Romlik az idősek állapota a kórházban?
Rontja az idősek mentális állapotát a kórházi tartózkodás? Ha kórházba kerülnek az idős emberek, gyorsabban romlik a memóriájuk és más mentális képességeik - derült ki a Rush Egyetem és Orvosi Központ kutatásából.
A 12 éven át tartó vizsgálatba közel 1900 chichagói 65 év feletti időst vontak be. Ez idő alatt a résztvevők memóriáját és gondolkodási készségét három évente tesztelték, miközben 71 százalékuk legalább egyszer kórházba került.
A kutatók megfigyelték, hogy az öregedéssel általában az önkéntesek teszten elért pontszámai is csökkentek, ugyanakkor azok, akik kórházba kerültek, összességében kétszer rosszabbul teljesítettek következő tesztjükön. A kórházi tartózkodás ráadásul a hosszútávú memóriát érintette a legrosszabbul, mivel a teszteredmények átlagosan háromszor voltak gyengébbek az emlékezetre vonatkozó feladatokban. A komplex figyelmet vizsgáló feladatokban azonban csupán másfélszeres volt a hanyatlás.
"A tanulmányunk azért is időszerű, mert Amerika lakossága továbbra is gyorsan öregszik, ezért a kutatók megpróbálják megtalálni azokat a tényezőket, amik csökkenthetnék a memória és a gondolkodási képességek hanyatlását. Ezért az, hogy felfedeztünk egy olyan általános dologgal kapcsolatos összefüggést,, mint a kórházi ellátás, az nagyon fontos eredmény" -magyarázta Robert Wilson, a kutatás vezetője.
Bár a kutatók elismerték, hogy az ok-okozati összefüggést még nem bizonyították, remélik, hogy a jövőben új lehetőséget, megelőzési technikákat dolgoznak ki a problémára. A tanulmány a Neurology folyóirat legújabb számában jelent meg