Ezekkel a gyakran alkalmazott gyógyszerekkel a demencia kockázatát is csökkentheti
Ezekkel a készítményekkel nem csak a szívének tesz jót.
Téved, ha azt hiszi, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hosszú távú vagy akár egész életen át tartó szedése csak a szívinfarktustól, a stroke-tól és a súlyos szívelégtelenségtől védi meg.
Jó hírünk van: a vérnyomáscsökkentők hatása valamennyi ér esetében érvényesül, így az agyat behálózó ereknél is,- ennek kövekeztében a vérnyomás megfelelő értéken tartása segíti az agyi funkciók megőrzését, és hozzájárulhat a szellemi hanyatlás, a demencia kivédéséhez.
Rettegett demencia
A demenciát a memória romlása, a gondolkodási képességek gyengülése éppen úgy jellemzi, mint a nyelvi kifejezésben, az érzelmek kimutatásában, a döntéshozatalban, a tájékozódásban vagy akár a járásban fellépő zavarok.
A demencia a leggyakoribb ok, ami miatt az időskorúak a családtagjaik segítségére szorulnak. A 65 év fölöttieknél 5 %-ra, míg a 85 éven túli korosztálynál 20-40 %-ra tehető a demencia előfordulási gyakorisága. A helyzet azonban lehet/lesz még rosszabb is. Becslések alapján világszerte 57,4 millió demenciás ember élt 2019-ben; a számuk 2050-re 152,8 millióra nőhet.
Jelenleg a demencia nem gyógyítható, de számos gyógyszeres és egyéb kezelési módszer ismert, amik igazoltan hatékonyak a tünetek enyhítésében. Egyértelműen hangsúlyt kell fektetni azokra a tényezőkre, amelyek hozzájárulhatnak a demencia rizikójának a csökkentéséhez. Úgy tűnik, hogy a vérnyomás is egy ilyen faktor.
Mit tehet, ha magas a vérnyomása?
Egyértelmű, hogy olyan életmódot kell folytatnia, amely hozzájárul a vérnyomása csökkentéséhez. Érdemes sportolni, DASH-diétát követni, az optimális testsúlyra törekedni és a stresszt okosan kezelni. Emellett, szükség lehet vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedésére is.
A tartós vérnyomáscsökkentő kezelés kínálta előnyök nyomában
Nemrégiben születtek meg egy több tízezer fő bevonásával végzett vizsgálatnak az eredményei, amiben azt vették górcső alá, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszeres kezelés miként befolyásolja az agyi funkciókat, a szellemi frissességet és hanyatlást.
Kínában 325 falu 33995 lakosának (40 év fölöttiek; átlagéletkor 63 év, páciensek 61 %-a nő) bevonásával azt vizsgálták meg, hogy 4 év kezelési idő alatt mennyivel csökken a demencia rizikója azoknál, akik megfelelő vérnyomáscsökkentő terápiában részesülnek. A vérnyomáscsökkentés hatásos volt; a vérnyomás szisztolés ún. felső értéke az átlagos 157 Hgmm-ről 127,6 Hgmm-re csökkent. És csökkent a demencia rizikója is.
Számszerűsítették, hogy miért éri meg vérnyomáscsökkentőt szednie annak, akinél gyógyszeres kezelés nélkül 140/90 Hgmm-nél többet mutatna a vérnyomásmérő Kimutatták, hogy a 4 éven át karban tartott vérnyomás 15 %-kal csökkentette az esélyét annak, hogy valakinél demencia alakuljon ki, és esetükben 16 %-kal volt kisebb a különféle kognitív károsodások (pl. memóriazavarok) kialakulásának a kockázata.
Meglepőek-e az eredmények?
Az imént taglalt kínai vizsgálat eredményeit 2023. novemberében ismertették elsőként az Amerikai Szív Társaság (AHA) tudományos ülésén. A tudományos világ elismerését elsősorban az váltotta ki, hogy elsőként sikerült egy nagyon nagy betegszámú vizsgálatban igazolni azt, hogy a vérnyomáscsökkentés és a demenciarizikó csökkenése erősen összefüggnek egymással. Az eredmények tehát még egy érvet helyeznek a vérnyomáscsökkentés serpenyőjébe a mérlegen azoknál, akik hezitálnak, hogy szedjenek-e vérnyomáscsökkentő gyógyszert.
Összegezve
- A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatása érvényesül az agyat behálózó ereknél is, így segíthet az agyi funkciók megőrzésében és a demencia kivédésében.
- A demencia a leggyakoribb ok, ami miatt az időskorúak a családtagjaik segítségére szorulnak.
- Világszerte 57,4 millió demenciás ember élt 2019-ben, de ez a szám 2050-re 152,8 millióra nőhet.
- Az életmód, sport, DASH-diéta, optimális testsúly, és a stressz kezelése mind hozzájárulhatnak a vérnyomás csökkentéséhez és ezzel a demencia rizikójának mérsékléséhez.
- Kínai vizsgálat eredményei szerint a vérnyomáscsökkentés 15%-kal csökkentette a demencia kialakulásának esélyét.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Így segíthet majd a demencia, Alzheimer-kór korai felismerésében az MI
Források:
(1) https://www.medscape.com/viewarticle/998381?form=fpf#vp_1
(2) Perng CH. et al. The treatment of cognitive dysfunction in dementia: a multiple treatments meta-analysis. Psychopharmacology 2018;235:1571-1580.