Otthon ápolja demens hozzátartozóját? Ezekre feltétlen figyeljen!
A koronavírus-járvány idején különösen nehéz dolga van azoknak, akik otthon ápolják demens hozzátartozójukat. Következzen néhány tipp, ami elviselhetőbbé teheti ezt az időszakot!
- Beszélgessünk, beszéljünk a járványról, de úgy, hogy azt a gondozott is megértse! Mérjük fel, mennyire mehetünk bele a részletekbe anélkül, hogy megijesztenénk a hozzátartozónkat!
- A demens, Alzheimer-kóros beteg számára a régi emlékek (pl. a fiatalkora) tisztábbak, élénkebbek, az évtizedekkel korábbi élmények jó kiindulópontot jelenthetnek, ezeken keresztül is megközelíthetjük a járvánnyal kapcsolatos kérdéseket.
- Emlékeztessük rendszeresen a gondozottat a betartandó szabályokra, de igazodjunk a helyzethez! Mérlegeljük, nem okozunk-e állandó stresszt, esetleg alaptalan félelmet azzal, hogy állandóan a vírusról beszélünk vagy folyton a megelőzéssel foglalkozunk.
- Korlátozzuk a televízió előtt töltött időt!
- A kézmosás fontossága nem elhanyagolható a fertőzés elleni küzdelemben, de a demens betegeknél sajnos számolni kell azzal, hogy elfeledkeznek erről, vagy éppen azt felejtik el, hogyan is kell ezt helyesen elvégezni. Időről időre közösen mossunk kezet, és mutassuk meg a gondozottnak, hogyan is kell kezet mosni. A mosdóban tegyünk ki fényképeket, rajzokat a kézmosás lépéseiről!
- Igyekezzünk a körülményekhez képest tartani magunkat a korábban megszokott napirendhez, rutinhoz.
Változó viselkedés a demens betegeknél: hogy kezeljük, mit tegyünk?
- Korlátozzuk a látogatók számát, legalább ideiglenesen! Lehetőleg csak olyanokkal tartsuk a kapcsolatot személyesen, akikkel létfontosságú a találkozás (pl. szakápolói szolgálat).
- Használjuk ki a technika nyújtotta lehetőségeket a kapcsolattartásra, ne csak a családtagokkal, de a hozzátartozónk barátaival, ismerőseivel is rendszeresen beszéljünk.
- Szervezzünk meg segítő hálózatot! Erre különösen akkor lehet szükség, ha kénytelenek vagyunk minimalizálni a másokkal való találkozásokat. Előfordulhat, hogy segítségre van szükségünk a bevásárláshoz, a gyógyszerek felíratásához és kiváltásához, a csekkek befizetéséhez. Sok helyen szerveződnek önkéntes csoportok a rászorulók támogatására, de az önkormányzattól is kérhetünk segítséget!
- Készüljünk a legrosszabbra is, és gondolkodjunk el azon, ki segítheti demens hozzátartozónkat, ha esetleg mi magunk is megbetegszünk.
- A saját, fizikai és pszichés egészségünket se hanyagoljuk el!
Forrás:
EgészségKalauz
Adja hozzá a Híreket
a Google hírfolyamához