Ezeket látta már?

Normál öregedés vagy Alzheimer-kór - így tegyen különbséget köztük

öregedés normál alzheimer-kór különbség

Olykor nehéz eldönteni, hogy szerettünk az Alzheimer-kór kezdeti szakaszában van, vagy a panaszokat a pusztán az öregedés okozza.

Demencia, Azheimer-kór: két állapot, melyekre egyre nagyobb figyelem irányul a növekvő élethossz miatt. Jól tudjuk, az idő előrehaladtával a kognitív funkciók, a memória némileg romlik, de vajon hogyan lehet különbséget tenni a normál öregedés és a kóros állapotok között?

Normál öregedés vs. Alzheimer-kór

A normál öregedés és az Alzheimer-kór igen eltérő állapotok, azonban mindkettő bizonyos agyi változásokkal jár. A normál öregedés egy természetes folyamat, míg az Alzheimer-kór a demencia súlyos formája, mely idővel romlik. Eleinte nehéz lehet különbséget tenni a kettő között, ám igen fontos a terápia szempontjából.

A legszembetűnőbb különbség normál öregedés és a demencia között az a károsodás mértéke. Előbbi esetén az illető csupán enyhe hanyatlást tapasztalhat, mely nem zavarja a mindennapi életet. Alzheimer-kór fennállásakor azonban az illető egyre több nehézséget tapasztal a hétköznapi tevékenységek végzésében, ráadásul az állapota viszonylag gyorsan, fokozatosan romlik. Ez pedig nem része a normál öregedésnek. Legtöbbször nem is az érintett, hanem a környezete veszi észre azt, hogy a panaszok már túlmutatnak a természetes öregedésen és nem pusztán a kor okozta feledékenységről van szó.

Amikor a feledékenység problémát jelez

Igen, ahogy idősödünk, feledékenyebbé válunk. Ilyenkor mindenkivel előfordul az, hogy olykor elfelejt dolgokat, főleg akkor, ha mozgalmasabb életet él. Bajt akkor jelezhet, ha ez gyakori és már a mindennapokra is kihat. Ilyenkor az illető nem emlékszik frissen hallott dolgokra, újra és újra felteszi ugyanazt a kérdést, illetve többször is elmeséli ugyanazt a történetet, méghozzá egy beszélgetés során. Ilyen esetekben érdemes demenciára, Alzheimer-kórra gyanakodni.

Gyakori hibázás mindennapi dolgokban

Olykor mindenki hibázik, ez természetes. Probléma akkor lehet, ha az illető gyakran ejt hibákat olyan hétköznapi dolgok végzésében, melyek korábban nem okoztak gondot. Például nem képes elkészíteni egy ételt, nem követi a receptet (nem direkt), nem jól fizeti be a számláit stb. Az is lehet, hogy ezek miatt bajba is keveredik az érintett.

Általános dolgok elfelejtése

A legtöbb idős ember nehezen boldogul az elektronikai eszközökkel, számítógépekkel, telefonokkal. Ám, ha előtte nem okozott problémát az, hogy bekapcsolja a TV-t és használja a távirányítót, ám egyre többször jelentenek ezek a feladatok kihívást, ott baj lehet. Ugyanez igaz arra, ha az illető nem tud eligazodni abban a boltban, ahová mindig is járt.

Megváltozott viselkedés

Az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó viselkedésbeli változások súlyosabbak és figyelemfelhívóbbak, mint amilyeneket normál öregedés során tapasztalhatunk. Idősödés során csökkenhet bizonyos tevékenységek iránti érdeklődés és enyhe hangulatváltozások is felléphetnek, ám az Alzheimer-kór szinte teljesen kifordíthatja magából az embert: megváltozhat a személyisége, agresszívabbá válhat, de magába is fordulhat. A társas kapcsolatokban is máshogy viselkedik ilyenkor az érintett. Ezek a változások gyakran riasztóak lehetnek a barátok és a család számára, hiszen nem ismernek rá szerettükre.

Nem tudja, milyen nap van

Mindenkivel megesik olykor, hogy hirtelen nem tudja, hogy milyen nap van. Ez természetes, ám ha ez túl gyakorivá válik és hosszabb időt vesz idénybe az, hogy a válaszra rájöjjön, akkor érdemes demenciára gyanakodni.

Összegzés

  • Az Alzheimer-kór kezdeti szakaszát nehéz megkülönböztetni a normál öregedéstől.
  • Az Alzheimer-kór a demencia súlyos formája, mely fokozatosan romlik.
  • A normál öregedés során enyhébb károsodások tapasztalhatók, melyek nem zavarják mindennapi életünket.
  • A demencia esetén az illető egyre több nehézséggel küzd hétköznapi tevékenységek végzése során.
  • Az Alzheimer-kór szinte teljesen kifordíthatja az embert, súlyosabb viselkedésbeli változásokat okozva.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Különös hangulatváltozásokkal is jelezhet az Alzheimer-kór

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alzheimer-kór

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához