Ezeket látta már?

Minél tovább élünk, annál nagyobb kihívást jelent világszerte ez a probléma

időskor élettartam demencia esélye

A népesség öregedése számos olyan problémát vet fel, amely az öregkor kapcsán merül fel. Az egyik ilyen probléma a demencia.

A várható életkor majdnem minden nyugati típusú társadalomban emelkedik. Noha a nők várható élettartama még mindig hosszabb, mint a férfiaké, mindkét nemből sokan megérik a 80 éves kort. A nők várható élettartama szerte a világon magasabb, ami genetikai, hormonális és életmódbeli okokra vezethető vissza. Magyarországon 2020-ban a születéskor várható egészségben eltöltött élettartam a férfiaknál 61,7, a nőknél 63,6 év volt, mely mind a férfiak, mind a nők esetében az eddig mért legmagasabb hazai érték.

Miért nő a demencia esélye az élettartammal?

A agy természetes öregedése, a sejtkárosodások felhalmozódása és a genetikai hajlamok idővel egyre jobban befolyásolják a kognitív funkciókat. Az agy sejtjei az évek során sérülnek, és egyre nehezebben tudják ellátni a feladataikat. Az öregedés hatására csökkenhet a neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) termelése, ami hozzájárulhat a memória és más mentális funkciók hanyatlásához.

Mi okozza a demenciát?

A demenciának sok különböző típusa létezik, számos különféle okkal. Mivel ez egy egyre gyakoribbá váló probléma, aminek jelentős érzelmi és anyagi vonzata van, a demencia kutatása fontos terület. Svéd kutatók kimutatták, hogy a szoros barátság, vagy jó rokoni kapcsolat csökkenti, illetve késlelteti a demencia kialakulását. A vizsgálatban 3 éven keresztül követtek 1200 fő, 75 év feletti, demenciában nem szenvedő alanyt. Ez alatt az idő alatt 180 főnél alakult ki demencia.

Azok bizonyultak legveszélyeztetettebbnek, akiknek nem, vagy csak felszínes társas kapcsolatai voltak.

Noha a kutatók nem tudták biztosan kimutatni ennek okait, feltételezhető, hogy a társas kapcsolatok valamilyen módon serkentik az immunműködést, és ezáltal védő hatásúak bizonyos demencia típusokkal szemben.

Az öregedés és a demencia közötti kapcsolat

  • Sejtkárosodás felhalmozódása: az évek során az agysejtek és a támogató szövetek károsodhatnak, ami megnehezíti az idegsejtek közötti kommunikációt. A szabad gyökök okozta oxidatív stressz és a gyulladásos folyamatok is fokozzák a sejtek károsodását.
  • Amiloid plakkok és tau fehérjék felhalmozódása: Alzheimer-kórban, amely a demencia leggyakoribb formája, az amiloid plakkok és a tau fehérjék felhalmozódnak az agyban, megzavarva az idegsejtek működését és hozzájárulva a memória romlásához és más kognitív problémákhoz.
  • Csökkent neurotranszmitter-termelés: az idő előrehaladtával csökken bizonyos neurotranszmitterek, például az acetilkolin termelése, amely fontos szerepet játszik az emlékezetben és a tanulási képességekben. A neurotranszmitterek hiánya megnehezíti a sejtek közötti kommunikációt.
  • Érrendszeri változások: az életkor előrehaladtával az erek rugalmassága csökkenhet, és a vérkeringés romolhat az agyban. Ez az oxigénellátás csökkenését eredményezi, ami szintén hozzájárulhat a kognitív funkciók romlásához.
  • Genetikai hajlam és életmódbeli tényezők: a demencia kockázatát tovább növelhetik a genetikai hajlamok és a káros életmódbeli szokások, például a dohányzás, az egészségtelen étrend vagy a kevés mozgás, amelyek mind hozzájárulnak a sejtkárosodáshoz és a demenciához vezető folyamatokhoz.

A demencia megelőzése

Bár az öregedést nem lehet megállítani, az egészséges életmód fenntartása, a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend és a mentális aktivitás segíthet a demencia kockázatának csökkentésében. Ezen kívül fontos a vérnyomás, a vércukor- és koleszterinszint kontrollálása, mivel ezek az érrendszeri problémák megelőzésével hozzájárulhatnak az agy egészségének megőrzéséhez.

Fontos azonban, hogy a társas kapcsolatoknak a minősége, és nem a mennyisége számít. Nem bizonyultak védettnek a demenciával szemben azok az idős emberek, akiket rendszeresen látogattak rokonok, de ezek a látogatások nem voltak számukra tartalmasak. Ahogyan mondani szokás: "Nem az egyedül élés, hanem az egyedüllét számít."

Ha Önnek vannak idős rokonai vagy barátai, tartsa velük a kapcsolatot, és gondoskodjon arról, hogy tényleg úgy érezzék, hogy fontosak az Ön számára!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mi a különbség a demencia és az Alzheimer-kór között?

Mi a különbség a demencia és az Alzheimer-kór között?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Források:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához