Ezeket látta már?

Mellékhatás...!

Parkinson-kórral kezelték, transzvesztita lett! Egy 60 éves angol férfi milliókat költött luxuscikkekre, és szexőrült transzvesztitává vált egy Parkinson-kórt kezelő gyógyszer mellékhatásaként.

Peter Sheperd 2001-ben kezdte szedni gyógyszerét, amely hatására mintegy 400 ezer fontot (több mint 135 millió forintot) költött luxuscikkekre, mígnem teljesen eladósodott. A korábban tanácsadóként dolgozó férfi 150 ezer font (50 millió forint) tartozást halmozott fel. Karib-tengeri hajóutakra költött, helikoptert és luxusautókat bérelt. Most azért osztotta meg a történetét, hogy felhívja a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a betegsége.

Mellékhatás...!

"Szerencsejáték-függő lettem, imádtam költeni, és hajszoltam a szexuális élvezeteket. Nagyzási hóbortban szenvedtem, erőszakossá váltam, ugyanakkor hallucinációk és öngyilkossági gondolatok gyötörtek." – idézte a férfit a Daily Mail.

"Lóversenypályákon, kaszinókban és bordélyházakban töltöttem minden időmet. Transzvesztita hajlamok kezdtek rajtam megjelenni, rengeteget költöttem női ruhákra. Tudtam, hogy a viselkedésem furcsa, de nem tudtam ellenállni. Gyakran a rendőrőrsön végeztem."

Mi ez a szer?

Szerencsére hazánkban jelenleg nincsen forgalomban, a cabergoline hatóanyagtartalmú gyógyszer.

A caergoline alapjában ergot-alkaloid származék, gátolja a hipofízisben a prolaktin-termelést. Ezért terápiásan elsősorban a prolaktin-túltermelés, tejcsorgás, és az ún. prolaktinomák (prolaktin-teremelő tumorok) kezelésére alkalmazzák.

Ugyanakkor egyéb terápiás céllal is lehet adni, pl. Parkinson-kór kezdeti stádiumában, egymagában (tehát nem kombináció részeként).

Sok mellékhatással bír egyébként: jelentős gyomor-bélrendszeri zavarok, pl. szájszárazság, székrekedés, hányás, emésztési zavarok. Nem kevés a pszichiátriai zavar sem (itt értünk el a cikkhez...): alvászavarok, depresszió, hallucinációk, mozgászavarok.

Nyilván a cikkben említett eset egy kirívó - a sok közül... Amennyiben ezek a melléhatások gyakoribbak lennének a kötelező mellékhatás-bejelentés miatt egy idő után felülvizsgálnák a terápiás alkalmazás kockázatát.

Mindazonáltal megint csak azt mondom, célszerű óvatosnak lenni: az orvosnak, hogy mit rendel - és milyen dózisban, a betegnek pedig, hogy ha észlel különös tüneteket a gyógyszerelést követően, akkor azonnal jelezze orvosának!

(a szerk, forrás wikipedia)

A Parkinson-kór elleni szer szedését 2008-ban hagyta abba, miután az interneten rábukkant egy cikkre, miszerint viselkedése összefüggésben állhat a gyógyszerrel. Az adósságai azonban megmaradtak, és tavaly októberben bíróság elé került. Itt hatrendbeli csalást és csekkhamisítást ismert be. Mivel bebizonyosodott, hogy a tettek elkövetésekor nem volt beszámítható, feltételesen szabadlábra került.

Viselkedésével két idegorvos is foglalkozott, akik úgy találták, hogy a (cabergoline nevű) gyógyszer hatására nem tudta a helyest a helytelentől megkülönböztetni. "A betegek 14 százalékánál okoz a készítmény viselkedési zavarokat, amelyek a szer abbahagyásakor elmúlnak." – nyilatkozta Dr. Kieran Breen, a Brit Parkinson Szövetség elnöke.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához