Meglepő hír: az időskor új definíciója?
Igencsak meglepőnek tűnő tanulmány látott napvilágot a Population and Development Review hasábjain, ahol a szerzők (Warren Sanderson és Szergej Scserbov) úgy vélekednek, hogy új módszerekkel kellene vizsgálni, és definiálni az időskor fogalmát, nem kizárólag a biológiai életkorra alapozni minden kutatást
Korábban valóban csak az emberek biológiai (kronológiai) életkorát vették figyelembe az időskorral kapcsolatos vizsgálatokban. A két kutató azt ajánlja, hogy egyetlen adat helyett adatcsoportra alapozódjanak a vizsgálatok, a biológiai kor mellett a várható élettartam, az egészségi állapot, fogyatékosság, kognitív teljesítmény és egyéb sajátságok figyelembe vételével. A demográfiával foglalkozó szakemberek számára jobban megérthetővé válnak így az öregedő társadalmak.
A demográfiával foglalkozó szakemberek korábban kizárólag a biológiai életkorral számoltak. Miután nő a várható élettartam, és az átlagéletkor, öregszik a társadalom, nyilvánvaló, hogy más tényezőket, sajátságokat is figyelembe kell venni. "Jelenleg 65 évnél húzzuk meg az időskor határát" – említi Scserbov. "Ma egy 65 éves ember olyan, mint negyven-ötven évvel ezelőtt egy 55 éves volt... az élet számos téren jelentős mértékben megváltozott."
Más-más paramétereket kell figyelembe venni az öregedést illetően, mindig attól függően, hogy milyen irányú vizsgálatot végzünk. Az öregedés, az idős emberré válás "multidimenzionálissá" vált, akár a gondolkodás, a szellemi teljesítmény, vagy az általános egészségi állapot, mozgékonyság stb. tekintetében.
John Lennon annak idején "Life Begins at 40" dalával jelezte, hogy az élet igazából ekkor indul... nos ő sajnálatos módon meghalt, de ma már azt mondhatjuk, hogy az élet lehet hogy csak ötven év felett kezdődik igazán... másképpen kell tekintenünk az öregedésre, és benne természetesen saját magunkra is!
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131212100144.htm