Parkinson-kór és az immunrendszer
Az immunrendszerhez kapcsolódó gének szerepet játszhatnak a Parkinson-kór kialakulásában - erre a következtetésre jutott egy nemzetközi kutatócsoport, amely vizsgálatairól a Nature Genetics című folyóiratban számoltak be.
A Parkinson-kór (reszkető bénulás, paralysis agitans) lassan előrehaladó, degeneratív idegrendszeri betegség, amely a 65 év felettiek 1-2 százalékát érinti. A folyamat következtében az agyban a finom mozgásokat irányító úgynevezett bazális ganglionok mennek tönkre, és csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése is. A kórnak három fő tünete van - a nyugalmi remegés (tremor), az izommerevség (rigiditás), valamint a mozgások lelassulása (bradikinézia). Csökken a betegek arcmimikája, a folyamat későbbi stádiumában egyensúlyzavar, vérnyomásesés is előfordulhat. A kór gyakran jár depresszióval és a gondolkodás lelassulásával.
A NeuroGenetics kutatási konzorcium kutatói hosszú távú vizsgálat során 2000 Parkinson-kórban szenvedő beteg és ugyanennyi egészséges önkéntest vizsgáltak, a résztvevők némelyikének sorsát két évtizeden át követték nyomon. A tudósok elemezték mindazokat a klinikai, genetikai és környezeti tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a Parkinson-kór kialakulásához, a folyamat súlyosbodásához, valamint a szövődmények a megjelenéséhez.
"Szilárd bizonyítékot találtunk arra nézve, hogy az immunrendszerben alapvető szerepet játszó, a testazonos és testidegen sejtek azonosításában résztvevő HLA-géncsalád (humán leukocita antigének) összefüggésbe hozhatóak a Parkinson-kórral" - hangsúlyozta a kutatás egyik klinikai irányítója Cyrus Zabetian, a University of Washington neurológus docense.
Mint kifejtette, jelenleg nem ismeretes, hogy pontosan a HLA-géncsalád mely tagja a vétkes, ám a mostani kutatás az első, amely összefüggést talált az immunrendszer és a Parkinson-kór között. Ez viszont azt jelenti, hogy fertőzések, gyulladások vagy autoimmunválaszok is beindíthatják az idegrendszeri degeneratív folyamatot.
A felfedezés új és hatékony gyógymódok kifejlesztésével is kecsegtet. A jelenleg forgalomban lévő gyógyszerek ugyan enyhítik a Parkinson-kór tüneteit, ám nem képesek leállítani, vagy akár lelassítani a folyamatot.