okozhat. A tünetek között szerepelhet fájdalom, hányinger, szédülés, nyirkos bőr és szapora szívverés.
Cukorbetegség
Ötven éves kor felett jelentősen megnő a diabétesz kockázata, amely sok esetben szívbetegséggel, szembetegséggel, vesebajjal vagy más egészségi problémával társul. Az életmódbeli változtatások mellett érdemes rendszeresen ellenőriztetni a vércukorszintet.
Mozgásszervi betegségek
Leggyakoribb a gerinc- és hátfájás, ami összefügg az ülő életmód terjedésével is. Az ízületi fájdalmak, kopások, csigolyaproblémák miatt az idősebb felnőttek kieshetnek a munkából, nem tudnak kellő intenzitással részt venni a családi életben. A kontrollált mozgás sokat segít a megelőzésben és az állapotjavításban.
Csontbetegségek
Vékony csontról vagy osteoporosisról, csontritkulásról akkor beszélünk, amikor a csont veszít tartásából, rostjai vékonyabbá, törékenyebbé válnak. A csontritkulás különösen gyakori a nőknél a változó kor után. A legjobb gyógymód a megelőzés, illetve a folyamat késleltetése, amit elősegít a kalciumban és D-vitaminban gazdag étrend és a rendszeres testmozgás.
Olvasta már?
- Csontritkulás korai tünetei - egyéb betegségek panaszaiként is jelentkezhet
- Megugrott a cukorbetegek száma! 40 év felett erre jobban oda kell figyelni
- Hirtelen csap le, és a szívrohamra hasonlít
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!