Hallucinációk és téveszmék demenciában - így jelez a demenciával összefüggő pszichózis
Igen rémisztő lehet mind ez érintetteknek, mind a családtagjaiknak.
A demencia nemcsak az érintett személyek számára jelent kihívást, hanem rendkívüli megterhelést jelent családtagjaik és gondozóik számára is. A helyzet különösen nehéz, ha a demencia pszichotikus epizódokkal is társul, vagyis, amikor a beteg részben elveszíti a kapcsolatot a valósággal.
Mi az a demenciával összefüggő pszichózis?
A demenciával összefüggő pszichózis olyan állapot, amelyben a demenciával diagnosztizált személyek pszichotikus tüneteket is tapasztalnak. Az ilyen panaszok közé tartozhatnak a hallucinációk, amelyek során az érintettek olyan dolgokat látnak vagy hallanak, amelyek valójában nem léteznek. Gyakoriak továbbá a téveszmék: a beteg azt hiheti, hogy üldözik, megmérgezik, vagy azt, hogy valaki meglopja őket. A paranoia is gyakori tünete a demenciával összefüggő pszichózisnak, amikor is az érintettek fokozott gyanakvást és bizalmatlanságot éreznek, mivel úgy vélik, hogy mások ártani akarnak nekik.
A demenciával összefüggő pszichózis gyakori jelenség, így nem szabad tabutémaként kezelni. Fontos, hogy az emberek megértsék, ezek a betegség normális megnyilvánulásai lehetnek.
A demenciával kapcsolatos pszichózis tünetei
A demenciával összefüggő pszichózisban szenvedőknél a demenciára jellemző gondolkodási és problémamegoldó képesség hanyatlása tapasztalható, amit pszichotikus tünetek, például téveszmék vagy hallucinációk súlyosbítanak.
Ezek a panaszok további problémákhoz vezethetnek, mint például:
- fásultság
- szorongás
- agresszió
- álmatlanság
- nyugtalanság
- gátlástalanság
A pszichózis lehetséges okai
A demenciával összefüggő pszichózis pontos oka nem teljesen ismert, de számos tényező hozzájárulhat a kialakulásához. Az egyik ilyen a neurológiai károsodás, amely az agyi struktúrák és funkciók zavarát jelenti, különösen azon területeken, amelyek a pszichotikus tünetek kialakulásáért felelősek. A demenciában szenvedő betegeknél az agy bizonyos részeinek sérülése vagy elhalása hozzájárulhat olyan zavarokhoz, amelyek hallucinációkhoz és téveszmékhez vezetnek.
Emellett a pszichózisban az agy kémiai egyensúlyának zavara is szerepet játszhat. Az olyan neurotranszmitterek, mint például a dopamin túltermelődése vagy egyensúlyhiánya hozzájárulhat a pszichotikus tünetek megjelenéséhez. Mivel a neurotranszmitterek közvetítik az üzeneteket az agy különböző részei között, így ezek zavara komoly hatással lehet a gondolkodásra és az érzékelésre.
Mit lehet tenni?
Első körben ki kel zárni más olyan állapotok, betegségek meglétét, melyek pszichózist okozhatnak. Ha valóban a demenciával függ össze, úgy annak súlyossága határozza meg a kezelést. Gyakran előfordulhat ugyanis, hogy kisebb pszichotikus tünetek esetén nincs szükség külön terápiára, amennyiben a hallucinációk vagy téveszmék nem zavarják az érintettet.
Ha azonban túlzott méreteket ölt a probléma, úgy néhány egyszerű módszer is segíthet. Például a figyelemelterelés, szoros napirend, megfelelő világítás (ez csökkenti az árnyékokat), a környezet módosítása, aromaterápia, kellemes zene jelentősen csökkenthetik az epizódok előfordulását (pl. tükrök eltávolítása a szobából).
Amennyiben ezek a módszerek nem bizonyulnak hatékonynak, az orvosoknak lehetőségük van fontolóra venni a gyógyszeres kezelést. Fontos megjegyezni, hogy az FDA nem hagyott jóvá kifejezetten a demenciával összefüggő pszichózis kezelésére szolgáló gyógyszereket, ami miatt az orvosok gyakran kerülik az antipszichotikumok felírását emiatt, ráadásul gyakran több ezek mellékhatása, mint haszna. Éppen ezért a szakemberek főleg gyógyszerek nélkül igyekeznek csökkenteni a pszichózisos epizódok számát és intenzitását.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Demencia-jelek: ezek lehetnek a szellemi hanyatlás legelső tünetei