Ezeket látta már?

Egy szenzáció nyomában: egyes gyógyszerek Alzheimer-kórt okozhatnak?

2015.01.30. Módosítva: 2015.11.04.

Szenzációként röppent fel a sajtóban egy amerikai orvosi szaklapban (JAMA Internal Medicine) megjelent kutatási közleményt követően, a BBC News átdolgozásában, miszerint "vénynélküli" gyógyszerek hosszú távú alkalmazása demenciát, és Alzheimer-betegséget okozhat. Utánajártunk, mi az igazság...

Az eredeti cikk az amerikai szaklapban 3434 beteg adatait elemezte a 65 év feletti korosztályból.

Egy szenzáció nyomában: egyes gyógyszerek Alzheimer-kórt okozhatnak?

Az ún. poulációs vizsgálatban azt elemezték, hogy az antikolinerg hatású gyógyszerek (ilyenek pl. egyes régebbi antidepresszánsok, a triciklikus csoport tagjai, az allergia ellen alkalmazott régi típusú antihisztaminok, és a hólyagműködésre ható ún. antimuszkarin szerek).

Hangsúlyozzuk, hogy ezen szerek legnagyobbrészt vénykötelesek, azaz orvosi felügyelet mellett kerülnek alkalmazásra.

A vizsgálat hosszú távú nyomon követéssel történt, ahol a számítógépes gyógyszertári adatok alapján figyelték a gyógyszerkiadásokat. Végső célként azt tűzték ki, hogy mutatkozik-e összefüggés az antikolinerg hatású szerek hosszabb távú alkalmazása és a demencia (és Alzherimer-kór) kialakulása között.

A vizsgálat eredményei szerint igen, azaz mindhárom fent említett gyógyszercsoport alkalmazása növelheti a demencia és az Alzheimer-betegség kockázatát 65 év feletti - egyébként nem demenciás - betegeken.

Az orvosi ajánlás szerint célszerű és javasolt e korcsoportban e gyógyszerek használatát a lehetséges minimumra csökkenteni a demencia és Alzheimer-betegség kockázatának mérséklésére.

forrás: JAMA Internal Medicine

érdeklődők számára a magyar verzió:

http://www.pharmindex-online.hu/hirek/eros-hatasu-anticholinerg-szerek-hasznalata-es-az-incidens-demencia-prospektiv-vizsgalati-eredmenyek-5288.html

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához